יהדות לכולם

שני אתרים שינגישו לכל קהל את הצד היהודי של החיים בארץ הזו

ימי הסליחות והחגים כבר מאחורינו, אך עם הטעם שלהם עדיין באוויר נציע שני מקומות שונים, אחד שמתאים גם לילדים והשני בעיקר למבוגרים, דרכם אפשר לחוות חיבור אחר לעולם היהודי.

מדרשת הארץ ומצוותיה – קיבוץ חפץ חיים
מדרשת הארץ ומצוותיה הוקמה מתוך מטרה להנחיל לציבור את הלכות החקלאות והמצוות התלויות בארץ באופן ייחודי וחוויתי. המדרשה נמצאת בקיבוץ חפץ חיים – הישוב הראשון בארץ שיישם בקפדנות את הלכותיו של החזון אי”ש בכל נושא החקלאות בכלל ומצוות התלויות בארץ בפרט. למרות שהדגש של המדרשה החל בחקלאות, בעיקר עונתית אך מהר מאוד הבינו את הצורך לתת דגשים גם על נושאים אחרים כמו כתיבת סת”ם, המשכן וכליו ועוד. ילדים מבתי ספר חילונים רבים מגיעים למקום לחוות, לפעמים לראשונה, את משמעות בית הכנסת והחוויה הדתית באופן חיובי ונעים. במדרשה ישנו דגם ענקי ומרשים של המשכן וכליו – בהסבר מפורט ומעניין ניכנס למשכן, נבחן את כליו ונבין את המשמעות של רבים מהפסוקים שאנו כה רגילים לומר בתפילה אבל לא תמיד מבינים את משמעותם – הדמיה מדהימה שתרתק ילדים ומבוגרים כאחד. לאחר שנסיים את הביקור במשכן נמשיך לתערוכת דגמי עץ של בתי כנסת מהעולם כולו – תערוכה ייחודית המשווה בין סגנונות שונים של בתי כנסת מסין , מרוקו , גרמניה ועוד… מרשים ביותר.
פעילות נוספת כיפית במיוחד היא סדנת הכנת הקטורת – ניכנס לחדר הסדנא ונקבל מארז מלא עשבי בשמים ואנו נצטרך להכין לבד קטורת אישית מהבשמים ששימשו במקדש – מלבד הכיף בהכנה זאת גם אחלה מתנה לצאת איתה לשבת…
שעות פתיחה : הפעילות מיועדת לקבוצות ובתיאום מראש: 08-8593870
הגיל והתרגיל: מכיתה א ומעלה
אורך הסיור: כשלוש שעות

סליחות וסיפורי בתים – בית הכנסת בנצר חזני
כמובן שאי אפשר לדבר על חודש אלול ועשרת ימי תשובה ללא בית כנסת והמתאים ביותר לכך הוא בית הכנסת בנצר חזני. מדובר על סיור סליחות מרתק שישאיר אתכם פעורי פה והוא מתאים בעיקר לגילאי נוער ומעלה. בית הכנסת בנצר חזני מדהים – לא רק בשל יופיו אלא ובעיקר בגלל הסיפור המרגש שמאחוריו. מי שמדריכה את הסיור היא אניטה טוקר, ממייסדי הישוב ואישה מרתקת ומרגשת בפני עצמה.
אז מה הסיפור? לאחר תוכנית ההתנתקות מגוש קטיף בשנת 2005 “הועתקו” שני יישובים – נצר חזני וגני טל, מגוש קטיף ישירות למועצה אזורית נחל שורק שם התקבלו בברכה. למרות הכאב הרב על ההתנתקות וההרגשה שנותקו לא רק מביתם אלא גם ננטשו על ידי אחיהם, החליטו בני היישוב לא להיכנע לכאב אלא לצמוח מחדש והקימו מחדש את היישוב נצר חזני ובית הכנסת המרשים שבו מתוך מטרה לייצר אחדות מתוך כאב החורבן: להמשיך להיות מאוחדים – כל עם ישראל – למרות העקירה והכאב. המסר המאחד הזה מהדהד בכל אחת מפינות היישוב ובבתים שבו, ואניטה מגדילה לספר ולרגש. מבטיחה לכם שאת החוויה המטלטלת הזו לא תשכחו.
שעות פתיחה : הסיור מותאם לקבוצות ובתיאום מראש : 054-7775268 אניטה טוקר
הגיל והתרגיל: נוער ומעלה
אורך הסיור: כשעה

מעכשיו “פתוח ביום חול” גם בקבוצת פייסבוק – כנסו , התייעצו והמליצו. יש גם הפתעות…
גם אתם אתר תיירות איכותי ושומר שבת? צרו קשר ונספר גם עליכם: hamateor@gamil.com

אולי יעניין אתכם:

שא נא עיניך

שא נא עיניך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל גבעת ארטיס שבבית אל ממוקמת במקום שהוגדר בתנ”ך “שער השמיים” – אך היא בהחלט מציעה תצפית נפלאה

קרא עוד »

מדבר, לא מה שחשבתם

מדבר, לא מה שחשבתם מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מחולות צבעוניים לגבי מים רוחשים בגבי ימין ועין ירקעם קְצָת דָּרוֹמָה לִבְאֵר-שֶׁבַערוּחַ בַּמִּדְבָּר נוֹשֶׁבֶת,שְׁבִיל לָעֲרָבָה יָרַד.

קרא עוד »
נגישות