אתגר משפחתי

הכאב על שתי המלטות גורי מקוק שהסתיימו באופן טראגי היה קשה מנשוא - ולא אפשר למטפלים לעמוד מנגד

יאנה היא קופת מקוק שחור, הנקבה השלטת בקבוצה מיוחדת שכוללת גם את בנותיה – יונית, ימית וירדן.
אחרי כמה שנים בהן הקבוצה מנתה מספר נקבות ואת הזכר הקשיש רג’יבבא, שהלך לעולמו, הגיע לספארי מקסי: זכר מרשים, בן עשר מגן החיות של ליסבון, שביקש לעצמו ללא מילים מעט זמן להתאפס על המצב החדש, אף על פי שהוא מיד התאפיין באופי נינוח ורגוע.
לא פשוט להגיע לקבוצת נקבות שכזו ולנו היה חשוב כי לאורך התקופה הראשונה הנקבות יצפו בו והוא בהן אבל לא יתאפשר חיבור מלא.
לאחר מספר שבועות המטפלים הבחינו כי הזכר הצעיר נעשה אמיץ יותר והבינו כי זמן ההפרדה הסתיים. הם החליטו לאחד את מקסי עם הנקבות תוך מעקב ותצפיות אחר המתרחש.
עוד כשהיה מופרד מהן ניתן היה לראות שהוא מבין גם ממרחק מי מנהלת את העניינים, וברגע שרק התאפשר לו, הזדווג עם יאנה ואחריה עם ימית, יונית וירדן.
קצת יותר מחצי שנה חלפה ובבוקר אחד, המטפלים הגיעו לספארי וגילו בבית הלילה את יאנה אוחזת בגור קטנטן. השמחה הגדולה נמהלה בעצב כאשר המטפלים הבחינו יומיים לאחר מכן כי הגור חלש מאוד ושומט את ראשו לאחור. לא הייתה ברירה אלא להפריד את יאנה מבנה ולנסות לאושש אותו.
במהירות נלקחו השניים למרפאת בית החולים שבספארי: יאנה טושטשה, הופרדה מבנה, קיבלה קצת נוזלים והגור הקטן שהיה מיובש מאוד קיבל פורמולה מיוחדת לגורים ומעט מי סוכר. הוא התאושש והושב לאמו, אבל יום לאחר מכן נמצא מת בבית הלילה.
עוד באותו בוקר הצער התחלף בשמחה, שכן כאשר המטפלים גילו את הגור המת הם גילו גם כי יונית בתה של יאנה המליטה.
יאנה הייתה זקוקה להתאוששות, ולכן נשארה בימים שלאחר מכן בבית הלילה, אך כשיצאה לחצר לא השתהתה ומיד לקחה את הגור שאך נולד מיונית בתה. לא ברור מדוע עשתה זאת: אולי משום שרצתה שוב לאחוז בגור קטן משלה, אולי כיון שהאמינה שבתור אמא ונקבה שלטת עליה ללמד את בתה את אורחות החיים והאמהות מהי. ביומיים שלאחר מכן, היא אפשרה ליונית להתקרב ולגעת בו, אך לא אפשרה לו לחזור אליה. המטפלים חששו. אמנם ליאנה היה עדיין חלב, אך היא נכשלה בגידול הגור שלה, מדוע שתצליח לגדל גור אחר?!
לאחר כחמישה ימים נראה גם הוא פתאום חלש מאוד. שוב המטפלים התערבו וגם הפעם השניים נלקחו למרפאה.הגור טופל במרפאת הספארי, אך ביום שלמחרת הלך לעולמו.
לקראת ההמלטה של ימית, בתה השנייה של יאנה, שקלו ד”ר יגאל הורוביץ והמטפלים כיצד לנהוג. בגני חיות תמיד קיימות שאלות ודילמות סביב התערבות האדם בחייהם של בעלי החיים: מתי מדובר בהתערבות נחוצה, שתמנע פגיעה באיכות חייהם של בעלי החיים ואף מוות, ומתי יש להניח לטבע לעשות את שלו? הכאב על שתי המלטות שהסתיימו באופן טראגי, היה קשה מנשוא והוא לא אפשר למטפלים לעמוד מנגד.
ימית המליטה גורה מתוקה ובמקביל הוחלט להפריד את יאנה משאר קופי המקוק כדי לשמור על הגורה הקטן מפניה, ולאפשר לאם הצעירה להתמודד עם המטלה החדשה שבחייה ללא הפרעות מיותרות מצד אמה המגוננת מדי. גם העובדה שמדובר במין שנמצא בסכנת הכחדה עולמית הכריע את הכף וכך הוחלט שיאנה תופרד מבתה למשך שלושה חודשים.
המטפלים, מצדם, מפנקים את יאנה המופרדת וממתינים ביחד אתה לרגע שבו תוכל להתאחד עם כולם. בדרך הזו, הם מאפשרים לימית לגדל את הגורה הקטנה בשלווה יחסית.
המשפחה כולה לוקחת חלק והנקבות ובראשן מקסי הזכר, נוהמים על כל מי שמתקרב קצת יותר מדי.
ירדן הדודה הצעירה לוקחת חסות על התינוקת אבל לא מנסה לקחת אותה מאמה ולשמחת כולם הגורה המתוקה נראית חזקה וחיונית. החודש המורכב בא לעת עתה לסיומו ואנחנו מקווים שהרחבת המשפחה המיוחדת תימשך גם בעתיד.

אולי יעניין אתכם:

אבני זיכרון בנתיב הגבורה

אבני זיכרון בנתיב הגבורה מאת: יואב ערמוני על הדמויות שזכרונן מרוצף לאורך הדרך בה פסעו יהודי ורשה פאוול פרנקל מרדכי אנילביץ’ פרומקה פלוטניצקה יצחק קצנלסון

קרא עוד »

מטען כבד

מטען כבד מאת: יואב ערמוני מכיכר המטענים לנתיב הגבורה: המסלול האחרון של יהודי ורשה אנדרטת האומשלאגפלאץ – מבט מרחוב Stawki אומשלאגפלאץ 1942 אנדרטת האומשלאגפלאץ –

קרא עוד »

היופי של אתונה

היופי של אתונה מאת: הרב יחיאל וסרמן “החיים מתנהלים על מי מנוחות”, אומר חבר הקהילה בבירה היוונית ומוסיף – “יש לנו חיי קהילה יפים” בית

קרא עוד »
נגישות