שירבו זכויותינו כרימון

ברוח החג, מסלול זורם בין מטעי רימונים בנחל ציפורי

הרימון הוא אחד מסמליו של ראש השנה, כי תקופה זו היא תקופת ההבשלה של הרימון – ולכן יצאנו אל מטעי רימונים בנחל ציפורי.
פרי הרימון מזוהה לחלוטין עם ראש השנה הן משום יופיו, הן משום שלדברי חז”ל הוא מכיל תרי”ג גרגרים והן משום שהוא משבעת המינים, ואכן אנו נוהגים לברך זה את זה בברכה “שירבו זכויותינו כרימון” ואף לברך עליו לעתים ‘שהחיינו’ בלילה שני של חג.
לאן מועדות פנינו? מצומת ישי ניסע בכביש 77 צפונה. בצומת הבא, צומת זרזיר, נפנה מערבה לכיוון כעביה ונחצה את הכפר. בסופו של הכפר, לאחר בניין קופ”ח, יש גשר קטן מעל נחל ציפורי. הכביש פונה ימינה במעלה הגבעה, אנו ממשיכים שמאלה בדרך עפר כ-700 מטר עד עין יבקע, שם נשלח את הרכב עם מתנדב לקצה המסלול ונצא לדרך למסלול של 2 ק”מ בערך לאורך הנחל.
עין יבקע הוא מעיין שנובע בכל ימות השנה. המקום אינו מצטיין בניקיון אך עדיין ראוי לרחצה, בהמשך זורמים המים בפלג צלול ורדוד המתאים מאד לילדים קטנים.
ליד המעיין מטעי רימונים הנמצאים בעונה זו בשיא בשלותם. זה הזמן להתענג מיופים אך לא לקטוף, מדובר ברכוש פרטי.
הרימון הוא סמל ליופי ולשלמות: “כפלח הרמון רקתך מבעד לצמתך”, אומר הנער המאוהב לנערה בשיר השירים (פרק ד’ פס’ ג’ וכן פרק ו’ פס’ ז), ואכן גם באמנות בית המקדש הרבו להשתמש בצורת הרימון לעיטור על שולי מעיל האיפוד של הכהן הגדול, שם נקבעו פעמוני זהב ורימוני תכלת וארגמן (שמות כ”ח, ל”ג) ועל ראש עמודי יכין ובועז, שם נקבעו 200 רימוני נחושת (מלכים א, ז’ י”ח), אפילו בחפירות עיר דוד נמצא רימון זהב – אולי משולי גלימתו של כהן גדול.
הרימון הוא אף סמל לטוב הארץ, “כִּי ה’ אֱלֹקיךָ מְבִיאֲךָ אֶל אֶרֶץ טוֹבָה… אֶרֶץ חִטָּה וּשְׂעֹרָה וְגֶפֶן וּתְאֵנָה וְרִמּוֹן אֶרֶץ זֵית שֶׁמֶן וּדְבָשׁ” (דברים ח, ז), ואכן המרגלים החוזרים משליחותם נושאים עמם במוט בשניים זְמוֹרָה וְאֶשְׁכּוֹל עֲנָבִים וּמִן הָרִמֹּנִים וּמִן הַתְּאֵנִים: (במדבר, י”ג, כ”ג).
אנו ממשיכים לאורך הנחל עם סימון השבילים הכחול, מצפון לנו בתיו של קיבוץ הרדוף שהוקם בשנת 1982 ונקרא על שם הרדוף הנחלים. תושביו שייכים לזרם פילוסופי שדוגל באנתרופוסופיה, פילוסופיית חיים המוגדרת כשביל של הדעת, המיועדת להדריך את הרוחני שבאדם לקראת הרוחני שבעולם. רוחניות זו מילה שלטת בימים אלו.
טרקטור מפעיל משאבה וזו שואבת את מי הנחל להשקיית המטע, לא לגמרי חוקי אך נפוץ בפינה שכוחה זו.
השביל חוצה את הנחל, אין פיתרון! נרטבים, או ממתינים לרכב 4X4 מזדמן שיואיל בטובו להעבירנו את הנחל בחרבה.
מימין טחנת הנזירים הנקראת כך משום שנזירים, בני המנזר הכרמליתי, רכשו את אדמות האזור באמצע המאה ה- 19, שיקמו את האמה המובילה את המים מעין יבקע והקימו כמה חדרי טחינה. לצערם, הגיע באותה תקופה מנוע הבנזין לארץ ובשפרעם הוקמו טחנות מודרניות והטחנה ננטשה. היום היא שייכת לרשות לשיקום נחל הקישון, המתעתדת להקים במקום מרכז הדרכה.
לפנינו ישוב בשם ראס עלי. נתיב הנחל סביב לראס עלי פתלתל במיוחד, עד כדי תופעה ייחודית בה מקיף הנחל את הישוב מכל 3 עבריו בהקפה של 360 מעלות כמעט. בראס עלי, ליד בניין בית הספר, ימתין לנו הרכב ובברכת שנה טובה ומתוקה כרימון ניפרד עד לטיול הבא בשנה הבאה.


שבתאי שירן, מורה דרך בטעם יהודי:
052-3246827. www.moreshetgalil.co.il
חפשו בגוגל “מורשת הגליל”

אולי יעניין אתכם:

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

מה אסור לפספס בפריז

אל תפספסו בפריז מאת: עדי.א מפארק יצחק רבין לנקודה היהודית בלובר. נקודות חן בבירה הצרפתית תיירותמרכז פומפידו הוא אחד המבנים הייחודיים ויוצאי הדופן בנוף של

קרא עוד »

טיפ טיפה מזל

טיפ-טיפה מזל יוצאים חמשוש מאת: איתי וגשל טיפים קטנים ונקודות שוות שכדאי להכיר לקראת עונת הטיולים הגדולה פינת חמד חבויה בשטח המושבה מגדל. בריכה גדולה

קרא עוד »
נגישות