אוצרה של ארץ אפרים

עם תנ"ך ביד וכוח במותניים - סיור למיטיבי לכת בנחל נטוף עליון, מעטרת לנווה צוף

אוצרה המיוחד של נחלת אפרים הוא יופיה, ועשרות המעיינות המפכים ברחבי הרריה ובראשם ריכוז המעיינות המושך מדי שנה המוני מטיילים אל שמורת נחל נטוף. כדי להנגיש אוצר טבע זה מקיימת מדי שנה מדרשת הרי גופנא הפנינג טיולים בשמורה, והפעם זכיתי להצטרף לטיול מיטיבי הלכת שיצא מהיישוב הוותיק עטרת אל היישוב החדש נווה אח”י, אשר הוקם לפני כחודש כתשובה ציונית לרצח בני משפחת סלומון מנווה צוף.
עם בוקר אנו נאספים אל שער היישוב עטרת, אשר מתנוסס עליו שלט ברכה למשפחה שאך זה הצטרפה לתושביו ומלמד יותר מכל על הקהילה החמה והמגובשת המאכלסת את המקום. לאחר חבירה עם החיילים הנפלאים של גדוד רותם שהצטרפו לטייל ולאבטח, אנו חוצים את כביש וואדי חרמיה – רנטיס, אל תצפית פנורמית על אפיקו של נחל נטוף המתפתל בנוף התנ”כי של הרי אפרים הירוקים על שלל הטראסות החצובות בהם, מן הסתם עוד מימי יהושע.
אהרון טבגר מדריכנו בעל הידע המדהים באזור מנצל את הנוף עוצר הנשימה לסקירת המסלול המתוכנן, ירידה חדה אל ערוץ הנחל ומיד עליה אל פסגת הרכס מולנו בואכה עיר המתים של חורבת סיה, המשך הליכה לאורך כיפות המסרק שופעות הירק המעטרות את קו הרכס וחציה נוספת של ערוץ הנחל אל נווה אח”י.
הירידה דרך כרמי הזיתים מתפתלת לאיטה בדרך נוחה משהיה נדמה במבט ראשון, תוך שהיא משתלבת עם כביש אספלט מנדטורי המוביל אותנו במהירות אל ערוץ הנחל למנוחה קלה ולצבירת ידע על האזור. הכביש ממנו ירדנו אל הערוץ בנוי על תוואי עתיק אשר שימש את עולי הרגל לירושלים, ואילו דרך האספלט המנדטורית בה נתקלנו שימשה בזמנו ככביש הגישה לביר זית וננטשה עם השנים, עד שבימינו מעטים בלבד זוכרים את ייעודה. עוד מרחיב אהרון כי מקורו של נחל נטוף ברכס ביר זית משם הוא זורם בסמוך ליישובים נילי ונעלה ונשפך אל נחל איילון, שטח הניקוז של נטוף כל כך רחב עד כי כאשר מדווחים בתקשורת כי “נחל איילון עלה על גדותיו” בעצם מתכוונים לזרימה הבאה מאזור הרי גופנא.
לאחר הרחבת הידע אנו מרחיבים את צעדנו ויוצאים לעלייה אל נקודת הגובה 694, היא הנקרופוליס של חורבת סיה. ריחם של צמחי התבלין נישא באוויר ובמהרה אנו עוצרים על קו הרכס להמשך ההדרכה.
תוך שמדריכנו מצביע על הכפרים הציוריים הגולשים בין ההרים הירוקים, אנו למדים על מיקומה של עטרת ממנה יצאנו המשמר את עטרות המקראית שבנחלת שבט אפרים, על הרכס ממזרח אנו צופים בעיירה ביר זית המשמרת את שמה של בית זית אליה נמלט יהודה המכבי לאחר הרג המתייוונים, ביתילו מדרום – הלא היא בית אל אפרים ,ממזרח יער אום צפא שהוכרז בימי הבריטים כשמורת הטבע הראשונה בארצנו ולסיום כמובן מערות הקבורה החצובות בסלע סביבנו, אשר אי אז שימש כבית הקברות של חורבת סיה הסמוכה.
טיפוס נוסף מוליך אותנו אל לבו של יער המסרק, בו אנו נהנים מצל מפנק ומלימוד נוסף על האזור. אהרון פותח בשאלה “מהו הפריט החשוב ביותר שיש להביא לטיול?”, שולף מתרמילו כמתבקש את ספר התנ”ך ומוביל אותנו לסיור לימודי במרחבי הקדומים.
מסענו התנ”כי עובר בחלוקת הנחלות בין השבטים, כאשר גבולות נחלת אפרים מתחברות לנוף הפרוש ממולנו, ממשיך בטענות שבט אפרים ליהושע על נחלתם ותשובתו כי עליהם לברא את השטח – המלמדת כי כבר אז היה השטח מיוער. כאן מצטרף נריה אנטמן, רכז ההדרכה של מדרשת גופנא וממשיך להוליך אותנו בדרכי קדם אל ארץ צוף כפי שהיא מסתמנת מתיאור חיפושו של שאול אחר האתונות במרחבי נחלת אפרים, ומתיאורי ספר שמואל, ומסיים בסקירה מקיפה ומקורית על הקשר בין ארץ צוף למתיקותה של ארץ החלב והדבש.
המשך ההליכה ביער השופע מגלה כי חיפוש אתונות כאן כמו מסע רגלי הינו אתגר מאמץ, אך בכוחות משותפים וסיוע הדדי אנו יורדים שוב אל ערוץ הנחל ממנו מתגלה דרך עפר העולה בתלילות חזרה אל נווה צוף. לשאלתי העייפה האם זו העלייה האחרונה משיב ידידי עופר כי עלי להמתין עוד שנים רבות עד לעלייה האחרונה… הצחוק מגלגל מעלינו את העייפות ותוך זמן קצר אנו מסיימים את הסיור הייחודי בתצפית אחרונה אל הנחל הירוק תמיד.
תם אך לא נשלם, אי אפשר לסיים ביקור בארץ המעיינות ללא טבילה, ובדרך חזרה אנו עוצרים בעין מאיר הסמוך לנווה צוף ממערבה (חצי שעה נסיעה בלבד מגוש דן!), להפיג את חום הקיץ בשלוש הבריכות הנפלאות הנאגמות להן בצילו של בוסתן שופע. ללא ספק, זהו אוצרה של ארץ אפרים…
תודות: למדרשת הרי גופנא המנגישה נחלה יפהפייה זו לציבור הרחב, לאהרון טבגר ונריה אנטמן על הובלה בוטחת והדרכה רבת מעוף, לחיילים המופלאים של גדוד רותם שעשו מעל ומעבר לאבטחת הטיול, לעמית אררט על חשיפת ארץ האבות ולעמיתים שבאו ללכת בדרכי התנ”ך.

‘עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים. הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו דוא”ל ל-araratamit7@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

הוורוד הוורוד הזה

מתי בפעם האחרונה תהיתם לגבי כשרות הפלמינגו? מאת: הרב אורן דובדבני יוצאים לספארי? נדבר על כשרות הפלמינגו! למה זה חשוב? כי זה מעניין וגם כי…לפעמים

קרא עוד »

מליחה כהלכה

מליחה כהלכה מאת: הרב אורן דובדבני כמה שלבים שונים מבטיחים שתהליך ההכשרה משיג את התוצאה הרצויה המדור דן בעבר לא מעט בשאלות השחיטה, והפעם נייחד

קרא עוד »

שוקדים על הכשרות

שוקדים על הכשרות מאת: הרב אורן דובדבני מהמרציפן ועד הרוזטה – סוגיות הלכתיות סביב תוצריו של העץ הממהר לפרוח לפני כולם השקדייה עודנה פורחת והגיע

קרא עוד »
נגישות