בבאזל יסדתי את מדינת היהודים

הקהילה היהודית בעיר השוויצרית מעלילות הדם ועד היום


באזל היא העיר השלישית בגודלה בשוויץ, והיא שוכנת במפגש הגבולות שוויץ-צרפת-גרמניה. במרכזה, עובר נהר הריין, המחלק את העיר לשניים. לעיר באזל שמור מקום מיוחד ומכובד בהיסטוריה היהודית: בשנת 1897 התקיים בקזינו העירוני הקונגרס הציוני הראשון ובו נוסדה ההסתדרות הציונית העולמית. בסיומו של הקונגרס התקבלה "תכנית באזל", שנוסחה על ידי מקס נורדאו, האומרת כי "הציונות שואפת להקים בית מולדת לעם היהודי בארץ ישראל". בנימין זאב הרצל חוזה המדינה טבע את המשפט "בבאזל יסדתי את מדינת היהודים".
בעיר אתרי תיירות רבים, חלקם הגדול נמצא במרכז העיר בטווח הליכה. המעניינת ביותר היא כיכר השוק היפה וההומה אדם ומעליו בית העירייה, שנבנה בשנת 1,500. אתר תיירות נוסף הוא שער ספאלנטור, שריד מהחומה שנבנתה סביב העיר להגן מפני הפולשים: דרך שער זה נכנסו הסחורות שהגיעו מחבל אלזס. גן החיות המכונה זולי, שהוא אחד היפים באירופה, נמצא גם הוא בבאזל ובמקביל – בעיר נמצאת גם האוניברסיטה הראשונה בשוויץ.
רב הקהילה הוא משה באומל, אשר החליף את הרב ירון ניסנהולץ המכהן כיום כרבו של בית הכנסת בנחלת יצחק תל-אביב. בקהילה פעילות תורנית-תרבותית ענפה.
הקהילה היהודית בבאזל מונה כ-2,500 יהודים. בניין בית הכנסת המרכזי גדול ומרשים, והוא שוכן לא הרחק ממרכז העיר. במתחם קיים גם בית כנסת קטן, בו מתפללים בימי חול, כשבבניין המרכזי משתמשים בשבתות ובחגים. במתחם זה נמצאים גם משרדי הקהילה, מסעדה כשרה ובית ספר של יום ראשון. מערכת החינוך כוללת גן ילדים וביה"ס יומי עד כיתה ו'.
מזון כשר ניתן להשיג גם במספר מקומות בעיר ובבית אבות היהודי קיימת גם מסעדה לציבור הרחב.
לראשונה, מוזכרים יהודים בשוויץ בעיר באזל בשנת 1213 – אז נוסדה הקהילה היהודית בעיר. בשנת 1350 פרצה בשוויץ מגפה "המוות השחור" והיהודים הואשמו בה, חלקם הגדול של יהודי באזל הוצאו להורג ומיעוטם ברח לאלזס השכנה. כעבור עשר שנים הורשו היהודים לחזור ובעקבותיהם הגיעו גם יהודים נוספים, אולם הדבר לא ארך זמן רב ושוב הם נאלצו להימלט מהעיר, שכן הפעם הואשמו בהרעלת בארות. במאה ה-16 התפרסמה באזל כמרכז הדפוס העברי בזכות מדפיסים נוצרים שהעסיקו יהודים.
מאות בשנים יהודים לא הורשו ללון בעיר ורק בשנת 1886, כאשר ניתן שוויון זכויות ליהודים בשוויץ, בוטלו ההגבלות והיהודים הורשו להתגורר בה. בשנת 1888 נחנך בית הכנסת הגדול בעיר.
בין השנים 1897-1946 התקיימו בבאזל עוד תשעה קונגרסים ציוניים. בנוסף, קיימת גם קהילה חרדית המונה עשרות משפחות וכמובן גם בית חב"ד, שבו פעילות תורנית חינוכית.
בשוויץ מתגוררים 18 אלף יהודים בעשרים קהילות גדולות, בהן ציריך, באזל וג'נבה.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

הוורוד הוורוד הזה

מתי בפעם האחרונה תהיתם לגבי כשרות הפלמינגו? מאת: הרב אורן דובדבני יוצאים לספארי? נדבר על כשרות הפלמינגו! למה זה חשוב? כי זה מעניין וגם כי…לפעמים

קרא עוד »

מליחה כהלכה

מליחה כהלכה מאת: הרב אורן דובדבני כמה שלבים שונים מבטיחים שתהליך ההכשרה משיג את התוצאה הרצויה המדור דן בעבר לא מעט בשאלות השחיטה, והפעם נייחד

קרא עוד »

שוקדים על הכשרות

שוקדים על הכשרות מאת: הרב אורן דובדבני מהמרציפן ועד הרוזטה – סוגיות הלכתיות סביב תוצריו של העץ הממהר לפרוח לפני כולם השקדייה עודנה פורחת והגיע

קרא עוד »
נגישות