אתרוג מגן עדן

על חמש פרוטות בודדות ומצווה אחת גדולה

היה זה היום הראשון של חג הסוכות. בבית מדרשו של רבי אלימלך מליז’נסק הורגשה אווירת חג. כאשר רבי אלימלך ניצב לפני העמוד והחל לומר את ההלל, כל העיניים הופנו אליו. היה משהו בלתי רגיל בהתנהגותו של הרבי. מדוע הוא הפסיק בפתאומיות, בעת הנענועים של האתרוג והלולב שהחזיק בידיו? ומדוע לא הייתה התפילה על כל פרטיה ודקדוקיה, כנהוג אצל הרבי מימים ימימה? היה ברור כי משהו טורד את מנוחתו של רבי אלימלך ואינו נותן לו מנוח.
כשהתפילה נסתיימה, נחפז רבי אלימלך אל אחיו, רבי זושא, שבא לבלות עמו את החג ואמר לו בתקיפות: “בוא תעזור לי למצוא את האתרוג, הממלא את כל בית הכנסת בריח של גן עדן!”.
השניים הלכו מאיש אל איש עד שעברו את כל בית המדרש והגיעו אל אחת הפינות האחוריות, שם עמד אדם פשוט למראה שהיה שקוע בהרהורים. “זהו זה!” קרא רבי אלימלך בשמחה. “בבקשה ידיד יקר, אמור נא לי מי אתה וכיצד השגת את האתרוג הנפלא שברשותך?”
האיש הופתע מהשאלה והשיב לאטו: “התואיל בטובך לשבת ולשמוע את הסיפור כולו?”
“בוודאי שאני מעוניין לשמוע”, אמר רבי אלימלך.
“שמי הוא אורי – החל הזר את סיפורו – ואני בא מסטרליסק. מאז ומתמיד החשבתי את מצוות נטילת הלולב והאתרוג כאחת החביבות עלי וכך, למרות היותי אדם עני רגיל אני לרכוש אתרוג כל שנה. מחצית משכרי אני מוציא לצורכי הבית ובמחצית השנייה אני קונה אתרוג בלמברג.
גם השנה, בעשרת ימי תשובה הייתי בדרכי ברגל ללמברג ובכיסי 50 זהובים לרכישת אתרוג. עצרתי בפונדק כדי לשתות משהו ולנוח קצת, נעמדתי באחת הפינות והתפללתי מנחה. לפתע שמעתי צעקה נוראה של מישהו שנמצא כנראה בצרה גדולה. הרגשתי כי האדם הנתון בצרה יהודי הוא. מיד ניגשתי לעזור לו: נתגלתה לפני דמות של אדם נרגש ונרגז, לבוש בגדי איכרים ומחזיק בידו שוט המנפנף בו בהתרגשות גדולה. התברר לי כי האיש הינו בעל עגלה יהודי, עני, נשוי לאישה ואב לילדים שבקושי מוציא את פרנסתו מהובלת אנשים בעגלתו. עתה קרה לאיש אסון נורא: סוסו כרע תחתיו לפתע והתמוטט ביער, מבלי יכולת לקום. צעק בעל העגלה במר נפשו – כי לא נותר לו אלא לתלות את עצמו על עץ ולגמור את חייו.
“לא יכולתי לראות את הסבל והייאוש של היהודי ופשוט ניסיתי לנחמו. אמרתי לו כי אסור לו לשכוח שה’ יתברך יכול לעזור לו במצוקתו. גם בעל הפונדק ריחם על האיש ואמר לו כי הוא מוכן למכור לו ב-50 זהובים סוס מצוין, השווה אפילו 80 רק כדי לעזור לו לצאת מן המצר. בעל העגלה אמר כי אין לו בכיס אפילו 5 אגורות ורק צחוק עושה ממנו מי שמציע לו לקנות סוס ב-50 זהובים.
“באותו רגע הרגשתי כי אין אני יכול להחזיק בכיסי את 50 הזהובים השמורים עמי לקניית אתרוג: שאלתי אפוא את בעל הפונדק מהו המחיר האחרון שבו הוא מוכן למכור את הסוס. בעל הפונדק הביט בי בפליאה ואמר כי אם אשלם לו מיד ובמזומנים הוא מוכן לתת את הסוס ב-45 זהובים. מיד הוצאתי את הכסף מכיסי. בעל העגלה הביט בנו כשעיניו יוצאות מחוריהן. ‘אתה רואה עכשיו שהקב”ה יכול לעזור לך, אפילו במצב שנראה לך נואש לחלוטין?’ שאלתי והמשכתי בדרכי ללמברג, כשבכיסי חמשת הזהובים הנותרים. מובן מאליו שנאלצתי להסתפק בקניית אתרוג פשוט למראה ולא מהודר כפי שהייתי רגיל תמיד. משום כך התביישתי ללכת הביתה ובהסכמת אשתי באתי הנה, לליז’נסק, מקום בו איש אינו מכיר אותי”.
רבי אלימלך אמר: “רק עכשיו אני מבין מדוע לאתרוג שלך ריח של גן עדן! הבה ואספר לך את ההמשך של סיפורך: כאשר בעל העגלה אותו הצלת הרהר במה שאירע לו, הגיע למסקנה שאתה היית לא אחר אלא אליהו הנביא בדמות אדם. הוא חיפש דרך בה יוכל להביע את תודתו העמוקה לה’ אולם המסכן אינו ידוע לקרוא אפילו. בסופו של דבר לקח לידו את השוט, הניפו אל על, נפנף בכל כוחו וקרא בקול גדול: ‘אוי ריבונו של עולם, אני אוהב אותך כל כך, יותר אפילו מאשר את אשתי וילדי! הבה ואצליף בשוט שבידי לכבודך, כאות וכסמל לאהבתי!’.
“ביום כיפור ישב הקב”ה בבית דין של מעלה והאזין לתפילות של היום הקדוש. לפתע נשמע רעש מוזר ואת האוויר פילח קול צליפת השוט, הקול הפך לקרן אור בעלת עוצמה אדירה שהאירה את כל היקום עד למעלה ואפשר לראות את המלאכים ואת כל הצדיקים יושבים מסביב משבחים ומפארים לה’. כאשר נשמע קולו של בעל העגלה שהצהיר על אהבתו לה’ ענו כולם ואמרו: ‘אשרי המלך שעבדיו משבחים לו כך’.
באותו הרגע הופיע המלאך מיכאל כשהוא מוביל אחריו סוס ואחריו בעל העגלה עם השוט בידו, וראה זה פלא, הקרון זינק קדימה, דהר על פני כל עוונות בית ישראל, קיבל אותות בחסד וברחמים ומיד קם מכיסא הדין וישב על כיסא הרחמים. כך נחתמה שנה טובה ומאושרת לכל בית ישראל”.
רבי אלימלך מסיים דבריו ואומר: “ואתה ר’ אורי היקר, ראה נא כי כל זה בא בזכות מעשה החסד שעשית. לך הביתה והיה למנהיג בישראל, כי הוכחת שהנך ראוי לכך, ולפני שאתה הולך, תרשה נא לי לברך על האתרוג המופלא שלך!”

תיקון: במדור הקודם שורבב בטעות שם אחר לסיפור על רבי ברוך גולם פוזיילוב. הסיפור נכתב בידי שאול מייזליש ולא כפי שנכתב.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות