לא הכל שחור

באווירה אורבנית, נטייל הפעם לעיר החרדית בני ברק ונטעם מאווירת המקום

איש אינו זוכר מי בדיוק היה “ברוגז” עם מי, אך זכרו של אותו ברוגז נעלם הונצח לדורות ב”הר הברוגז”. במפות הוא מופיע כגבעת הבנים, ע”ש האנדרטה הגדולה לנופלים במערכות ישראל, אך איש לא מכיר אותו בשם זה, את הסיור בעיר החרדית בני ברק מומלץ להתחיל בתצפית מראש הגבעה ממנה נשקפת העיר הצפופה ביותר ועד לתל אביב, הרי ירושלים והרי השומרון.
ירדנו דרך רחוב אבטליון לרחוב רבי עקיבא, אותו תנא שהיה מיסב עם חבריו בבני ברק כל הלילה ובזכות אותו מאורע זכה שנקרא הרחוב הראשי על שמו. ואנו עוברים ליד גן קדושי ורשה, פעם היה פה גן, היום כוסה כמעט כולו ב”שלמת בטון ומלט”. הגן מנציח את זכרם של יהודי ורשה שנספו בשואה. בני ברק החרדית מתמודדת עם זכר השואה בכל נימי נפשה בסגנון שלה, השונה מהסגנון הממלכתי הישראלי, ועל כך בכתבה נפרדת אי”ה.
אנו ממשיכים דרך רחובות ראב”ד ורבי אבא אל ספינת הדגל הבני ברקית, אל ישיבת פוניביז’, זו שהוקמה בשנות ה-40 על ידי הרב יוסף כהנמן במטרה לחזור לסגנון הלימוד הליטאי שכמעט נכחד בשואה. הישיבה נחשבת כיוקרתית ביותר ורבים המבקשים להתקבל בשעריה למרות מלגות הקיום הנמוכות שהיא מעניקה. על גגות הישיבה מוטבע בגדול הפסוק “והיה הנשאר בציון והנותר בירושלים קדוש יאמר..” (ישעיהו, ד,ג), גם זו דרך להתמודד עם זכר השואה שהותירה את הציבור החרדי עם הרבה שאלות.

גברים יכולים להיכנס לבית המדרש: המקום מרשים בהמולת הלימוד שבו, מאות תלמידים רכונים על הגמרות שקועים בהוויות אביי ורבא, הם מייצגי העבר ודור העתיד של העולם החרדי ליטאי. בכותל המזרח נבחין בארון קודש מפואר במיוחד, מצופה זהב שהובא לאחר השואה מבית הכנסת שבמנטובה באיטליה, שם נבנה במאה ה-17. ניכר בארון שנבנה לקהילה עשירה, כאן הוא זר לסביבה.
הישיבה התפרסמה בשנים שהרב שך הנהיג אותה ואת הציבור החרדי כולו ביד רמה, היום היא קרועה מבפנים בסכסוכים בין יורשיו.
אנו ממשיכים לרחוב חזון אי”ש. ברבות מתחנות האוטובוס תלויות קופות צדקה של עמותות שונות, זה המקום הנכון להשאיר את העודף שקבלת מהנהג… הרחוב קרוי על שם האיש שגר בה בבית מספר 37, ובבית זה הוא קבל בשנת 1952 את פניו של המנהיג הבלתי מעורער אז של מדינת ישראל הצעירה, דוד בן גוריון, והמשיל לו את משל העגלה המלאה והעגלה הריקה. בן גוריון לא הסכים עם המשל אך התרצה להעניק ל-400 תלמידי ישיבה פטור מצה”ל. השאר – היסטוריה. מאז התאוששה הקהילה החרדית באופן מופלא והפכה למאות אלפי אנשים. אם אתם רוצים להבין איך זה קרה, הביטו לחדרי המדרגות, שם עומדות דרך קבע “רכבות” של עגלות תינוקות.
אנו ממשיכים לפינת רבי עקיבא והרב ש”ך, שם נמצא בית כנסת איצקוביץ – הוא השטיבלעך הפעיל ביותר בעולם היהודי. כמות המבקרים הפוקדת אותו מדי יום עומדת על פי הערכה על כ-17,000. שמו הרשמי הוא ‘תפארת צבי’, אלא שהוא מכונה בפי כל בית הכנסת ‘איצקוביץ’ על שם מייסדו צבי איצקוביץ, גר צדק שחי כאן בשנים שקודם קום המדינה ורצה למנוע תנועה ליד ביתו בשבת קדש, ועל כן הפך את אחד מחדרי ביתו לבית כנסת. מאז התרחב הבית והפך כולו לבית כנסת.
וכאן בתפילת מנחה בנוסח אשכנזי או ספרדי, בהגייה יידישאית או ישראלית, אנו מסיימים את סיורנו בעיר הקודש בני ברק.

שבתאי שירן – מורה דרך בטעם יהודי, 052-3246827. חפשו בגוגל “מורשת הגליל”

אולי יעניין אתכם:

מאחורי הפרוכת

מאחורי הפרוכת מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מסע אל אמנות יהודית אותנטית המסתירה טפח ומגלה סיפור פרק א’ – קצרין בט”ו כסלו תשס”ז, עשרה ימים

קרא עוד »

4 רוחות מהר צפחות

4 רוחות מהר צפחות כתב וצילם: קובי פינקלר מסלול חדש ומותאם למשפחות נפרץ בהר השוכן בפאתי הרי אילת פרשיות השבוע הקרובות, המתארות את מסעות בני

קרא עוד »

התהפוכות של שבטה

התהפוכות של שבטה בהדרכת הארכיאולוג ד”ר יותם טפר, כתב: ראובן שדה, צילום: עמית אררט שלוש כנסיות מרשימות, בריכות אגירה עצומות, אורוות סוסים, מחסנים ומתקנים חקלאיים

קרא עוד »
נגישות