עבר מפואר והתעוררות

חיים יהודיים בבלגרד כמעט חלפו מן העולם. כיום הקהילה יודעת עדנה מחודשת

הקהילה היהודית בבלגרד, בירת סרביה, מונה כ-1,200 יהודים. בעיר עצמה מתגוררים כשני מיליון תושבים.
אתר התיירות המרכזי בעיר הוא המדרחוב היפה מיכאלובה וכיכר הרפובליקה שלידו. באזור נמצא גם התיאטרון הלאומי, בנין הפרלמנט ובית העירייה. אחד המקומות הפופולריים בתקופת הקיץ הוא א'דה ציגנלווה, שהוא אגם מלאכותי, אשר בהעדרו של חוף ים טבעי בבלגרד. חופי האגם הם מקום שחייה ובילוי על המים.
מוסדות הקהילה היהודית מרוכזים בקמפוס השוכן במרכז העיר, ובו בית כנסת, אולם אירועים, משרדי הקהילה ומטבח כשר. בית הכנסת היחיד בבלגרד הוא "סוכת שלום" והוא גם מהיחידים ששרדו את מלחמת העולם. תפילה מתקיימת בו בשבתות ובחגים בנוסח ספרדי מקורי, של מגורשי ספרד וקסטיליה. בעבר ידע בית הכנסת ימים יפים ושפת הדיבור בו הייתה יידיש. במלחמת העולם השנייה בית הכנסת שימש את הצבא הגרמני ובעת השלטון הקומוניסטי ביוגוסלביה התקיימה בו תפילה אחת בשבוע בליל שבת עם מעט משתתפים.
בבניין אולם גדול המשרת את הקהילה לאירועים חגיגיים וצמוד לו מטבח כשר, אשר מספק ארוחות לנזקקים. בבלגרד ניתן להשיג מזון כשר בבניין הקהילה או בבית חב"ד, אך אין בעיר חנויות בו מוכרים מזון כשר או מסעדות כשרות.
יהודים הגיעו לבלגרד, שהייתה עיר מסחר במאה ה-13, מאיטליה ומהונגריה. הקהילה נבנתה במאה ה-15, כאשר בלגרד הפכה לבירת סרביה. לאחר הכיבוש העותומני הגיעו לבלגרד גם מגורשי ספרד, הקהילה היהודית פרחה ושגשגה מבחינה כלכלית ותרבותית ומאוחר יותר הפכה גם למרכז תורני חשוב. לאחר כיבוש סרביה בשנת 1800 מצבם של היהודים לא היה יציב, פעמים קשה ופעמים טוב יותר, אך התגוררו בה כ-15,000 יהודים שעסקו במסחר, מתוכם כ-10,000 בבלגרד. במהלך המלחמה הוצאו יהודים רבים להורג ובסיומה נותרו בעיר כאלפיים יהודים. חלקם עלה לישראל והאחרים נשארו בעיר, תחת השלטון הקומוניסטי לא היו כמעט חיים יהודים למעט תפילה בליל שבת.
את עברה המפואר של יהדות בלגרד מזכיר בניין מפואר, השוכן במרכז העיר, סימנה רקס – המשמש כיום תיאטרון ובית קולנוע. בעבר בניין זה היה שייך לארגונים יהודים שעסקו בגמילות חסדים ובשער הכניסה מתנוסס הפסוק "אל תשליכני לעת זקנה…". קיים גם מוזיאון לזכר יהדות יוגוסלביה ובו תיעוד על החיים היהודיים במשך 500 שנה.
לאחר נפילת החומות החלה התעוררות יהודית בעיר. הרב יצחק איסיאל, יליד בלגרד, שלמד והוסמך לרבנות בישראל משמש כמנהיג הרוחני וכרב הקהילה, מארגן שיעורים והרצאות, מארגן שבתונים לצעירים ואף פרסם בשפה הסרבית הגדה לפסח וכן מחזור ליום הכיפורים, בסיוע ההסתדרות הציונית העולמית.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

מחזירים עטרת ליושנה

נחל השודדים, מלכה צלבנית ושמן הזית המשובח של ראש הממשלה לשעבר: טיול היסטורי עתיר הפתעות מעפרה לעטרת כתבה מרכזית גיליון 166 – קום והתהלך בארץ

קרא עוד »

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ"כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר' זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות