על חומותייך: טיול שבועי לפרשת ניצבים

מאת: מיכל דמסקי

עוברים את ירושלים דרך נתיבי החומות השונים

“עַל חוֹמֹתַיִךְ יְרוּשָׁלַ‍ִם הִפְקַדְתִּי שֹׁמְרִים כָּל הַיּוֹם וְכָל הַלַּיְלָה…”
בהפטרה של פרשת השבוע טובע הנביא ישעיהו את אחד המשפטים המפורסמים ביותר המזוהים עם ירושלים. השבוע נצא לסיור על חומות ירושלים – חוויה ייחודית המאפשרת מבט שונה על העיר וסמטאותיה.
בעבר היו מרבית הערים בארץ ישראל מוקפות בחומה כאמצעי הגנה מפני פולשים ושודדים, אך במרביתן לא שרדו החומות מסיבות שונות. בירושלים נותרו החומות בשלמותן, וכיום ניתן לטייל לאורכן הן מצדן החיצוני, הן מתוככי העיר והאפשרות השלישית (והמועדפת עלי באופן אישי) – לצעוד על החומות עצמן.
את סיורנו נתחיל בתצפית לעבר העיר העתיקה והחומות מכיוון מערב – נעמוד ברחבת התצפית הצמודה לטחנת הרוח שנבנתה על ידי משה מונטיפיורי במאה ה-19 על מנת לעודד מתיישבים יהודיים לצאת אל מחוץ לחומות העיר ולאכלס את השכונה החדשה ‘משכנות שאננים’. בצמוד לטחנה נמצאת גם מרכבה משוחזרת הדומה לזו ששירתה את השר בביקוריו בארץ ישראל – עליה גם נכתב השיר המפורסם של חיים חפר ‘השר משה מונטיפיורי’ (זה הזמן להתחיל לזמזם בראש…) שכיום מהווה את אחד מסמלי העיר.
ממשכנות שאננים נמשיך ברגל דרך השכונה היפהפייה לעבר גיא בן-הינום ובריכת הסולטן ונעלה בחזרה מן הוואדי בשביל להולכי רגל לעבר שער יפו. מראה החומות המרשים נקשר בשמו של הסולטאן סולימאן אשר ציווה על בנייתה למען פיאור שמו ושיפור מצבה של העיר לפני כ-500 שנים תחת השלטון העות’מאני. דווקא ראש הממשלה דוד בן-גוריון קרא להריסתן של החומות לאחר מלחמת ששת הימים – מזל שיוזמה זו לא צלחה…
בשער יפו נרכוש כרטיס להליכה על החומות, בשלב זה ניתן לבחור בין שתי טיילות – הדרומית והצפונית (שימו לב – לא ניתן ללכת את שתיהן ביחד):
הטיילת הצפונית – מסלול זה יוצא משער יפו ומאפשר הליכה לעבר שער שכם (ניתן להמשיך עד שער הפרחים) והוא חושף בפני המטייל את בתי הרובע הנוצרי, תצפית לעבר המתחם הצרפתי שנבנה לקראת סוף המאה ה-19 ובו אכסניית נוטרדם עם פסל המדונה המרשים, וכן מבט לעבר שכונת מאה שערים. מומלץ לרדת בשער שכם ולהמשיך לשוטט בעיר העתיקה דרך סמטאות השוק, הויה דולורוזה (‘דרך הייסורים’ של ישוע) ולבסוף הקרדו שבלב הרובע היהודי – השוק השוקק של ירושלים בתקופה הרומית לפני כ-2,000 שנה, שכיום מעוטר בפסיפסים מרשימים המחיים את הדמיון ומאפשרים הצצה לחיי העיר העתיקה. במקום נמצא גם שחזור מרשים ומוגדל של ירושלים במפת מדבא – פסיפס שנתגלה במדבא שבירדן מן התקופה הביזנטית ובו ניתן לראות שכבר במאה ה-7 לספירה הוקפה העיר בחומה מרשימה.
הטיילת הדרומית – גם מסלול זה יוצא משער יפו בכניסה המצויה ליד מגדל דוד מצדו החיצוני (מחוץ לחומות), והוא מאפשר למטיילים לצעוד מעל בתי הרובע הארמני אל עבר שער ציון והרובע היהודי. מסלול זה בחלקו סגור ואפשרי בתשלום בלבד, אך קיימים בו גם חלקים פתוחים ללא תשלום (מן הרובע היהודי לעבר הכותל המערבי). התצפית במסלול זה כוללת מבט מרשים אל עבר מדבר יהודה, הר הזיתים ובית הקברות היהודי האדיר שבשיפוליו ונחל הקידרון. ניתן להמשיך את המסלול עד הרובע היהודי ודרכו להמשיך לעבר הכותל, או להמשיך ישירות לעבר שער האשפות והכותל. בסמוך לשער האשפות (ליד השירותים הציבוריים הצמודים למרכז דוידסון) ישנו ציור קיר מרשים המתאר אף הוא את חיי העיר הביזנטית (בדומה לציור המצוי בקרדו).
שני המסלולים מעניקים למטייל חוויה יוצאת דופן של הליכה על חומות עתיקות אשר נבנו לפני כ-500 שנה, וזווית חדשה על העיר – להיות שומרי ירושלים על חומותיה ליום אחד…
ועוד חומה לסיום – בליבו של הרובע היהודי (בסמוך לקרדו) עומדת עדיין, לאחר כ-2,300 שנה, החומה שבנה חזקיהו בשנת 701 לפנה”ס כנגד המצור האשורי, המכונה ‘החומה הרחבה’. אולי זו החומה שעמדה לנגד עיני הנביא בזמן שדיבר על חומות ושומרים, בן זמנו של המלך חזקיהו…
מידע שימושי
– מומלץ לטייל בעיר העתיקה ברגל בשל מצוקת חניה באזור, חניונים אפשריים באזור: חניון ממילא, חניון הר הרצל ונסיעה ברכבת הקלה לעירייה, רחבת החניה הצמודה לטחנת הרוח.
– טיילת החומות, ראשון-חמישי 9:00-16:00 שישי 9:00-14:00, כניסה בתשלום (18 ₪ למבוגר, 8 ₪ לילד). טלפון 02-6277550.
– החומה הרחבה והמגדל הישראלי – ניתן לתאם כניסה למגדל הישראלי, מערכת ביצורים מתקופת בית ראשון והתקופה החשמונאית המצוי בסמוך לחומה הרחבה. טלפון לתיאומים (פמ”י – פיתוח מזרח ירושלים) 02-6265906.

הכותבת היא מורת דרך מוסמכת ורכזת קורס מורי דרך בבי”ס לתיירות 
050-9208375, www.tayarut-school.co.il

אולי יעניין אתכם:

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר’ זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות