שטוקהולם: קהילה יהודית מאוחדת

הזרמים השונים בבירה השבדית פועלים תחת ראש אחד

הקהילה היהודית בשטוקהולם היא הגדולה מבין הקהילות היהודיות בסקנדינביה והיא מונה 10,000 יהודים. חלקם הגדול הם ניצולי שואה וצאצאיהם וחלק נוסף מהגרים מפולין, הונגריה וישראל.
שטוקהולם, בירתה של שבדיה, עיר יפה ומטופחת, בנויה על שרשרת איים ויש בה אתרי תיירות רבים ומעניינים המושכים תיירים רבים מדי שנה.
בשטוקהולם יש מוסדות דת, חינוך ותרבות יהודיים. יש גן ילדים ובית ספר יסודי, "הלל", ובו לומדים כ-300 תלמידים. אין ביה"ס תיכון אך יש כיתות תיכון יהודיות נפרדות, הפועלות במסגרת הגימנסיה הכללית. קיימת גם תנועת נוער פעילה – "בני עקיבא". במרכז העיר יש מרכז קהילתי גדול ובו ספרייה, חדר עיון ואולם אירועים ומתקיימת בו פעילות תרבותית יהודית עשירה ובין היתר יוצא לאור עיתון חופשי של הקהילה.
במרכז הקהילתי גם חנות המוכרת מוצרים כשרים, ובסופרמרקטים ברחבי העיר ניתן למצוא גם מזון כשר. השחיטה בשבדיה אסורה והבשר הכשר מובא מאירופה.
בשטוקהולם שלושה בתי כנסת. הגדול שייך לזרם הקונסרבטיבי והאחרים לזרם האורתודוקסי. האחד, בית הכנסת "עדת ישורון", שוכן צמוד למרכז הקהילתי והוא פעיל בשבתות ובחגים וגם בימי חול בתפילת שחרית. לבית הכנסת היסטוריה מעניינת: הריהוט וארון הקודש הובאו מבית כנסת מהמבורג, גרמניה לאחר "ליל הבדולח". בית הכנסת השני הוא "עדת ישראל", השוכן בדרומה של העיר.
כל הזרמים היהודים ובתי הכנסת מאוגדים תחת קהילה אחת שבראשה עומד אהרן ורפטינג, צעיר, יליד שטוקהולם, בוגר תנועת בני עקיבא.
ההיסטוריה היהודית מתחילה לפני 300 שנה, אז היהודים הורשו לגור בשבדיה לראשונה – אולם כעבור כמה שנים נדרשו לעזוב. בשנת 1772 החלה הנוכחות הרשמית וכעבור שישים שנה העניק המלך קרל ה-14 ליהודים זכויות אזרחיות, ובשנת 1870 הם קיבלו שוויון זכויות מלא. בתקופה זו הגיע מספרם לאלף יהודים. במאה ה-20 הגיעו מהגרים רבים מרוסיה ופולין ובשנת 1920 מנתה הקהילה 7,000 יהודים. באותה תקופה יהודים התגוררו בדרום שבדיה: גטבורג, מלמו, יונשיפינג וגם בצפונה.
במלחמת העולם השנייה הייתה שבדיה ניטראלית ועל כן היהודים לא סבלו. לאחר המלחמה קלטה שבדיה פליטי שואה רבים ובין היתר אלפי נערות ניצולות מחנה ההשמדה אושוויץ, שהגיעו באוטובוסים הלבנים (גם אמי ע"ה נעמי פודרגל היתה ביניהם, ותמיד הדגישה את הכנסת האורחים החמה והדאגה של העם השבדי לניצולים). הן שוכנו ביחוד בדרומה של שבדיה.
בשנות ה-60 הגיעו מהגרים מהונגריה ופולין ואח"כ מברית המועצות. כיום יש בשבדיה כ-15 אלף יהודים, אך הקהילה היהודית מתמעטת – בין היתר, בשל האחוז הגבוה של נישואי התערובת.
מלבד הקהילה בשטוקהולם, יש גם מספר קהילות נוספות, הגדולות שבהן בערים מלמו, גטבורג והקטנות יותר בערים בורוס, אפסלה, הליסנבורג ולונד.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

הוורוד הוורוד הזה

מתי בפעם האחרונה תהיתם לגבי כשרות הפלמינגו? מאת: הרב אורן דובדבני יוצאים לספארי? נדבר על כשרות הפלמינגו! למה זה חשוב? כי זה מעניין וגם כי…לפעמים

קרא עוד »

מליחה כהלכה

מליחה כהלכה מאת: הרב אורן דובדבני כמה שלבים שונים מבטיחים שתהליך ההכשרה משיג את התוצאה הרצויה המדור דן בעבר לא מעט בשאלות השחיטה, והפעם נייחד

קרא עוד »

שוקדים על הכשרות

שוקדים על הכשרות מאת: הרב אורן דובדבני מהמרציפן ועד הרוזטה – סוגיות הלכתיות סביב תוצריו של העץ הממהר לפרוח לפני כולם השקדייה עודנה פורחת והגיע

קרא עוד »
נגישות