קפה אצל אולגה

בני הזוג יהושע ואולגה חנקין בנו את ביתם המשותף- אך מעולם לא עברו להתגורר בו

בדרכנו לכוס קפה היסטורית, ניסע הפעם צפונה לכיוון חדרה: על המחלף של חדרה בואכה גבעת אולגה .המשכנו מערבה בנסיעה עד קצה רחוב מנחם בגין בואכה רחוב רחבעם זאבי ובצידי הכביש נמצאה החניה. צעדנו כ-100 מטר עד “פרויקט כפר הים” בינות עצי התמר המתנשאים אל על וגרם מדרגות ארוך הנמשך אט אט במעלה הגבעה לביתם ההיסטורי של דור המייסדים יהושע ואולגה חנקין . ממרומי הגבעה צפינו לעבר החוף לשמע רחש הים והגלים התכולים הסוער המכה הלוך ושוב בגבעת הכורכר, צפונה הזדקר לו אתר “אורות רבין” וכפה קטנה בצבצה בדמות אנדרטה לזכרו של אבשלום פיינברג שהועתקה לשם מאזור עמק חפר.
הגענו מתנשפים קמעה ממעלה המדרגות הארוך לבית ההיסטורי של יהושע ואולגה חנקין אנשי החזון וגאולת האדמות. אריק ושדי ואלה גבריאל בעלי המסעדה קבלו אותנו בחום, תפסנו מקום במרפסת המסעדה לעבר נוף מהמם וקסום הצופה לים. סעדנו את ליבנו לקול מוזיקה נעימה שניגנה ברקע בארוחת בוקר טעימה, מפנקת, דשנה ומשביעה. הרהוט במסעדה החזיר אותנו שנים רבות אחורה בדומה לרהוט של בית אבא, הספלים עשויים מפורצלן, הצלחות וכלי האוכל הפרחוניים כל אחד בגוון אחר שדוגמתם ניתן למצוא בשוק הפשפשים. המפות המגוונות.ומעל לכל השרות המעולה והמחיר הסביר העניקו יחד אווירה פסטורלית נוסטלגית.
יהושע ורעייתו אולגה לבית בלקינד היו מבני עשר המשפחות הראשונות שהקימו את המושבה ראשון לציון.אולגה הכירה את יהושע חנקין ונישאה לו למרות שהיה צעיר ממנה ב-13 שנים, אלה לא העיבו על אהבתם הגדולה. בעקבות מרד האיכרים נגד פקידי המושבה נציגי הברון רוטשילד משפחת חנקין גורשו, עברה לגור בגדרה ושם נישאו. אולגה טוותה קשרים אמיצים עם נשות הערבים וזכתה להערכה רבה בהיותה מיילדת מומחית של הנשים הערביות . יהושע חנקין ניצל את שעת כושר זאת ויצר קשרים ענפים עם הנכבדים, האפנדים ובעלי הקרקעות הערביים. כך נרכשו כ- 600 אלף דונם קרקעות ברחובות,עמק חפר, חדרה, בעמק יזרעאל ועוד..
בנייתו של ביתם של יהושע ואולגה חנקין החלה בשנת 1936 בראש הצוק הכורכר,בודד ובולט בשטח כחלק מחלום שחלם יהושע שלא התגשם. הבית הושלם בשנת 1938 בסגנון הבינלאומי הבאוהאוס שחדר לארץ בשנות ה-30. אבל השניים לא זכו להתגורר בבית זה, אולגה חנקין ראתה שליחות גדולה בזכות שניתנה לה ליילד, אבל כאבה היה גדול ללדת תינוק משלה. אולגה נפטרה בשנת 1942 אחרי מחלה בגיל 88. ושלוש שנים אחר כך נפטר גם יהושע שהוא בגיל 80.חלומו של חנקין ורעייתו לא התגשם והם נשארו בביתם הישן. בני הזוג נקברו באחוזת קבר בצלע ההר במעיין חרוד. אחוזת הקבר הפכה למוקד עלייה לרגל לנשים עקרות אשר באות לבקש ברכה לפרי בטן,למבקרים ומטיילים רבים השומעים בערגה את מפעלו הגדול של גואלי האדמות..
הבית עמד שנים רבות נטוש ומוזנח ומרוחק מכל שכונה,פגעי הטבע עשו את שלהם במבנה ומכאן שהיה גם צורך דחוף לשפצו ולשקמו. למלאכת השימור והשיפוץ חברו המועצה לשימור מבנים, עיריית חדרה והחברה הכלכלית לפני שנים.בשנת 2004 זכו אריק ואלה בזיכיון להפעלת המסעדה ומכאן הכול חלום שהתגשם אצל השניים. כיום הבית- המסעדה נמצא בלב “פרויקט כפר הים” וסמוך לשכונות המערביות של גבעת אולגה המתפתחת, המקום נגיש וזמין בכל ימות השבוע למעט שבת.
בית קפה ומסעדה חלבית אולגה נקין, כשר.

יואב יאיר, מורה דרך מוסמך.
yoavyair@walla.com, 053-2503512

=================================================================================
השאיפה לחיות בארץ-ישראל הייתה משותפת לכל בני משפחתה. בשנת 1883 כתב לה אביה,
שיר על מקומה המרכזי בביל”ו ובמשפחת בלקינד.
כן תאירי לצעירייך אשר מעבר לימה
רוחך כי תנחמו ויתערו שמה
וגם לאבותייך אשר עוד פה הינמו
רוחך ועצתך יחזקו ליבותיהם
בדרך אחדו לבל יתנגפו רגליהם
כי בקולך שמעו ועצתך תנחמו.
ובזאת תחזיקי מותרי אגודתנו
תוסיפי רוח לחזק תקוותנו
כי כן עוד לא יחד נשב ונגילה שמה
כי אם אך תשרקי ונאחד דרכינו
ציונה אז נעלה אל ארץ אבותינו
ואז נאמר כי תקוותנו קמה.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

מארצות החום אל חלוני

מארצות החום אל חלוני מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן הופעתם של גוזלי שרקרקים ירוקים בבית החולים לחיות בר אינה מאורע שמתרחש כל יום בתוך

קרא עוד »
נגישות