קסם המדבר ויופי המכתש

"ארץ אשר אבניה ברזל ומהרריה תחצוב נחושת" - ומעליה מטר מטאורים. הקסם של מצפה רמון הוא מרחב של אפשרויות לתיירים

תצפית כוכבים במספר הנוקדים, צילום: יוני גריצנר

על שפת המכתש הגדול בעולם יושבת לה מצפה רמון. עיירה קטנה ואתרים סביב לה, רבים. בלב הר הנגב, בגובה של כ-900 מטרים, הוקמה בשנת 1951 עיירת כורים ששימשה תחילה, כבסיס וכמחנה עבודה לפועלים שסללו את הדרך לאילת ואלו שעבדו בכריית המחצבים מהמכתש. במרכז הנגב, באמצע הדרך היורדת דרומה, מוקפת בנוף מדברי – שוכנת לה מצפה רמון על שלל אתריה התיירותיים. אפשר לטייל בה ובאתרי הסביבה רגלית, אפשר להצטייד בג’יפ , אפשר לנוע ברכבי שטח, אפשר להשתתף בסדנא (לנשים) באמצע המדבר שמארגנת מיכל בת כפר הרוא”ה (שמצאה את השלווה דווקא כאן: ( 052-4571431 ואפשר להגיע ל”רובע הבשמים” לצפות במגוון עבודות האמנות, ללון בפונדק המקומי או באחד הצימרים.

תצפית מראש הר גמל
פסגת הר גמל היא נקודת התצפית הכי גבוהה של מצפה רמון. ניתן להגיע אליה ברגל דרך טיילת המכתש, או ברכב עד לחניה הסמוכה. מכל עבר ממרומי מרפסת התצפית ניבטים נופיו של המכתש ובתיה של “מצפה”, כפי שהיא מכונה בפי תושביה.
כשיורדים מפסגת ההר הזה (אל דאגה – זה לא טיפוס למיטבי לכת), אנו נופלים היישר לטיילת מכתש רמון המשתרעת על שפת המכתש, לאורך של כ-1.5 ק”מ. תחילתה במרכז המבקרים וסיומה בבי”ס שדה הר נגב. הטיילת מסודרת להליכה ולאורכה יצירות של פיסול סביבתי ושני מצפורים למכתש רמון.
כדי ללמוד על הטבע ומיקומו, סרנו תחילה ל”מרכז המבקרים רמון”.
המרכז בנוי על שפת מצוקו של מכתש רמון ומיקומו זה הצופה אל נופיו מהווה למעשה את מבואת הכניסה אל המכתש.
מכתש רמון הוא שמורת טבע פתוחה ומאחר ולמכתש רמון אין שערי כניסה, אלא דרכים ושבילים רבים הפתוחים לקהל, משמש מרכז המבקרים כשער למכתש.
אחרי שתצפתנו וראינו מה יש בו במכתש מלמעלה, נרד למכתש. הפעם נעזרנו ברפאל ובג’יפ. איש מיוחד ומסקרן שעשה סיבוב בחייו ו”נפל” על מצפה רמון, למזלנו.
נוסעים, נוסעים, עולים (אם נוסעים בג’יפ – לא חייבים) על סלעים ואבני בזלת המפוזרות בשטח.
אט-אט נגלים מכמני המכתש. סלעים משכבות שונות, ואפילו אבני הגיר הצבעוניות, הובאו לכאן במרוכז בידי אנשי רשות הטבע והגנים לטובת המטיילים והילדים. פינת חמד של ממש סמוכה לכביש החוצה את המכתש. לפתע, באמצע המקום הצחיח ברוב ימות השנה גם מקווה מים וצמחיית מדבר מיוחדת. הנסיעה בדרך עפר טובה, עבירה לכל רכב. בדרכנו נחלוף על פני חניון בארות, שם התקינה רשות שמורות הטבע מבנה שירותים שבו אפשר להצטייד במי שתייה, לנוח ולאכול לצד שולחנות הממוקמים בצל סככות. יופי של איש, רפאל. אדם ונשמה חברו יחדיו: 052-7204540.

רובע הבשמים
אחרי הליכה (קצרה.. בכל זאת קיץ) ונסיעה, גם משהו לנפש. שמנו פעמינו ל”רובע הבשמים”.
אזור התעשייה של מצפה רמון שינה באחרונה ייעוד והפך ממתחם עבודה לאזור תיירותי. עודד מ”תוצרת מצפה” מספר לנו על גלריית האמנים בה מוצגות יצירות רבות: כלי קרמיקה מעוצבים, ריהוט מבוץ, ביגוד מסוגנן, תכשיטים ועוד. המבקרים, בני כל הגילים, מוזמנים גם להשתתף בסדנאות ייצור תכשיטים, בנייה מבוץ ועוד. טלפון: 08-6595111.
בקרו כהנאתכם בפינות המיוחדות ברובע הזה.

מרכז המורשת במצפה רמון
ארנה רחמילוב מדרבנט הגשימה חלום והקימה את Ethnocenter – מרכז המורשת במצפה רמון. “המקום, כך מספרת ארנה, “מאפשר קשר וגשר בין הדורות והעברת ידע עתיק וייחודי מדור לדור”.
עם כל חוט וסמל נארג סיפור חיים. סיפורם של בני המשפחה הוא סיפורם של היהודים ההרריים (חלילה לומר יהודי קווקז כי אין דבר כזה). סיור במוזיאון הכולל הסברים, אריגה ואפילו יצירה, אורך כשעה והוא נותן אופי מעניין לחיים שמעבר להרים. הר בוקר 8 מצפה רמון. טל. 052-8823895

קיץ קריר של כוכבים במצפה רמון
מתחם אסטרונומיה שומר שבת, תצפיות ירח וכוכבים עם טלסקופים, מספרי סיפורים, סרטים על כוכבים, טיולי שקיעה, סיורי עששיות, ספארי עקרבים ועוד: בכל ימי חמישי של אוגוסט יוחשך ‘רובע דרכי הבשמים’ במצפה רמון והמרחב המדברי יתמלא בפעילויות ליליות לכל המשפחה.
בשעות היום אפשר יהיה לבקר בפלנטריום ובפינת היצירה, לשכשך בבריכה (שעות רחצה נפרדות) ולקפוץ במתחם מתקנים מתנפחים לילדים, לצפות בשמיים דרך טלסקופ שמש מיוחד, משחקי אתגר משימתיים בחץ וקשת אולימפיים, לצאת לטיול סוסים מדברי או ללטף אלפקות. האירוע מתקיים בסיוע משרד התיירות.
מחר (מוצאי שבת פרשת עקב), בלילה שבין ה-12 ל-13 באוגוסט, “מטר המטאורים” יגיע לשיאו. עדכון על מקום הפעילויות יופיע בדף הפייסבוק של ‘תיירות הר הנגב’ ובאתר negevtour.co.il.
אגב, גם בכפר נוקדים מתקיים בימים אלו מופעי מטר מטאורים מרהיבים…
ונחזור למצפה רמון.
במצפה מתגוררת קהילה גדולה של ציבור דתי – לאומי, ובמקום יש ישיבה גבוהה ומגוון בתי כנסת, לצד שפע מקומות המגישים אוכל כשר. לצד הפעילות הקבועה שתיערך בימי חמישי במהלך חודש אוגוסט, ניתן להזמין גם פעילות עצמאית לקבוצות קטנות מכל ספקי האסטרונומיה במצפה רמון, שישמחו לערוך פעילות צפייה בכוכבים ופעילויות משלימות בכל ימות השבוע. עבור מי שיבחר להישאר ללון באזור, ריכזו בתיירות הר הנגב מספר אתרי לינה נוחים בהם ניתן לעשות את השבת כהלכתה ביניהם מלון פונדק רמון, מלון סוויטות רמון, אכסניית הנוער מצפה רמון, בית ספר שדה הר הנגב, בית ספר שדה – שדה בוקר, ואתרי לינה פרטיים. פרטים נוספים בטלפון 054-7331421.

איך מגיעים?
נוסעים בכביש באר שבע-אילת דרך מצפה רמון (כביש 40). מגיעים למצפה, ובוחרים בתוכנית כלבבכם: הר גמל – תצפית בקצה המזרחי של המצוק, מרכז המבקרים – בירידה למכתש. כך גם לרובע הבשמים. עוד אתרים באזור (חוות אלפקות, חץ וקשת מדברי ועוד) לבחירתכם.

אולי יעניין אתכם:

הפלא של פיליון שביוון

ראו הוזהרתם: אל חופיה ונופיה של פיליון לא מגיעים ליומיים בלבד.​ תמונה אחת שווה/גיליון 166/מאת יואב ערמוני. את הסיפור של הטיול בן היומיים בפיליון נתחיל

קרא עוד »

מה אסור לפספס בפריז

אל תפספסו בפריז מאת: עדי.א מפארק יצחק רבין לנקודה היהודית בלובר. נקודות חן בבירה הצרפתית תיירותמרכז פומפידו הוא אחד המבנים הייחודיים ויוצאי הדופן בנוף של

קרא עוד »
נגישות