על אנדרטאות ומעיינות

נקודות מים, זיכרון וריענון לאורך כביש 918

סיורנו השבוע יהיה לאורכו של כביש צר וקסום שמשני צדיו, ברוב הדרך, שדירה של אקליפטוסים – כביש 918.
הנקודה הראשונה בסיור היא אתר ההנצחה משמר הירדן, שנמצא ממש על צומת גדות. אין יותר מדי אפשרויות חניה באזור אבל מומלץ למצור חניה בשוליים ולהסתובב בין האנדרטאות והשלטים המספרים את שאירע במקום. בקצה המזרחי של אתר ההנצחה נוכל לתצפת ממצפור יצחק זיו אב (משורר ופובליציסט מראשי הקק”ל – נפטר בשנת 2002), לעבר הירדן ורמת הגולן המתנשאת מעלינו.
נתחיל לנסוע לאורך הכביש, ולאחר כקילומטר וחצי נפנה ימינה לפי השילוט של רפטינג נהר הירדן, אם אתם מחפשים אתר קיאקים שומר שבת זה המקום, אבל לא בשביל זה הגענו הנה: ישר בכניסה למתחם נפנה ימינה ובקצה הרחוק נראה שביל עפר צר. ניסע לכיוון השביל ולאחר נסיעה של כ-10 מ’, אחרי שנעבור בפתחו, נעצור בצד. בצד שמאל נראה בזנט ושביל צר. נלך לכיוון הבזנט ולאחר הליכה קצרצרה נגיע לחמאם בנות יעקב.
מה יש במקום? באר לא גדולה במיוחד בארוך של כ-2 מ’, ברוחב של כמטר ובעומק של כמטר בנקודה העמוקה ביותר. מה מיוחד במקום? הבועות שיוצאות מהנביעה – בזכותן, כנראה, זכה לכינוי “חמאם” (בנות יעקב על שם הגשר הסמוך). במתחם האטרקציות הסמוך יש המון שולחנות פיקניק, ניתן לנוח קצת ולאחר מכן נחזור לכביש.
נפנה ימיה ואחרי כ-1.8 ק”מ נגיע לגשר הפקק, נעבור את הגשר בזהירות וכ-50 מ’ לאחר הגשר נפנה ימינה לשביל עפר עם סימון שבילים אדום. ניסע בשביל כ-500 מ’ עד שנגיע לצומת עם מס’ צינורות שחורים גדולים, ונחנה שם בצד שביל העפר כדי לא לחסום את התנועה. אנו עכשיו ליד הג’לבינה, נקודה בה אחד מיובלי הג’ילבון גלוי וניתן לשכשך בו. נמשיך ברגל עם שביל העפר והסימון ונגיע לשמורת הג’ילבון, ולאחר טיפוס של כ-300 מ’ נגיע לשרידי תחנת הקמח העתיקה שיש במקום ולנביעה של עין ג’ילבון.
נחזור לרכב וניסע בזהירות עם דרך העפר לכביש הראשי, נפנה ימינה ולאחר כ-1.6 ק”מ נפנה ימינה לפי השילוט “דרדרה”. במקום יש חורשת פיקניקים נחמדה, פלגים שבסוף הקיץ כבר בקושי זורמים ואתר הנצחה לנופלים במקום.
ניסע צפונה בכביש עוד כ-4.6 ק”מ ונגיע לפנייה לעין תינה. במקום יש נביעה עם בריכה רדודה יחסית – עין נוטרה ומסלול בפלג זורם בעליה שמתאים לילדים קטנים – אל הצינורות המזרימים את המים למקום (לעתים חקלאי האזור מווסתים את המים לשדות ואז המקום יבש). אורך המסלול כחצי ק”מ וילדים מאד נהנים בו. קחו שחשבון שאם תגיעו הנה – לא תהיו כאן לבד.
לאחר שחוזרים לכביש – ניסע עוד כ-900 מ’ ונפנה ימינה לעין דבשה. ניתן לחנות ליד הכביש בצד וללכת לאורך הנחל עד תחנת הקמח העתיקה שיש במקום וניתן לנסוע עם הרכב בדרך המשובשת. במקום יש נביעה יפה ותצפית נהדרת על המקום.
כאן מסתיים סיורנו, ואם אנו חוזרים דרומה נשוב על עקבותינו לצומת גדות ומשם הביתה. אם אנו מתארחים באזור נכוון את ה-waze למקום בו נבלה את הלילה.

עוד מסלולי טיול, אטרקציות ומקומות נופש ניתן למצוא באתר שלנו.
רוצים לספר לנו על מקום מעניין או אטרקציה מיוחדת? מוזמנים לכתוב לנו: editor.nelech@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

מחזירים עטרת ליושנה

נחל השודדים, מלכה צלבנית ושמן הזית המשובח של ראש הממשלה לשעבר: טיול היסטורי עתיר הפתעות מעפרה לעטרת כתבה מרכזית גיליון 166 – קום והתהלך בארץ

קרא עוד »

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר’ זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות