נס במשפחת אבוחצירא

הרופאים היו בטוחים ששום חברת ביטוח לא תעניק לדוד במצבו את האפשרות לנסוע. אבל דוד היה מלא בתעצומות נפש ואמר: "חברת ביטוח אחת יש לי וזה רבי שמואל"

דוד גולן הוא עורך דין אשקלוני שמדי שנה עולה יחד עם אלי לסרי, מפעילי ברית יוצאי מרוקו, אל קבר אבותיהם בארפוד שבמרוקו – אל קברו של רבי שמואל אבוחצירה.
אלי מספר כי ארפוד מתמלאת בעולים לרגל הבאים להשתטח על הציון של אב המשפחה. הם מבקרים גם בבודניב ובתאפיללאת, אזור הגידול של משפחת אבוחצירה ושל הבבא-סאלי, הוא רבי ישראל אבי השבט.
אלי לסרי הוא נכדו של רבי שמואל, בן דודו של הבבא-סאלי. כאמור, עו"ד דוד גולן נסע מדי שנה, עד שנפלה עליו מחלה קשה שבעתיה שקע וירד גופנית ומנטלית. מאז שהוא שוכב בבית החולים תל-השומר, נגלו אליו לילה אחד בחלום שלושה צדיקים לבושי לבן. דוד זיהה את הבבא-סאלי ואת רבי שמואל ושאל אותם למי הם מחכים?
השניים השיבו לבבא-ברוך, בנו של הבבא-סאלי. באותו רגע דוד התעורר וראה מעליו שלושה מרופאי המחלקה בה היה מאושפז. אלה עמדו בפנים מופתעות ומבשרות טוב לשם שינוי, מתחושת העגמימות ששררה בדרך כלל במחלקה.
"אנחנו לא יודעים איך להסביר, אבל חל שינוי במצבך, התוצאות אחרות לחלוטין ממה שאנחנו רגילים להן והטיפול צריך להשתנות. אחרי חמישה טיפולים כימיים שעברת, אנחנו מבקשים לבטל את הטיפול השישי שהיה מיועד לך, פשוט אין בו צורך".
"אם כך", אמר דוד מניה וביה, "לא חשבתי לנסוע במאי הקרוב לקברו של רבי שמואל, כפי שאני רגיל, אבל אם המצב השתנה כל כך דרמטית, אני אעשה זאת שוב".
הרופאים היו בטוחים ששום חברת ביטוח לא תעניק לו במצבו את האפשרות לנסוע. אבל דוד היה מלא בתעצומות נפש ואמר: "חברת ביטוח אחת יש לי וזה רבי שמואל, אני נוסע!".
אכן, דוד ואלי לסרי יצאו לדרך. דוד היה חלש, נטול שיער, אבל נחוש בעצמו עד הסוף.
הם ערכו תחנת ביניים ליד ציונו של רבי עמרם בן-דיוואן בוואזן ושם ריגש דוד את כולם כשביקש מהם להתפלל עבור רפואתו, בהמשך לתהליך ההחלמה שהרופאים בישרו לו עליו אך מספר ימים לפני כן.
כולם נענו כמובן ושפכו צקון לחש ליד קברו של רבי עמרם, שגם הוא מיוחד. מעל לציון עומד עץ ירוק והאש שבוערת באופן תמידי על האבנים לוחכת את הענפים הירוקים "והסנה איננו אוכל".
רבי עמרם, אגב, היה… אשכנזי. היה שד"ר שבא מישיבות חברון וירושלים כדי לאסוף כסף במרוקו ונפטר טרם שלמה מלאכתו בוואזן. באותו לילה חלמו ארבעים חכמים, כך אומרת המסורת, בכל רחבי מרוקו שנפטר צדיק בוואזן ויש לבוא ללווייתו ולעלות על קברו. מאז המקום הזה מלומד בניסים.
משם המשיכו לארפוד וגם שם חזרה החוויה האקסטטית שמלווה כמובן ב"זיארה" של תפילות, בקשות, שירה ומאכל המובאים מקזבלנקה, אל שפת הסהרה.
דוד חזר מאושש מהעלייה לקברי הצדיקים, תהליך הריפוי נמשך כנס שלא פסק. היום חזר לעצמו בריא ושלם ומתפקד כלפני המחלה.
עוד נס למשפחת אבוחצירא שקורה כאן ועכשיו.

ארפוד, מרוקו

אולי יעניין אתכם:

הם היו חמישה

הם היו חמישה מאת: יואב יאיר עולים בהרי ירושלים, מהזרימה החורפית בנחל מוצא ועד גיבורי קיבוץ מעלה החמישה וקיבוץ קריית ענבים לפני שאתמקד בכתבה על

קרא עוד »

ירושלים של גגות וחצרות

ירושלים של גגות וחצרות מאת: יואב ערמוני תמונות מסיור של חורף בעיר העתיקה בירושלים רחוב מוריסטאן חצר ההוספיס הלותראני מתחם מגדל דוד חצר המרכז הלותראני

קרא עוד »

מתגלגלים מימי דוד המלך

מתגלגלים מימי דוד המלך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל כשהסגווי מוליך אותנו מטיילת ארמון הנציב ומראה העיר העתיקה ועד נופי מדבר בצל הגשם "חיה" מוזרה

קרא עוד »
נגישות