להקדים רפואה למכה

בסוף ספר דברים, התורה מגלה לנו יסוד גדול. התורה נכתבה על ידי הקב"ה בשביל בני אדם ולא בשביל מלאכים

שנת 1,200 לפנה”ס, חייל ישראלי בסמטאות העיר המקראית “חשבון”. הוא סיים כרגע מערכה כבדה וניצחון מוחץ על האויב, שטחי המרעה שכה נזקקו להם בני ישראל נכבשו וכעת הועברו לידי עם ישראל. החייל עייף ויגע והוא כבר חודשים רבים רחוק מהבית. מול עמדת התצפית שלו נמצא בית כפרי קטן בעל לבנים העשויות מחימר, ריח עז של ערמת חציר עולה באפו. תושבי הבית מוכרים לו, מואבים: אבא, אמא ונערה בוגרת יפהפייה. געגועים תוכפים אותו, את הכל הוא השאיר מאחור בבית לחם יהודה. הנערה יוצאת לחבוט חטים בחצר, המראה שלה מצודד ולרגע קט ריח החציר מתערבב בריח אפרסמון נשי, החייל שלנו לפתע מתמלא תשוקה עזה לאותה נערה, הוא יהודי – היא נכרייה, יצרו מתגבר עליו..

“כִּי-תֵצֵא לַמִּלְחָמָה, עַל-אֹיְבֶיךָ; וּנְתָנוֹ ה’ אֱלֹקיךָ, בְּיָדֶךָ–וְשָׁבִיתָ שִׁבְיוֹ. וְרָאִיתָ, בַּשִּׁבְיָה, אֵשֶׁת, יְפַת-תֹּאַר; וְחָשַׁקְתָּ בָהּ, וְלָקַחְתָּ לְךָ לְאִשָּׁה”

החייל המוסרי שלנו המחרף נפשו למען מערכות ישראל מקבל כאן גושפנקא רצינית מהתורה. התרכובת של מצב המלחמה וחשקו של האדם מתיר לו לקחת אישה נכרייה. היצר הוא זה שמכתיב את התנהגות האדם. הגיבור שלנו אינו גיבור במובן של שלמה המלך – “איזה הוא הגיבור, הכובש את יצרו”; ההפך, כאן התורה נכנעת ליצר האדם. רש”י אומר זאת במפורש, “לא דברה תורה אלא כנגד יצר הרע, שאם אין הקב”ה מתירה, ישאנה באיסור”. ממתי התורה נכנעת לגחמות בני האדם – והרי כל מטרת התורה הוא להעצים את האדם, לרומם אותו ולעלות אותו מעל ליצרו וחשקו?
בהגיענו לסוף ספר דברים, התורה מגלה לנו יסוד גדול. התורה נכתבה על ידי הקב”ה בשביל בני אדם ולא בשביל מלאכים. ועל מנת לרומם את האדם ממצבו הטבעי למצב שהוא מעל הטבע צריך להעניק לו את הסולם הנכון לטפס עליו. כשהקב”ה מצווה על האדם מצוות שונות הוא גם נותן לו את הכלים הנכונים לקיים את המצוות האלה. כשהאלוקים בא אל האדם בדרישה מוסרית, הוא מכין לו רפואה לפני המכה.
לפעמים האדם נמצא במצבים שאינם טבעיים לו כלל וכלל. מצב המלחמה הוא מצב שבו האדם יורד ממוסריותו בצורה קשה: הוא נזקק בשעת מלחמה ליטול חיים, להרוס רכוש, לקחת שבי, לאכול מאכלות אסורות. המלחמה היא עולם בפני עצמו וההתנהלות שם היא התנהלות אחרת, ולכן יצר הרע מקבל פורקן וחופש לדרוש את דרישותיו. על מנת שהאדם לא יתמוטט לגמרי, ישנו חבל הצלה שגורם לאדם להרים את הראש מעל המים הסוערים ולא לטבוע בסחי ובתיעוב שאופף אותו. התורה היא תורת חיים והיא נמצאת עם האדם בכל מצב בחייו ושולחת לו גלגל הצלה על מנת שלא ייפרד מהרצון העז לקיים חיים רוחניים בהמשך. לאדם יש יצר הרע כלפי אותה אישה, מוטב שיעשה זאת בצורה נכונה ומותרת מאשר ישליך אחר גבו את כל המטען הרוחני אותו הוא הביא מהבית. התורה אומרת לו בצורה מפורשת – אין ייאוש בעולם כלל, גם במצב הזה יש כיסוי למעשיך. אתה לא מתנתק מהתורה ואתה לא נפרד לגמרי מבית אבא, יש לך לאן לחזור. “וַהֲבֵאתָהּ, אֶל-תּוֹךְ בֵּיתֶךָ…”

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות