שלושה שהם אחד

מאת: מיכל דמסקי

טיול לפרשת כי תבוא אל מקורות הירדן השוצפים: חצבני, בניאס ודן

“וְהָיָה, בַּיּוֹם אֲשֶׁר תַּעַבְרוּ אֶת-הַיַּרְדֵּן, אֶל-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר ה’ אֱלֹהֶיךָ נֹתֵן לָךְ…”
בפרשת השבוע מפורטים מעשיהם של בני ישראל לאחר עוברם את הירדן – נהר זה הזורם מצפון לדרום לאורך הבקע הסורי-אפריקני, היווה מאז ומתמיד גבול גיאוגרפי מובהק במזרחה של ארץ ישראל. בעבור בני ישראל המסיימים את המסע האפי שהחל עם יציאת מצרים, חציית הנהר מסמנת תחילתה של תקופה חדשה. השבוע, נצא לסיור בעקבות מקורות הירדן – אל המקומות שבהם מתעצבת דמותו של נהר ייחודי זה וחשיבותו ההיסטורית והאקולוגית.
למרות שהפרשה השבוע מסמנת בעבורנו ההורים את סיומו של החופש הגדול, חופשות החגים בפתח ומזג האוויר בהחלט עוד מאפשר טיולי מים.
את הסיור נפתח בצפון הרחוק, באתר הבניאס או בשמו העברי נחל חרמון – נחל חרמון על יובליו מהווה כרבע מכמות המים בירדן, וטיול בשמורת הבניאס מזמן לנו מסלולים רבים במגוון דרגות קושי, כולל השביל התלוי המאפשר הליכה מעל לזרימת הנחל השוצף. ניתן להתרשם במקום לא רק מזרימת המים, בעלי החיים והצמחייה אלא גם מן הפעילות האנושית שפרחה במקום לאורך ההיסטוריה. אפילו שמו של המקום, ‘בניאס’, הינו עדות לפולחן לאל פאן שנערכה במקום בתקופות הקדומות.
מכאן, נמשיך אל שמורת תל דן – נחל דן הזורם בשמורה הוא הגדול והמשמעותי מבין שלושת מקורות הירדן והוא מזרים אליו כמחצית מכמות המים השנתית. השמורה מציעה אף היא מגוון רחב של מסלולים, ברובם מעגליים ובחלקם אף מונגשים לעגלות וכסאות גלגלים, המשלבים טבע, היסטוריה וארכיאולוגיה. בין היתר, ניתן לבקר בתל בשער קשתות מרשים הבנוי לבני בוץ שעדיין עומד על תילו, למרות גילו המופלג – כ-3,800 שנה! אפשר לפסוע בחוצות העיר המקראית ולהתרשם משערי העיר וממזבח פולחן ששימש ככל הנראה מן המאה ה-10 לפנה”ס ואילך. עוד בשמורה בריכת שכשוך גדולה, העץ של פו הדב וצמחיית נחלים עשירה.
השלישי והאחרון שבמקורות הירדן הוא החצבני, או בשמו העברי – נחל שניר. נחל זה משלים את שלישיית מקורות הירדן ומזרים כרבע נוסף מספיקת הנהר. בשונה משני הנחלים האחרים, המתחילים את דרכם למרגלות החרמון, נחל שניר ארוך (כ-60 ק”מ) וראשית זרימתו בלבנון של ימינו. גם שמורה זו משופעת במסלולי הליכה מגוונים ובריכות שכשוך, וחלק משביל ישראל, שראשיתו בתל דן, אף עובר בתחומה.
אגדה מקומית מספרת כי לפני היות נהר הירדן, רבו ביניהם שלושת הנחלים – חרמון, דן ושניר, מיהו הנחל החשוב ביותר… עד שהגיעו קולות המריבה אל הקב”ה ושלח מלאך שישב על התל בין שלושתם לשמוע את הטענות ולהכריע – זהו תל דן, או בערבית תל אל-קאדי, ‘השופט’. ישב המלאך ושמע את כל הטענות עד שהכריז “יתאחדו כל השלושה ויהיו לנהר אחד!” וכך נולד נהר הירדן…
שלושה נחלים, כל אחד בעל אופי שונה, ושלושתם ביחד מהווים את מקורות נהר הירדן – זרימה שראשיתה למרגלות החרמון וסופה בים המלח.
מידע שימושי
-שמורת הבניאס, באוגוסט ראשון-חמישי 8:00-17:00 שישי 8:00-16:00, כניסה בתשלום. טלפון 04-6902577
-שמורת תל דן, ראשון-חמישי 8:00-17:00 שישי 8:00-16:00, כניסה בתשלום. טלפון 04-6951579
-שמורת נחל שניר, ראשון-חמישי 8:00-17:00 שישי 8:00-16:00, כניסה בתשלום. טלפון 04-6950064
-בכל שמורות רשות הטבע והגנים קיימים שירותים מסודרים ומזנוני נוחות.
-במידה שקיים חשש בריאותי הנוגע באיכות המים, וזאת לאור התפרצות מחלת העכברת בנחלי רמת הגולן, יש להתעדכן באתר רשות הטבע והגנים ולהישמע להוראות משרד הבריאות.

הכותבת היא מורת דרך מוסמכת ורכזת קורס מורי דרך בבי”ס לתיירות
050-9208375, www.tayarut-school.co.il

אולי יעניין אתכם:

אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות מאת: חרות לוביץ’, בי”ס שדה עפרה אי אפשר לצלוח סתיו ישראלי בלי לבקר את הפרחים המבשרים טוב בצהוב. טיול חלמוניות לנחל שילה,

קרא עוד »

הזוהי סדום?

הזוהי סדום? מאת: חרות לוביץ’, בית הספר שדה עפרה צילום: אביגיל אילן מסע אל ארץ המלח, אל סדום המקראית ואל השאלה המהדהדת בימינו אנו: מי

קרא עוד »

בנעליים גדולות

בנעליים גדולות מאת: חרות לוביץ’, בית ספר שדה עפרה התחקות ארכיאולוגית אחר ההיסטוריה התנ”כית אינה דבר פשוט- במיוחד כשהיא מותירה עקבות מסתוריים בצורת כף רגל.

קרא עוד »
נגישות