פירנצה: תרבות, יופי, היסטוריה

הקהילה היהודית היא חלק מהקסם של בירת טוסקנה


ראשיתה של יהדות איטליה בתקופת בית שני, והיא אחת הקהילות היהודיות העתיקות ביותר. יהודים ישבו בה לאורך כל השנים ובמקומות שונים והיא הייתה אחת המרכזים החשובים בעולם היהודי. התגוררו בה גדולי ישראל, נדפסו בה ספרי קודש שונים ובה היו הגטאות היהודים בוונציה, רומא ופירנצה.
פירנצה, אחת הערים היפות באיטליה, היא בירת חבל טוסקנה והוכרזה כאתר מורשת עולמית של אונסקו. יהודים החלו להתיישב בפירנצה במאה ה-14 ובשנת 1439 הוקמה הקהילה היהודית בעיר. מאוחר יותר הגיעו חלק ממגורשי ספרד לפירנצה, ובשנת 1571 הוקם הגטו היהודי בפירנצה. גזרה זו התבטלה כ-200 שנה מאוחר יותר. עם הקמת איטליה שבה נתנו ליהודים מלא הזכויות, האמנציפציה ושוויון הזכויות. בתחילת המאה ה-20 התגוררו בפירנצה 3,000 יהודים וזו הייתה תקופת השיא מבחינת מספר יהודי פירנצה.
בשנות מלחמת העולם השנייה, הייתה ליהדות פירנצה תקופה קשה, ראשיתם בחוקי הגזע והמשכם ברדיפות והשמדה. יהודי איטליה נאסרו ונשלחו למחנות ריכוז, העיר שוחררה בסוף שנת 1944.
הקהילה היהודית בפירנצה היא השלישית בגודלה באיטליה, ומונה כיום כ-900 יהודים. בית הכנסת הגדול, משרדי הקהילה, מוסדות החינוך והתרבות של הקהילה, המסעדה הכשרה והחנות – כולם מרוכזים במקום אחד. מחצית מחברי הקהילה הם יהודים איטלקים והשאר הגיעו מארה"ב, מזרח אירופה ומישראל.
בית הכנסת הגדול של פירנצה, מבנה מפואר ומרשים, נחנך בשנת 1882, ובשנים אחדות לאחר בנייתו ביקר בו מלך איטליה. הוא משמש את הקהילה בשבתות ובחגים כשבצמוד לו בית כנסת קטן, המשמש לשאר ימות השנה. מסביב לבית הכנסת גינה יפה וגדולה, בחצר בית הכנסת מוצבת אנדרטת זיכרון ליהודי פירנצה שנספו בשואה וכן לוח זיכרון לשלושה מבני פירנצה שנפלו בשורות צה"ל במלחמת השחרור.
הקהילה מעניקה שירותי דת ותרבות, כולל חינוך, גם למשפחות היהודיות המתגוררות בערים השונות באזור טוסקנה. בפירנצה גן ילדים ובית ספר של יום ראשון ובמרכז הקהילתי מתקיימת פעילות יהודית תרבותית. בעבר היא הייתה מרכז תרבותי יהודי והיה בה בית מדרש לרבנים.
לקהילה יש "בית אבות", וכן מוזיאון יהודי המציג את ההיסטוריה המפוארת של קהילת פירנצה ובו אוסף עשיר של תשמישי קדושה, כלי כסף וספרי קודש.
רב הקהילה מזה עשרים שנה הוא הרב ד"ר יוסף לוי, ישראלי בן למשפחה איטלקית מפורסמת ומכובדת.
פירנצה, עיר יפה על שפת הנהר ארנו החוצה את העיר, משופעת באתרי תיירות תרבותיים ודתיים – כולם בטווח הליכה סביר. שהות בשבת בעיר עשויה להיות חוויה יהודית-תרבותית נעימה.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות