הודו להשם קיטו

הקהילה היהודית קיטו, אקוודור מאורגנת ופעילה על אף מספר חבריה המצומצם


קיטו, בירת אקוודור, היא עיר גדולה ויפה שבה אטרקציות תיירותיות רבות והיא מפורסמת בכך שבה שוכן אמצע העולם – במרחק של כעשרים ק"מ ממרכז העיר, באתר המיוחד יש מוזיאון לתרבות ומתחם פעילות. האטרקציה הנוספת היא רכבל ענקי המטפס לגובה 4,000 מטר, ממנו ניתן להשקיף על העיר ולראות את הר הגעש פיצינצה .
אקוודור היא מדינה בחלקה הצפון מערבי של דרום אמריקה. שמה ניתן לה על ידי הכובשים הספרדים בשנת 1533 ומשמעותה – 'קו המשווה'. במאה ה-18 הצטרפה אקוודור לרפובליקת קולומביה הגדולה, ממנה פרשה לאחר זמן מה ובשנת 1830 הפכה למדינה עצמאית.
היהודים הראשונים שהגיעו לאקוודור במאה ה-17 היו אנוסים, אולם ההגירה הגדולה הגיעה לאקוודור רק במאה ה-20 בשל שתי סיבות עיקריות: הראשונה היא החלטת ממשלת ארה"ב בשנת 1924 על הגבלת מספר המהגרים לארץ האפשריות הבלתי מוגבלות, והשנייה – החלטת ממשלת אקוודור על מתן אישור כניסת יהודים פליטים מאירופה לשטחה. ההגירה המסיבית של יהודים לאקוודור הייתה ערב מלחמת העולם השנייה. אקוודור הייתה אחת משתי המדינות אשר אפשרו את כניסתם של יהודים שברחו משלטון הנאצים בגרמניה. הם הגיעו באניות לעיר הנמל גווהיאקול השוכנת לחופו של האוקיאנוס השקט, אולם בשל החום הכבד ששורר בעיר הם עברו פנימה לקיטו הבירה. ערב מלחמת העולם השנייה בשנת 1940, הגיע מספר היהודים ל-3,000 רובם ככולם יהודי גרמניה.
במהלך השנים מספרם התמעט בהדרגה, חלקם עלה ארצה, אחרים היגרו למדינות מבוססות וכיום בקהילה היהודית בקיטו רשומים 500 חברים. מניין מתקיים בשבתות, חגים וימים טובים, בכל יום שני מתקיים מניין בבית פרטי. לפני מספר שבועות בביקורי בעיר התפללתי בווילה גדולה השוכנת באחד מהרובעים היוקרתיים של העיר. הרב ניר קורן, בחור ישראלי נעים הליכות, המכהן כרב הקהילה מזה שנה, מסביר לי שהוא יזם זאת כדי לחזק את המחויבות של החברים לתפילה. לאחר התפילה מתקיימת ארוחת בוקר.
מתחם הקהילה החדש נבנה לפני 18 שנה והוא שוכן באחת השכונות בעיר, בו נמצאים רוב השירותים הדתיים-רוחניים. בית כנסת גדול ומרווח, מקווה טהרה, תלמוד תורה לילדים, חדר תנועת הנוער, משרדי הקהילה, משרד הרב וחדרי אירוח.
הקהילה היהודית מאורגנת היטב, פעילה ומתקיימות בה מגוון פעילויות. מצבם של רוב חברי הקהילה טוב, ועד הקהילה מונה 13 חברים בראשותו של נשיא הקהילה אברהם ויגודה.
בקיטו קים בית ספר יהודי "אלברט אנשטיין", מגן ילדים ועד כתה י"ב, ולומדים בו כ-700 ילדים, אולם רק 40 מהם ילדים יהודים. ביה"ס מנוהל בנפרד מהקהילה ויש המגדירים אותה בית ספר ליהודים היות ומרבית התלמידים אינם יהודים הבאים ללמוד בו בשל הרמה הלימודית הגבוהה בו. בתכנית הלימודים עברית, מסורת וישראל, 3 שעות בשבוע. בימי שני אחה"צ, מתקיים בבנין הקהילה ביה"ס משלים בו משתתפים כ-40 ילדים יהודים גילאי 4-9 והם לומדים שלוש שעות יהדות. בימי שליש אחה"צ, קיימת פעילות של תנועת נוער "הנוער הציוני" ובתנועה חברים כ-50 ילדים גילאי 8-14.
בקהילה היהודית המטבח כמובן כשר וסעודות בשבת באירועים מוגש מזון כשר אולם לתייר המגיע לביקור אין אפשרות לרכוש שם מזון. דבר שמקל על שומרי הכשרות היא העובדה, כי הפרות הטרופיים נמצאים בשפע בעיר ויחסית מחירם לא יקר.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

הפלא של פיליון שביוון

ראו הוזהרתם: אל חופיה ונופיה של פיליון לא מגיעים ליומיים בלבד.​ תמונה אחת שווה/גיליון 166/מאת יואב ערמוני. את הסיפור של הטיול בן היומיים בפיליון נתחיל

קרא עוד »

מה אסור לפספס בפריז

אל תפספסו בפריז מאת: עדי.א מפארק יצחק רבין לנקודה היהודית בלובר. נקודות חן בבירה הצרפתית תיירותמרכז פומפידו הוא אחד המבנים הייחודיים ויוצאי הדופן בנוף של

קרא עוד »
נגישות