ארטיק-קרטיב

הצצה לתפריט הקיץ המרענן של דיירי הספארי

שוב הגיע הקיץ ובנימה קצת אישית, זו העונה האהובה עלי – ויסלחו לי חובבי הכפור, אני באמת אוהבת את הימים האלו. אפילו בספארי, גם בימים חמים במיוחד אני שמחה להסתובב בין השבילים וליהנות מהעונה הכי ישראלית שיש.
אגב, בניגוד לדעות הרווחות, גם בעלי החיים מתמודדים עם העונה הזו לא רע. כמובן שיש הבדל בין בעלי חיים שנמצאים בגן חיות לכאלו שנמצאים בטבע, שכן אלו שחיים אצלנו בספארי זוכים להעשרות מיוחדות ומגוונות שמקלות עליהם את החום הכבד.
בטבע המצב יותר מורכב. הנה, רק השבוע הגיע זוג נחמד לשער הספארי ובידם סיס חומות, גוזל צעיר שלא ידע איך להתמודד עם החום והתייבש. למזלו הוא נמצא על ידי אותם אנשים חביבים שמיהרו להביאו לבית החולים לחיות בר שלנו ובקרוב, אחרי שיתאושש, ישוב אל הטבע.
אבל בעלי החיים בספארי הם קצת מפונקים. הם לא צריכים לדאוג לעצמם, ומראש בכל חצר יש אזורי מחסה מוצלים ומקורות מים לרוב כמו הבריכות או שקתות וכיוצא באלו.
אבל כשנעשה ממש חם, כמו בימים האחרונים, אנחנו ממהרים להכין עבור בעלי החיים שלנו מטעמים מסוגים שונים שכולם כוללים קרח או מים קרים.
למעשה, המטפלים משמשים גם כשפים מיוחדים לימות הקיץ שאחראים על רפרטואר ארטיקים מסוגים שונים שלא היו מביישים במקוריותם גם גלידריות מהשורה ראשונה.
הם הוגים מדי שנה מיני קרטיבים שונים שהוותיק מבניהם הוא הארטידג, המיועד בעיקר לדובים. לתוך דלי גדול יוצקים המטפלים דגים, עופות, פירות וירקות חתוכים ומכסים הכול במים. בעבר הוכנס פנימה גם מעט תרכיז של מיץ פטל, אך בשנים האחרונות אנחנו משתדלים להמעיט בנוזל המתוק כדי לא לפגוע בשיני הדובים.
הדליים הללו מוכנסים לשלושה ימי הקפאה עמוקה ובסופו של התהליך, המטפלים מוציאים את הגוש הקפוא וזורקים אותו לבריכת הדובים. ההתלהבות גדולה וקרוב לשעה, אפשר לראות את הדובים משתעשעים בקרטיב עצום המימדים – נהנים לזלול אותו ולא מותירים ממנו דבר.
הקופים שלנו דווקא מעדיפים את גרסת הקרטי-פרי. הוא מגיע בשני אופנים שונים, האחד כולל מים קפואים עם פירות בתוכו והאחר יוגורט עם פירות שהוקפא מראש. מדובר במעדן אמיתי, ואפשר לראות את ההנאה על פני הקופים כשהם זוללים אותו.
המתכון החייתי יותר שייך לטיגריסים: להם מכינים המטפלים את הארטיק הנודע בשמו: ארטי-דם. כן, קראתם נכון… חלקי הבשר מוקפאים בתוך קופסאות פלסטיק גדולות בתוספת מיוחדת. לאחר ימי ההקפאה, מתקבל ארטיק ורדרד – ולא מפטל. מיותר לציין שהוא נחשב למעדן בעייני לקוחותיו.
לאריות, המטפלים מכניסים לתוך צמיגים גדולים ומחוררים גם כן קוביות מים ודם שנוזלים אט אט מהחורים והאריות שעומדים תחתיהם מלקקים את השפתיים בהנאה. את הקרטי-עוף שלהם תולים על אומגה בחצר והאריות, לא רק שנהנים ללקק אותו, גם צריכים להתמודד עם אתגר נוסף, לייצב את הארטיק שזז מצד לצד, ממש משחק קיץ משעשע.
אבל לא רק ארטיקים יש באמתחתם של המטפלים, יש גם דרכים אחרות לצנן את בעלי החיים, לדוגמא באמצעות השפרצות מים לכל בעל חיים על פי העדפותיו. התוכי מוגלי מעדיף מים שמושפרצים עליו משפריצר של עציצים אבל האלפקות והפילים דווקא מעדיפים את המים שלהם מצינורות עבים המאפשרים זרם חזק.
הפינגווינים שלנו הם בכלל פינגווינים אפריקנים ולא פינגווינים שחיים בקוטב הדרומי, הם דווקא מורגלים לאקלים הארצישראלי, אך מעדיפים לבלות לא מעט שעות בתוך בריכת המים והמאווררים שבחצר מסלקים עבורם את הזבובים והיתושים המטרידים. למעשה, כמעט לכל בעל חיים מותאם ארטיק מצנן ומזין. אז אם חם לכם ונמאס לכם מקרטיב בטעם לימון, תמיד תוכלו להגיע לספארי ולנשנש משהו מקורי מהתוצרת הייחודית שלנו.

אולי יעניין אתכם:

חייל ומשורר

חייל ומשורר

חייל ומשורר טיול קצר בשישי / שבתאי שירן, מורשת הגליל חַיָּלִים אַלְמוֹנִים הִנְנוּ, בְּלִי מַדִּים, וּסְבִיבֵנוּ אֵימָה וְצַלְמָוֶת. בגיל 18, בשנת 1925, עלה אברהם שטרן

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר’ זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות