אדינבורו: מעורב מקומי

הקהילה היהודית בבירת סקוטלנד היא מיקס מעניין מתקופות שונות

הקהילה היהודית באדינבורו, בירת סקוטלנד, מונה כ-800 יהודים. חציים ותיקים צאצאי המהגרים מהאימפריה הרוסית, במאות ה-19 והמאה העשרים, וחציים חדשים – מהגרים ממדינות אחרות, יוצאי ברית המועצות וגם ישראלים.
אדינבורו היא עיר תיירות פופולרית מאוד וידועה גם בזכות הפסטיבל השנתי שלה, "פסטיבל אדינבורו", המתקיים בחודש אוגוסט והוא הפסטיבל הגדול ביותר לאמניות הבמה. עיר שיש בה ובסביבתה אתרי תיירות מפורסמים ויהודים רבים מגיעים לביקור אליה.
סקוטלנד, היא חלק מהממלכה המאוחדת של בריטניה, בתקופה של כ-500 שנה בימי הביניים היא הייתה מדינה עצמאית, אולם החל משנת 1,700 היא חלק מהממלכה.
ההגירה היהודית לסקוטלנד החלה במאה ה-17 ומאוחר יותר במהלך המאה ה-18 נוסדו ארבע קהילות יהודיות בערים שונות. הקהילה הראשונה נוסדה באדינבורו בשנת 1816, מאוחר יותר נוסדה הקהילה היהודית בגלזגו ולאחר מכן בערים אברדין ודנדי. יהודים המשיכו להגיע לסקוטלנד במהלך המאה ה-20 מרחבי רוסיה, ולאחר מלחמת העולם השנייה הצטרפו לקהילה היהודית פליטי שואה, אז מנתה הקהילה כ12 אלף יהודים. במהלך השנים, חלק עלו לישראל, חלק אחר היגר והקהילה הידלדלה מבחינה כמותית. כיום מתגוררים בסקוטלנד כ-5,000 יהודים, רובם בגלזגו, שם יש גם מספר בתי כנסת ואוכל כשר. באדינבורו מתגוררים כ-800 מהם כאמור ומספר מועט של יהודים מתגוררים בעיר אברדין.
באדינבורו בית כנסת אורתודוקסי, השוכן במרחק הליכה סביר ממרכז העיר ומתקיימת בו תפילה בשבתות ובחגים. הרב דוד רוס, נעים הליכות ומאיר פנים, יליד ניו-זילנד שלמד בישראל מכהן כרב הקהילה ובית הכנסת. בנוסף קיימת גם קהילה ליברלית – "סוכת שלום", אשר לה אין מבנה משלה והיא מקיימת את התפילות ואירועים חברתיים תרבותיים במקומות שונים. כמו כן, יש קהילה חב"ד באדינבורו המפעילה תכניות שונות משלה בהן לבני נוער, לסטודנטים ושיעורי תורה.
בעיר אין בית ספר יהודי, אך יש גן ילדים ובית ספר של יום ראשון, שאליו מגיעים 25 ילדים ללמוד של שעתיים בשבוע יהדות ועברית – ואין סניפים של תנועות נוער ציוניות.
בבית הכנסת יש ספרייה, מקווה ומרכז קהילתי ובו פעילות יהודית-תרבותית ענפה ועשירה הכוללת חוגים, לימוד השפה העברית ועוד. הקהילה חוגגת את יום העצמאות, ט"ו בשבט ואת שאר החגים הלאומיים. אוכל כשר ניתן למצוא במדף מיוחד בסופרמרקט המקומי.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

חדשות התיירות

חדשות התיירות מחדשים את הטיסות לארצות הברית וממנה חברת התעופה דלתא אייר ליינס הודיעה שתחדש את הטיסות לישראל בתחילת יוני ותפעיל 4 טיסות שבועיות מניו

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »

תחת תאנתו

תחת תאנתו מאת: עמי יוגב כמה מעלות יש לה, לתאנה הבריאה הזו – הפרי היחיד כמעט ששומר באדיקות על עונה מיוחדת בשנה "התאנה חנטה פגיה"

קרא עוד »
נגישות