טאלין: קהילה קטנה ופעילה

כ-1500 יהודי הבירה באסטוניה מקיימים פעילות ענפה

טאלין בירת אסטוניה שוכנת לחוף הים הבלטי – כ-80 ק"מ מדרום להלסינקי, ומתגוררים בה כחצי מיליון תושבים, מתוכם 1,500 יהודים.
העיר נוסדה ככפר במאה ה-11 ומאוחר יותר הפכה לעיר, ושימשה כנקודת חיבור בין רוסיה לסקנדינביה. בשנת 1721 היא נכבשה על ידי רוסיה ובשנת 1918 הוכרזה כבירת אסטוניה.
בית הכנסת הראשון נבנה בעיר טאלין בשנת 1901; בית כנסת נוסף נבנה בעיר טרטו בשנת 1912. במהלך מלחמת העולם השנייה נהרס בית הכנסת בעיר טאלין… בית הכנסת החדש בטאלין נבנה ונחנך לפני כעשר שנים בטקס מרשים בנוכחות ראשי המדינה, והוא בנין גדול במרכז העיר, משמש מרכז רוחני לכל חברי הקהילה ויש בו גם מסעדה כשרה ומקווה טהרה.
בטאלין פעילות יהודית רוחנית ענפה, שיעורי תורה למבוגרים, לסטודנטים ובני נוער ופעילות תרבותיות יהודיות במסגרת הקהילה ובית הכנסת. הרב שמואל קוט, חסיד חב"ד, משמש רב הקהילה 15 שנה. איש נעים הליכות, מאיר פנים ואהוד ומקובל על כל חברי הקהילה. לצדו נמצא ינון אסייג, שליח "בן-עמי" של המערך לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, הפועל במסירות בקרב הצעירים והסטודנטים בהעמקת הזהות היהודית ציונית.
בטאלין בית ספר יהודי ובו כ-200 תלמידים ומתקיימים בו לימודי יהדות ועברית.
עדות להימצאותם של יהודים באסטוניה נמצאת משנת 1333: יהודי בשם יוהנס יודה שילם סכום של חמישה מרק כסף תמורת הזכות להתגורר בטאלין. אך התיישבות יהודית משמעותית החלה רק בסוף המאה ה-19. הצאר אלכסנדר השני הרשה לקנטוניסטים המשוחררים ששירתו בצבא להתגורר בטאלין ולצרף אליהם את בני משפחותיהם, אליהם הצטרפו סוחרים ואנשים אחרים והקהילה גדלה מאוד.
במהלך הזמן עברו היהודים גם לערים אחרות: טרטו פרנו, ולגרי. עם הכרזת העצמאות של אסטוניה, הייתה לקהילה היהודית פריחה כלכלית, תרבותית וחברתית, כאשר השיא היה בשנת 1925 עם חקיקת החוק האסטוני לאוטונומיה תרבותית למיעוטים. בין מלחמות העולם התגוררו באסטוניה כ-4,500 יהודים.
במהלך מלחמת העולם השנייה נמלטו רוב היהודים לרוסיה, אלו שנשארו חלקם נרצחו ואחרים הועסקו בעבודת כפייה. בשנת 1942 הוכרז אסטוניה כ"חופשית מיהודים".
בתום המלחמה חזרו לאסטוניה 1,000 יהודים וכיום מתגוררים בטאלין כ-1,500 יהודים לצד קהילות בערים האחרות: כוכלי-ירוה, טרטו, נרוור, בפרנו עוד כ-300 יהודים ומספר יהודים קטן גם בעיר וילאנדי ובעיר וולגה.
טאלין היא עיר נעימה ויפה ואתר התיירות העיקרי הוא העיר העתיקה, יפה ומקסימה הנמצאת במרחק הליכה מהמרכז היהודי ובית הכנסת. שהות בשבת בעיר עשויה להיות חוויה יהודית תיירותית.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך שירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

מארצות החום אל חלוני

מארצות החום אל חלוני מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן הופעתם של גוזלי שרקרקים ירוקים בבית החולים לחיות בר אינה מאורע שמתרחש כל יום בתוך

קרא עוד »
נגישות