בין שמיים לארץ

ההליכה בינות עצי החורש דומה למעוף הציפור, וכל ישוב או נחל נראים מלמעלה כבכף ידינו: מערת הקשת התלויה בפארק אדמית ושביל אמיר מי-טל

ביקור במערת קשת שבגליל העליון היא הזדמנות חגיגית לשינוי, עם אתר שבאורח פלא אינו מוכר מספיק ביחס ליופיו. ודאי עבור שני אוטובוסים מלאים במטיילים אוהבי ארצנו הקטנטונת, העושים את דרכם במעלה הדרך לגליל העליון.
הנסיעה לצפון היא חוויה בפני עצמה: לא נס ליחם של משחקים, חידונים ושירה ארץ ישראלית המנעימים את זמנם של הנופשים בנוסטלגית נעימה. חלפנו על פני כפר יאסיף, כאן על פי המסורת — בבית הקברות של הכפר – נטמן הרמח”ל, רבי משה חיים לוצטו ז”ל, שעסק שנים בלימוד קבלה והתפרסם בכישרונו המיוחד בידיעת הש”ס על פי כתבי האר”י והזוהר. הרמח”ל עבר תחנות נדודים רבות בחייו ולבסוף התגורר בעכו, שם נפטר ממגפה שפקדה את העיר.
ממשיכים צפונה, לאנדרטת שיירת יחיעם המנציחה את שמותם של 47 אנשי ההגנה מחטיבת כרמלי שנהרגו במרץ 1948, בבואם לעזרת הישוב יחיעם המנותק. חלפנו על צומת קיבוץ כברי עם מטעי הבננות הרבים המכוסים בבד אוורירי, הישוב שלומי בלט מצפון ובתי קבוץ חניתה החזירו אותנו לשנות טרום הקמת המדינה בניסיונות הישוב לתקוע יתד ולקבוע עובדות בשטח, למרות התנגדותו של השלטון המנדט הבריטי.
מצומת שלומי המשכנו צפונה בכביש הצפון 899 שלומי-סאסא לעבר רמת אדמית. נסיעה זהירה בפיתולים רבים ומרהיבים הובילה אותנו לפארק אדמית, כאשר ברקע בולטים בתי שכונת ההרחבה של הישוב אדמית המבודד קמעה, וממנו נשקפים נופים מרהיבים לכל עבר.

סיורנו מתחיל הלכה למעשה בפארק אדמית, בסמוך לאנדרטת החמישה, בהם השניים אלדד רגב ואהוד גולדווסר. האבנים המוצבות מספרות את סיפורם של החיילים שבבוקרו של יום ה-12 ביולי 2006, נחטפו ללבנון לאחר שרכב הסיור בו נסעו הותקף ממארב על ידי אנשי חיזבאללה. בבוקר יום רביעי ה-16 ביולי 2008, לאחר 735 ימים, הוחזרו גופותיהם של השניים לישראל:

“ואולי יש נחמה
בקצה של הקצה
יש תקווה שטוב יקרה
יש זיכרון ויש אמונה
שמותכם הוא לא לשווא
גיבורי התהילה במותם
צור לנו חיי שלום”
יהי זכרם ברוך.

מילים שכתב אלדד במחברתו שנתגלו אחרי מותו .

ממשיכים בשביל אספלט נגיש ונוח גם למוגבלים, המתפתל בין עצי החורש. ההליכה בינות עצי החורש למערת קשת דומה למעוף הציפור, וכל ישוב או נחל נראים מלמעלה כבכף ידינו. מערה שבה קשת סלע ענק תלויה ותהום פעורה עוברת תחתיה: מערה מדהימה ביופיה התלויה בין שמים וארץ. למרגלות המצוק, נוף עוצר נשימה של רכסים ירוקים, ישובים רבים השוכנים לאורך הרכס.
נגלה כי בעבר, לפני שקו השבר הגיאולוגי הרים את המצוק למעלה, הייתה המערה סגורה כמעט מכל צדדיה. בשל תהליכים גיאולוגיים נחשף פתחה הדרומי וההתמוטטות גרמה לקריסת תקרתה של המערה. מה שנותר מהמערה היא כאמור קשת סלע מרהיבה, עדות לאותם תהליכים גיאולוגיים שהתרחשו לפני עידן ועידנים. בתחתית המערה שוכנים שפני סלע במאורותיהם ומתחתינו מתפתל לו נחל בצת המשלב גם מעיינות זורמים. לא עזבנו את המערה עד שנחשפנו לגלישת סנפלינג מהמערה של מתלמדת צעירה שנרתמה לכל החבלים והעוגנים, והמשלח ששיגר אותה הלאה והשרה אווירת ביטחון.
אחרי ששבענו ממראה המערה, צפינו דרומה ולפנינו נפרש נוף מרהיב קסום וירוק. על הרכס מדרום ממוקמים קיבוץ מצובה, עבדון, מושב יערה, קיבוץ איילון במזרח. העיירה שלומי במערב עם גגות בתיה האדומים, חוף אכזיב, העיר נהריה, באופק העיר חיפה וגוש הרי מירון העוטף אותנו ממזרח.
***
שביל אמיר מי-טל: ממשיכים ממערב למזרח, בשביל עם סלעים משוננים המסומן באדום שזה עתה חודש על קצה המצוק, עצי האלון והאלה המלווים אותנו נראים אכולים קמעה בשל עדרי העזים המשוטטים במקום. השביל נושא את זכרו של מג”ד גדוד ברק של חטיבת גולני, סא”ל אמיר מי-טל, שנפל במהלך פשיטה על יעדי מחבלים בלבנון בשנת 1988. תוך כדי הליכה בשביל הטרשי לפנינו תצפית מקסימה עוצרת נשימה לעבר המערה והנוף הניבט ממנה דרומה.
על אחד הסלעים לאורך השביל חקוקים המילים הבאות: “ברית אמת היא לנו קשר לא נפרד” – סא”ל אמיר מי-טל ז”ל, נפל בקרב -9.12.88 בא’ טבת.
אמיר היה מפקד ללא חת, נערץ על מפקדיו מלא שמחת חיים ואדם למופת. אמיר נהג להגיע למצפה עם חיילי סיירת גולני, עת היה מפקדה, לשם תצפית על ישובי צפון מדינת ישראל. מדי שנה בחג הסוכות באים לכאן בני משפחתו וחבריו לציין במקום קסום זה את יום הולדתו.
שבנו על עקבותינו בדרך המתפתלת לכביש 899, בואכה שלומי, ומשם עד לנקרות שבראש הנקרה – ועל כך המשך יבוא בכתבה נוספת.

*איפה אוכלים? “ביף בהר” – מסעדת בשרים כשרה למהדרין במושב יערה*.

יואב יאיר מורה דרך מוסמך
0532503512, yoavyair@walla.com

אולי יעניין אתכם:

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ”כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

מה אסור לפספס בפריז

אל תפספסו בפריז מאת: עדי.א מפארק יצחק רבין לנקודה היהודית בלובר. נקודות חן בבירה הצרפתית תיירותמרכז פומפידו הוא אחד המבנים הייחודיים ויוצאי הדופן בנוף של

קרא עוד »

טיפ טיפה מזל

טיפ-טיפה מזל יוצאים חמשוש מאת: איתי וגשל טיפים קטנים ונקודות שוות שכדאי להכיר לקראת עונת הטיולים הגדולה פינת חמד חבויה בשטח המושבה מגדל. בריכה גדולה

קרא עוד »
נגישות