נוכחים נפקדים

המרכז הרפואי לאלצהיימר מכנס תחת כנפיו סיפורים קורעי לב

אחת המחלות הקשות שרווחות יותר ויותר בשנים האחרונות היא מחלת האלצהיימר, ומה שממתן את הבעייתיות הגדולה הנלווית לחולים ולבני משפחותיהם, הוא מרכז האלצהיימר שקיים ברמת גן ,ליד בית החולים תל השומר, שאליו נוסף עכשיו גם מוקד שנועד לעזור לציבור הרחב במדינת ישראל.
לכך קשור גם סיפורנו, אותו סיפר עו"ד עמוס אליאש, שייסד את בית החולים ואשר בנו ניתאי מנהל אותו.
מסתבר כי אחד המאושפזים בבית החולים, ניצול שואה, אלמן שאיבד את אשתו, עמד לחתן את הבן. אותו בן שראה את אביו בתנאים החדשים של המחלה, החליט שהוא אינו יכול לערוך את החופה והקידושין של עצמו בלא נוכחות הורה אחד לפחות. אמא כבר אין לו והאב במרכז הרפואי לאלצהיימר, אבל הוא ידע שהאב חייב להיות נוכח במעמד המרגש של חייו. פנה להנהלת בית החולים והגורמים הרפואיים בראשות פרופ' דוידסון, מומחה עולמי למחלות הדמנציה, הבהירו לבן כי לא ניתן להוציא את האב במצבו. כששמע על כך עו"ד אליאש, החליט בו במקום – את החתונה נעשה כאן, בפואיה הגדול של בית החולים.
בו במקום התארגנה החגיגה באכסדרה של בית החולים וליד הגינה המרווחת המקיפה אותו, מטבח המקום דאג לתקרובת, הפסנתרנית שמשמחת את החולים מעשה יום יום נתנה את הנופך המוסיקלי והחולים עצמם השתתפו בשמחת חברם וכמובן בשמחתו של הבן שקרן מנחת, כשאביו בכסא הגלגלים ישב ליד חופתו.
הרגע המרגש ביותר היה כאשר הגיעו ל"שבע הברכות" בטקס החופה והקידושין. הרב החליט לפנות לאב ולהעניק לו את הברכה השלישית. והנה… האב חוזר לעצמו בהבזק של רגע, קורא את הברכה מתוך הסידור בקול רועד ולא הייתה עין אחת שנותרה יבשה מסביב.
רגעים כאלה שוחזרו גם במהלך טכס קריאת האגף על שם משפחת פיצ'וטו מברזיל, שתרמה אותו והתייצבה כולה למעמד החגיגי.
אחד מן האחים פיצ'וטו איבד בן בנסיבות טרגיות של אלימות גנגסטרים בברזיל. על שם הבן שנרצח, אברהם שלו, הוא החליט להקים 22 בתי כנסת בישראל כדי להנציח את הבן היקר שהיה בן 22 במותו. אבל, כשהגיע למספר של 22 בתי כנסת בכל רחבי ישראל, הוא ראה את ההתלהבות והקדושה בה מתקבלים מקדשי המעט האלה שנשאו את השם "זכור לאברהם" והוא המשיך ותרם כבר למעלה מחמישים בתי תפילה מפוארים.
אל משפחת פיצ'וטו פנה הרב ישראל מאיר לאו, בטכס חנוכת הבניין, כשסיפר עוד סיפור הומאני ומאלף שהיה עד לו. היה זה כאשר רבו ומורו המובהק, הרב שלמה זלמן אוירבך, מגדולי הדעת של ירושלים, סיפר למקורביו: אם חלילה אגיע למצב בו אצטרך לסבול בזקנתי, אני מעדיף שהסבל הזה יהיה פיזי וגופני ורק לא סבל רוחני או פגיעה בצלילות הדעת, חלילה. סבל גופני אני יכול לשאת – סבל מנטלי אין בכוחי. ואם… ואם בכל זאת זה יקרה – אודה לכם אם תדאגו לי למוסד הטוב ביותר שקיים בתחום, כדי שלא אפול למעמסה על ילדיי ואחשיך את עולמם.
זכיתם, אמר הרב לאו לבני משפחת פיצ'וטו, הקמתם מוסד כזה עבור אנשים שגורלם אתרע להם ולבני משפחותיהם כשאיבדו קשר עם המציאות. הקמתם להם את המוסד הראוי שנותן להם גם שמחה, רגעים של אושר והמון אמפתיה וחיבוק ברגעים הקשים ביותר.
עכשיו יש גם כתובת לכל מי שנחשף לבעיה ואינו יודע מה לעשות. מוקד המרכז הרפואי לאלצהיימר מעניק את הסיוע המקצועי הטוב ביותר 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע חינם אין כסף 03-5599333 או מוקד moked@alzheimer.org.il.

אולי יעניין אתכם:

היופי של אתונה

היופי של אתונה מאת: הרב יחיאל וסרמן "החיים מתנהלים על מי מנוחות", אומר חבר הקהילה בבירה היוונית ומוסיף – "יש לנו חיי קהילה יפים" בית

קרא עוד »

העם הנעלם

העם הנעלם מאת: שמואל פישר מיהו בני השרדנה המסתוריים והיכן מוזכר העם הזה בתנ"ך? פרופ' אדם זרטל ז"ל, ארכיאולוג של המזרח הקדום, החל בשנת 1978

קרא עוד »

יאסו, קהילה

יאסו, קהילה מאת: הרב יחיאל וסרמן קהילת יהודי סלוניקי חוגגת עבר מפואר – לצד אתגרי התקופות סלוניקי היא העיר הגדולה בצפון יוון ועיר נמל חשובה.

קרא עוד »
נגישות