העולה לרגל

מי הגיע ממרחקים לבקר את הפילים, ומדוע?

ד”ר ניקולאס ארטל, וטרינר מאוניברסיטת ציריך, הגיע לספארי לבדוק את הפילים שלנו. כלומר – רק את הרגליים של הפילים האסיאניים שלנו.
המטרה הייתה ללמוד על רגלי הפילים ודרכן לקבל עוד זווית ראיה חשובה ומעניינת על הפילים ועל מצב בריאותם.
ד”ר ארטל עורך מחקר מעמיק, ובחודשים האחרונים בדק 90 פילים אסיאנים מגני חיות ברחבי אירופה – והפילים שלנו לקחו גם הם חלק במחקר.
בספארי חיים ששה פילים אסיאנים: מותק (בן 57), ורדה (59), לה-פטיט (31) ולה-בל (11).
לטאנגי הבת של לה-בל (3 ותשעה חודשים) וללאנה הבת של לה-פטיט (3 ושבעה חודשים) לא לקחו חלק במחקר מפאת גילן הצעיר.
זה התחיל כבר בראשית שנות ה-2000, אז נערך מחקר דומה על בעיות רגליים של קרנפים בגני חיות ובעקבותיו יצאו המלצות על שיטות הטיפול וההחזקה של קרנפים ששיפרו מאוד את בריאותם.
כך הוחלט ב-EAZA – ארגון גני החיות האירופאי – לבדוק באופן מעמיק ומדוקדק את כל רגלי הפילים בני החמש ומעלה, שחיים בגני החיות באירופה.
בשלב הראשון, התבונן ארטל באימון של הפילים ובחן את הרמת הרגלים שלהם בזמן הפדיקור המפנק שהם מקבלים באמצעות סכינים מיוחדות לחיתוך העור היבש ולבסוף צפה במריחת שמן הקוקוס הריחני.
עד לפני כשבע שנים, לא ניתן היה לעשות זאת בספארי. הפילים לא היו מאומנים לכך ובכל פעם שאחד מהפילים נזקק לטיפול רפואי, היה צורך לטשטש ולהרדים אותו אפילו לצורך טיפול בפצע ברגל.
לפני כמה שנים נפתחה בספארי מחלקת אימון והעשרה שאותה מנהלות שתי מאמנות, גלי ברקוביץ’ שלמדה את התחום בארה”ב ונתי קובץ-תם, מטפלת לשעבר במחלקת הקופים של הספארי. שתיהן החלו לאמן את בעלי החיים ובכללם את הפילים. לאט-לאט החלו הפילים ללמוד להרים רגל אחת, אחר כך למדו להרים גם את הרגליים האחוריות ולקבל טיפול קצר ועם הזמן הטיפול הלך והתארך עד למצב שהטיפול ברגלי הפילים הפך לשגרתי ויום יומי.
אם קיימת בעיה אקוטית יותר ברגל, הם מכניסים את הרגליים שלהם גם לגיגית עם מי מלח ואפילו מוכנים להושיט את האוזן לצורך בדיקת דם.
בספארי ישנו קיר אימון שמגן על המטפלים והטיפול נערך דרך הקיר המיוחד שבו חורים להוצאת רגליים ואיברים אחרים. בכל פעם שאחד הפילים מבצע את המטלה הנדרשת, הוא מקבל חיזוק חיובי בדמות מאכל אהוב וטעים.
אם פיל אינו מבצע את ההוראה שביקש ממנו המטפל הוא לא מקבל דבר, אך לעולם אינו נענש. המטפל חוזר על הבקשה ונותן לו צ’ופר רק לאחר הביצוע.
לאחר שהתבונן באימון, ד”ר ארטל, צילם ומדד כל רגל וכל ציפורן של כל אחד מהפילים שלנו. זה היה מפתיע שהפילים ביצעו מטלות שלפני כן לא למדו אותם, כמו למשל לאפשר לרופא שאינו מוכר להם להשתמש בסרט מדידה ולמדוד את רגליהם. האמון שהם רוחשים היום במטפלים איפשר זאת והמטפלים חשו גאווה גדולה.
בקרוב יופקו מסקנות מהמחקר הזה וניתן יהיה לאפיין את הבעיות הרפואיות של הפילים, להבין מהם הגורמים העיקריים הגורמים לבעיות וכיצד ניתן לפתור אותן.
התקווה היא שגם למחקר זה יהיו תוצאות דומות.

אולי יעניין אתכם:

חייל ומשורר

חייל ומשורר

חייל ומשורר טיול קצר בשישי / שבתאי שירן, מורשת הגליל חַיָּלִים אַלְמוֹנִים הִנְנוּ, בְּלִי מַדִּים, וּסְבִיבֵנוּ אֵימָה וְצַלְמָוֶת. בגיל 18, בשנת 1925, עלה אברהם שטרן

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

לילה אחד בתמוז

פעם אחת בשנה זה קורה: ליל ירח מלא בעמק המעיינות מציע שלל פעילויות קיץ ממגוון רחב לכל המשפחה. זה מה שמחכה לכם השנה בפעם הרביעית,

קרא עוד »
נגישות