גשר צר מאד

הקהילה היהודית גנואה, איטליה ניצלה מאסון הגשר אך חוששת לעתידה

בשבוע שעבר פקד אסון כבד את העיר גנואה שבצפון איטליה: גשר ענק קרס ועשרות אנשים נהרגו ונפצעו באירוע. קיימות קהילות יהודיות רבות קיימות באיטליה, בהן גם קהילת גנואה. כפי שידוע נכון לעכשיו, יהודים או ישראלים לא נפגעו באסון.
גנואה (באיטלקית גנובה) היא העיר החמישית בגודלה באיטליה, עיר נמל חשובה השוכנת בצפון ולמעשה בירת הריביירה האיטלקית. גנואה היא עיר יפה עם אטרקציות תיירותיות רבות, ותושביה גאים על כך שבעירם הומצא הפסטו.
נמל גנואה התפרסם בכך שמעפילים רבים מניצולי השואה הגיעו ארצה ממנו, או דרכו. גם הסופר הרב חיים סבתו כותב בספרו "בואי הרוח" כי הגיע לארץ דרך נמל גנואה באיטליה.
יהודים התגוררו בגנואה כבר במאה החמישית ובעיר היה בית כנסת, שמסביבו חיי קהילה פעילים. יחסם של שלטונות העיר כלפי היהודים היה לאורך כל השנים אמביוולנטי והוא נע בין הרצון לנצל את הניסיון והידע שלהם במסחר בינלאומי, לבין הפחד מהתחרות. ולכן, במהלך השנים הם גורשו מהעיר פעמים אחדות אך הורשו לחזור לאחר מכן. בשנת 1660 הוקם הגטו היהודי בעיר, ועם הענקת השוויון המלא בשנת 1848 גנואה התפתחה ויהודים רבים הגיעו לעיר; מספרם הגיע לאלף. במאה ה-20 הלך וגבר זרם היהודים וערב מלחמת העולם השנייה מספרם נאמד ב-2,500.
במהלך המלחמה גורשו מאות יהודים מהעיר, בהם רבה של הקהילה ריקרדו פציפיצי אשר נשלח למחנה ההשמדה אושוויץ. בסיומה של המלחמה התגוררו בעיר כאלף יהודים. מאז החלה ההגירה השלילית מהעיר היא התרחשה במהירות, חלק מהיהודים עלו ארצה, הצעירים עזבו את העיר לערים מרכזיות ומספר היהודים התמעט והלך. כיום, מתגוררים בעיר רק כ-350 יהודים. רב הקהילה הוא הרב יוסף מומליאנו, יליד איטליה, אדם נעים הליכות ומקובל על הקהילה, המכהן בתפקידו מזה 30 שנה.
בית הכנסת הא בניין מרשים ומרהיב ביופיו, גם חיצונית וגם פנימית, והוא נבנה בשנת 1935. בעבר, הייתה תפילה יומיומית רבת מתפללים. כיום, יש מניין רק בשבתות וחגים, בראש השנה וביום כיפור מגיעים לתפילות כמעט כל חברי הקהילה ובמקרים מסוימים המערך לשירותים רוחניים מסייע בשליחת בעלי תפילה לסייע לרב בניהול התפילות. חיי הקהילה הם סביב בית הכנסת; חינוך יהודי יומי אין בעיר והרב יוסף מומיליאנו, רב הקהילה, מעביר שיעורי יהדות לילדי בית הספר אחר הצהריים. הפעילות התרבותית מועטה ביותר. מזון כשר מובא ממילנו, המרוחקת שעתיים נסיעה במכונית.
בשיחה טלפונית שקיימתי עם הרב מומיליאנו הוא אמר לי, כי בעקבות האסון הכבד שאירע בשבוע שעבר קיים חשש שחיי הכלכלה בעיר ייפגעו קשות, ובעקבות כך יש סבירות רבה שצעירים ובהם יהודים יעזבו את העיר מחוסר תעסוקה.
בביקורי בקהילה לפני מספר שנים, הביעו קברניטי העיר את חששם לגבי עתידה של הקהילה, שידעה ימים יפים יותר. אך על כך רק ימים יעידו.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

חדשות התיירות

חדשות התיירות מחדשים את הטיסות לארצות הברית וממנה חברת התעופה דלתא אייר ליינס הודיעה שתחדש את הטיסות לישראל בתחילת יוני ותפעיל 4 טיסות שבועיות מניו

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »

תחת תאנתו

תחת תאנתו מאת: עמי יוגב כמה מעלות יש לה, לתאנה הבריאה הזו – הפרי היחיד כמעט ששומר באדיקות על עונה מיוחדת בשנה "התאנה חנטה פגיה"

קרא עוד »
נגישות