טריאסטה: משד"ל ועד בכלל

הקהילה היהודית באיטליה מתעדת את תולדותיה על פני כמהמאות

הקהילה היהודית בטריאסטה – איטליה מונה כ-500 איש. טריאסטה היא עיר נמל בצפון מזרח איטליה, על גבול סלובניה, והנמל הימי שלה הוא אחד הגדולים באירופה. בתקופה האוסטרו-הונגרית היה לו מקום חשוב גם בכלכלת העיר ובתקופה שבין שתי מלחמות העולם, רוב העלייה לארץ ישראל עברה דרכה ושמו של הנמל בעיר היה "שער ציון". היהודים מאירופה הגיעו לטריאסטה וכאן המתינו עד להפלגת האנייה לארץ ישראל. בתקופה זו, משרדי הסוכנות היהודית היו בטריאסטה ובעיר היו בתי מלון יהודיים, מסעדות כשרות ועשרות אלפי יהודים שעלו לארץ ישראל מהקיסרות האוסטרו-הונגרית, שהו בעיר ועברו דרכה בדרכם לארץ ישראל.
במאה ה-18 היו בעיר ארבעה בתי כנסת. בשנת 1908 החליטה הקהילה על הקמת בתי כנסת גדול ומפואר במקום אלו הקיימים. בית הכנסת החדש והמפואר נחנך בשנת 1912, הוא פועל בשבתות וחגי ישראל, ובמהלך חלק מימות השבוע נמצאת בו ספרייה גדולה. בעיר יש מקווה טהרה, אספקת מזון כשר וכן תלמוד תורה לילדים ובית אבות. כמו כן קיימת פעילות ענפה בתחום התרבות היהודית ויש בה מוזיאון ליהדות.
יהודים החלו להתיישב בעיר כבר בימי הביניים הם עסקו ביחוד במסחר ובפעילות בנקאית. עם צירופה של העיר טריאסטה לאוסטריה בשנת 1383, הגיעו אל העיר גם יהודים מגרמניה. בשנת 1697 הוקם הגטו היהודי בעיר ובה רוכזו יהודי העיר.
במאה ה-19 גדלה הקהילה והתפתחה, היהודים היו מעורבים בעסקי ביטוח וחלק מהם נמנה אף בין היתר על מייסדי חברת הביטוח "ג'נרלי". באותה תקופה הוקם בעיר בית דפוס עברי, ועיתון יהודי יצא לאור. בין שתי מלחמות העולם בתקופת השיא מנתה הקהילה 5,000 יהודים, כאלף יהודים נרצחו בשואה ובתום המלחמה נותרו בה 1,500 יהודים. אחד מתושביה המפורסמים של טריאסטה הוא שד"ל – שמואל דוד לוצטו, שהיה משורר, פרשן המקרא וכיהן כראש המדרש לרבנים בעיר פדובה.
בעיר יש מוזיאון של הקהילה היהודית בטריאסטה, שנפתח בשנת 1993 ומספר את סיפורה של הקהילה, וקיים בו אוסף אדיר של תשמישי קדושה ופריטים אשר היו בבתי הכנסת, שנהרסו לאחר חנוכת בית הכנסת החדש שהוקם בשנת 1912.
טריאסטה היא עיר נמל יפה ונוחה לטיול, ונמצאים בה אתרי תיירות רבים במרחק הליכה.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

מאחורי הפרוכת

מאחורי הפרוכת מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מסע אל אמנות יהודית אותנטית המסתירה טפח ומגלה סיפור פרק א' – קצרין בט"ו כסלו תשס"ז, עשרה ימים

קרא עוד »

4 רוחות מהר צפחות

4 רוחות מהר צפחות כתב וצילם: קובי פינקלר מסלול חדש ומותאם למשפחות נפרץ בהר השוכן בפאתי הרי אילת פרשיות השבוע הקרובות, המתארות את מסעות בני

קרא עוד »

התהפוכות של שבטה

התהפוכות של שבטה בהדרכת הארכיאולוג ד"ר יותם טפר, כתב: ראובן שדה, צילום: עמית אררט שלוש כנסיות מרשימות, בריכות אגירה עצומות, אורוות סוסים, מחסנים ומתקנים חקלאיים

קרא עוד »
נגישות