חוף טוב, הכל טוב

מאת: הדר סקה- לבנה

המראות המופלאים של רצועת החוף הנכחדת מזמינים אותנו לטיול של בין ערביים

“כל מה שבראתי בשבילך בראתי; תן דעתך שלא תקלקל ותחריב את עולמי, שאם קלקלת, אין מי שיתקן אחריך”- קהלת
הגן הלאומי חוף השרון משתרע על רצועה צרה ברוחב כ-300 מ’ ובאורך של כארבעה קילומטרים. האזור מוכר אולי בזכות החופים היפהפיים שסמוכים לגן הלאומי: געש ושפיים, אך למה להכריז על אזור חופי במרכז הארץ כגן לאומי? הגן הלאומי חוף השרון טומן בחובו ערכי טבע ונוף ייחודיים ביותר ומרהיבים.
מקורו של החול הרך בחופי ישראל הוא בהרי הגרניט האדירים שנמצאים במעלה הנילוס שבאפריקה. הנילוס מוביל את חלקי הסלע שנשחקים אל הים התיכון וזרמי הים מביאים אותו אלינו, לחופי ישראל. פעם רצועת החוף של ישראל הייתה רחבה יותר והנוף שלה כלל דיונות גדולות ומקסימות, בדומה לדיונות שדרומית לראשון לציון או לדיונה הגדולה באשדוד. אבל הלחות, רסס הים, הגלים והגשמים שינו את פניהן של הדיונות. הדיונות פשוט התאבנו. אין צורך לדאוג בשלב הזה, זהו תהליך טבעי וארוך; דיונות מאובנות נקראות פשוט כורכר ורצועת החוף של ישראל מורכבת משלושה רכסי כורכר כאלה שכיוונם צפון-דרום.
רכסי הכורכר יוצרים בית גידול מיוחד המשלב צמחים ובעלי חיים שאופייניים גם למדבר וגם לאזורים הים תיכוניים. מכלל בעלי החיים והצמחים שרכס הכורכר הוא ביתם, ניתן למצוא רבים מאוד שמוגדרים מינים אדומים, כלומר מינים בסכנת הכחדה, חלק מהם ייחודיים לארץ ישראל או אפילו כאלו שגדלים או חיים בישראל רק באזור הזה: 10 מיני צמחים נמצאים בסיכון מיוחד משום שבית גידולם היחיד הוא רכסי הכורכר בישראל, המוכר בהם הוא אירוס הארגמן. בעלי חיים רבים שבית הגידול שלהם מצטמצם עקב הבנייה המואצת באזור, סלילת כבישים, מסילות רכבת ושטחים חקלאיים דוחקים אותם אל השטחים המוגנים. בגן הלאומי אפשר למצוא צבאים, דורבנים, שועלים, קיפוד חולות, צב יבשה ועוד. רכס הכורכר והמצוק מהווים בית גם לעופות רבים, בהם השרקרק היפה שמקנן בקירות המצוק.
מדוע יש לשמור על רכסי הכורכר? חופי ישראל ורכסי הכורכר נמצאים בסכנה מתמדת. ערכו הנדל”ני הגבוה של השטח הקרוב לים במרכז הארץ, בניית מרינות לאורך החופים ואפילו בנייתו של סכר אסואן שבמצריים, משפיעים כולם על קו החוף הישראלי. חול נגרע מהחופים אך חול חדש אינו מגיע אל חופינו כבעבר, דבר הגורם להתמוטטותם של מצוקי הכורכר, שהוא מטבעו סלע פריך ופריר מאוד.
בראשית המאה הקודמת שימשו חופי השרון כתחנה אחרונה עבור אוניות מעפילים רבות. קיבוץ שפיים ומושב רשפון שעמדו על הקרקע כבר מאמצע שנות ה-30′, שימשו כנקודה הראשונה אליה הגיעו המעפילים, פעמים רבות, כשהמשטרה הבריטית נושפת בעורפם. כשהגיעו המעפילים אל היישובים, מיד לימדו אותם לומר ‘אני יהודי מארץ ישראל’. כשהגיעו הבריטים וניסו להבין מי הוא מקומי ומי מעפיל – לא ניתן היה לעשות זאת. עבור יהודים רבים היו יישובים אלו התחנה הראשונה בדרך לחיים החדשים עליהם חלמו בארץ ישראל.
המלצת מסלול:
לשמורה שני חניונים: הצפוני-סמוך לקיבוץ געש והדרומי, סמוך לארסוף ים. בשמורה שני סימוני אורך (שחור ואדום) וסימון רוחב (ירוק) ובאמצעותם ניתן להרכיב מסלול שנוח ומתאים לכם.
הצעתי היא לחנות בחניון הדרומי של השמורה ולהתחיל בהליכה צפונה על השביל השחור עד לתצפית המזרחית, אותה ניתן לזהות בקלות. אחרי שנתרשם מהנוף מזרחה, המגיע עד ללב השומרון (ביום טוב ניתן לראות בבירור את הר עיבל, 940 מ’ מעל פני הים), נחזור על עקבותינו על הסימון השחור עד אשר נפגוש את הסימון הירוק. הסימונים הירוק והאדום שממשיך אותו נקראים ‘שביל המצוק’. מסלול הליכה קל וברור, מסומן היטב, משולט בשלטי הסבר מקיפים וגרפיים ונקודות תצפית מסודרות, נוחות ויפות מהמצוק מערבה.

המלצה אישית שלי: בימים חמים אלו, נצלו את מזג האוויר הנעים בערב והגיעו לגן הלאומי בסביבות השעה 18:00. מומלץ להיערך עם פק”ל קפה, בירות או נשנושים לאחת מתצפיות הנוף עוצרות הנשימה במהלך המסלול.
לאלו שיקבלו את ההמלצה ויטיילו בין ערביים תצפה הפתעה נעימה. בשעות אלו פעילים רפרפים שמאביקים פרח צהוב שנקרא נר הלילה החופי. הפרח נפתח בשעות אחר הצהריים וכמו מאיר ומקשט את המצוק.

עוד באזור:
גן לאומי אפולוניה. פתוח בין השעות 08:00-17:00, בשישי נסגר שעה קודם. כניסה אחרונה כשעה לפני הסגירה. בתשלום.
שמורת נחל פולג
חוף געש וחוף שפיים
טיול נעים ובטוח!

למידע נוסף והתייעצויות מוזמנים להיכנס לעמוד הטיולים שלי בפייסבוק ‘הדר סקה ליבנה – מורת דרך’ או במייל: hadarsaka@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות