קהילת הלסינקי: קטנה וצעירה

הרשות להקים בית כנסת בהלסינקי היא נקודת ציון בחייה של הקהילה

במדור זה יספר בחודשי הקיץ בכל שבוע, הרב יחיאל וסרמן, ראש מערך לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית על קהילה יהודית בתופוצות.

הקהילה היהודית בפינלנד היא מן הקטנות והצעירות באירופה. היא מונה כ-1,000 איש, 800 מהם בבירה הלסינקי, בטורקו 120 איש ובטמפרה – 100 איש. הקהילה היהודית מורכבת מצאצאי הקהילה המקורית, וכן ממהגרים מרוסיה ומישראל.
יהודי הלסינקי הם ברובם בעלי מקצועות חופשיים רופאים ועורכי דין עצמאיים. יהודים לא מעטים השתלבו גם במנגנוני השלטון. בשנת 1906 קיבלו יהודי הלסינקי מן השלטונות כברת אדמה בבעלות מוחלטת והם הקימו בית כנסת גדול, מרשים ונאה ובו 230 מקומות ישיבה, העומד לתפארה עד היום הזה. הרשות להקים בית כנסת בהלסינקי היא נקודת ציון בחייה של הקהילה. בית כנסת פועל בשבתות וחגים וגם בימי חול בבוקר .בשנת 1912 נבנה בית כנסת שני נבנה בעיר טורקו, שהייתה בעבר עיר הבירה, וכיום הוא פועל בשבת מברכין בלבד ובחגי ישראל. בין השנים 1945-1980 התקיימה קהילה יהודית גם בעיר טמפרה . הקהילה היהודית בפינלנד מתקיימת על מס, שמשלמים היהודים כפי שמעניק החוק בפינלנד לכנסיות השונות.
בהלסינקי קיים בית ספר יהודי מאז 1918, ולומדים בו מאה תלמידים מגיל הגן ועד לגיל 16. לקהילה גם בית אבות, בית חולים קטן לקשישים וחנות למצרכי מזון כשרים. בקהילה גם אגודת ביקור חולים.
פינלנד נכבשה על ידי שבדיה בשנת 1154 והם שלטו בה כ-700 שנה. במאה ה-18 הפכה פינלנד, לזירת התגוששות בין האימפריה הרוסית לבין שבדיה, על השליטה בצפון אירופה, ובשנת 1809 כבשה אותה רוסיה וספחה אותה לקיסרות רוסיה בתור דוכסות גדולה. בתקופת השלטון השבדי בפינלנד הותר ליהודים להתגורר בערים מסוימות בשבדיה, אך לא בפינלנד. רק בשנת 1809, לאחר כיבושה של פינלנד על ידי הרוסים, הותר לחיילים היהודים הקנטוניסטים, היינו חיילים יהודים שהשלימו 25 שנות שירות צבא בצבא הצאר ושרתו בפינלנד, להישאר שם עם משפחותיהם.
דווקא הרוסים, שנודעו באיבתם הגדולה ליהודים ובגזרות הקשות שהטילו עליהם, הם אבות ההתיישבות היהודית בפינלנד. כאשר הם כבשו את פינלנד והקימו בה בחסותם "דוכסות גדולה", וכדי לפתחה וליישבה פתחו את שעריה ליהודים.
השם "קנטוניסטים" ניתן לחיילים המשוחררים משום הרשות שניתנה להם להתיישב בקנטונים שהרוסים ביקשו ליישב. כך הגיעו חיילים רוסיים וותיקים לערבות פינלנד הריקות וכך הגיעו אליה ראשוני יהודיה.
שלב נוסף בפתיחת הארץ ליהודים נרשם סמוך לסוף המאה ה-19. ניתנה אז הרשאה מוגבלת לעוד יהודים להתיישב, אך נאסר עליהם לרכוש אדמות. באותה עת הגיע מספר היהודים לאלף. הם ישבו בהלסינקי, בטורקו הבירה העתיקה.
לשוויון זכויות זכו היהודים רק בשנת 1917 לאחר שפינלנד זכתה בעצמאות. תור הזהב של יהודי פינלנד היה בין שתי מלחמות העולם. סמוך למהפכה הקומוניסטית השתקעו בה פליטים יהודים מרוסיה ומספר היהודים הגיע ל-2000 מספר השיא של כל הזמנים – כאזרחים שווי זכויות נפתחו האוניברסיטאות בפניהם. יהודים החלו תופסים את מקומם כרופאים, עורכי דין ומהנדסים. אחרים פנו לתעשייה ולייעור, ואולם הרוב המשיך לעסוק בטקסטיל ובבגדים.
נשיא הקהילה הוא ירון נדבורניק, והרב שמעון ליבסון, יליד פינלנד שלמד בארץ, מכהן כרב הקהילה.
העיר הלסינקי מאוד ידודיתית למטייל. כל אתרי התיירות נמצאים בטווח הליכה סביר כך שטיול בעיר בשבתות הקיץ הארוכות עשוי להפוך את הטיול לחוויה נעימה.

הכותב הוא חבר ההנהלה ציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

הדליקו את הנר

הדליקו את הנר מאת: שאול מייזליש רפאל ביטון מפליא לכתוב את סיפורה של סבתו אל מול מבחן אחד הסיפור הבא אמיתי, ואירע לאמם של דר'

קרא עוד »

מעט מן האור

מעט מן האור מאת: שאול מייזליש סיפוריו המופלאים של בית חינוך עיוורים בספר חדש ומלא בטוב בימים אלה יצא לאור ספרו של העיתונאי והסופר מנחם

קרא עוד »

הצדיק מסטפנשט

הצדיק מסטפנשט מאת: שאול מייזליש הכירו את החסידות שהוקמה יש מאין בני ברק הרב אברהם יעקב סלומון הקים יש מאין את חסידות סטפנשט בארץ ישראל,

קרא עוד »
נגישות