תוך כדי תנועה

פעילות גופנית כתרופת פלא למניעת מחלות ואריכות ימים

העובדות הבאות והמספרים הבאים מעודדים מאוד:
30 דקות של פעילות גופנית מדי יום מצמצמות את הסיכון למחלות סרטן, לב ואלצהיימר ב-40%.
30 דקות של פעילות גופנית מדי יום מצמצמות את הנטייה לסוכרת ב-60%.
הפחתת צריכת הקלוריות ב-30%, פירושה עלייה של 20% בתוחלת החיים!
מאז ומתמיד האנושות חלמה על תרופת פלא שתאריך חיים, תמנע ותרפא מחלות, תרופה שתתאים לכולם וללא תופעות לוואי.
נדמה שתרופה זו נמצאה, ולמעשה קיימת כל הזמן – פעילות גופנית שמה.
לפני כ-800 שנה כתב הרמב”ם בהלכות דעות: “ועוד כלל אחר אמרו בבריאת הגוף: כל זמן שאדם מתעמל ויגע הרבה ואינו שבע, ומעיו רפים אין חולי בא עליו וכוחו מתחזק, ואפילו אכל מאכלות הרעים. וכל מי שהוא יושב לבטח ואינו מתעמל, או מי שמשהה נקביו או מי שמעיו קשים אפילו אכל מאכלות טובים ושמר עצמו על פי הרפואה, כל ימיו יהיו מכאובים וכוחו תשש. ואכילה גסה לגוף כל אדם כמו סם המוות, והיא עיקר לכל חולאים”.
הרמב”ם מבטיח לנו שכל מי שמתעמל ולא ‘יושב לבטח’, כלומר חי ‘אורח חיים יושבני’, לא יהיה חולה!
בשמו של פרנקלין אומרים את המשפט הבא: “המין האנושי מתחלק לשלוש קבוצות: אלה שאי אפשר להזיז אותם, אלה שאפשר להזיז אותם ואלה שזזים”.
קחו ‘אורח חיים יושבני’, הוסיפו לחץ ומתח נפשי, ולקינוח – אכילת סוכר… ותקבלו את המתכון המושלם למחלות. אין ברירה: כדי ליהנות מתרופת הפלא, להצליח במשימה, חייבים לזוז.
איזו פעילות גופנית? כל אחד בוחר ויבחר לעצמו את הפעילות שמתאימה לו. יש מי שנהנה לשחות, יש מי שטוב לו לרוץ, יש מי שכיף לו לרכוב וישנם הצועדים. ההליכה מתאימה לכל גיל ומצריכה רק ביגוד נעים ונעליים נוחות. האפשרות ללכת עם חבר/ה או עם בן הזוג או עם כלב, או עם אוזניות לשמיעת שירים ושיעורים מוסיפה עניין והנאה להליכה.
כדי שההליכה תהיה יעילה, יש לצעוד כשלושה קילומטר ב-30 דקות בלי לעצור. ב-20 הדקות הראשונות שורפים סוכר, ובכל דקה נוספת של הליכה שורפים שומנים.
לפעילות גופנית חשיבות רבה גם בתחום הנפש. ככל שאדם בתנועה, מצב רוחו עולה ויכולתו השכלית משתפרת. מחקרים רבים הוכיחו שפעילות גופנית שווה ביעילותה לתרופות אנטי דיכאוניות, לאור העובדה שבזמן הפעילות משתחררים הורמונים שמעלים את מצב הרוח ומפיגים מתח וחרדות.
אם אתם רוצים לעודד חבר מדוכדך או בן זוג כבוי, צאו אתו להליכה טובה, עדיף בטבע, ובוודאי לא בבית הקפה הקרוב. ההשפעה והתוצאות יהיו מדהימות.
לכו על זה. שווה.

‘עמי חי בריא’
ami3030319@gmail.com
הכותב הוא מרצה ומדריך לבריאות, שמחה ותזונה נכונה

אולי יעניין אתכם:

שא נא עיניך

שא נא עיניך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל גבעת ארטיס שבבית אל ממוקמת במקום שהוגדר בתנ”ך “שער השמיים” – אך היא בהחלט מציעה תצפית נפלאה

קרא עוד »

מדבר, לא מה שחשבתם

מדבר, לא מה שחשבתם מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מחולות צבעוניים לגבי מים רוחשים בגבי ימין ועין ירקעם קְצָת דָּרוֹמָה לִבְאֵר-שֶׁבַערוּחַ בַּמִּדְבָּר נוֹשֶׁבֶת,שְׁבִיל לָעֲרָבָה יָרַד.

קרא עוד »
נגישות