על שערים וגילויים

ממשיכים לחשוף את עירו של רבי יהודה הנשיא בבית שערים. וגם: קול קורא לציבור לקחת חלק בחפירות

בשנות ה-80 כיכבו באולמות הקולנוע עלילותיו של הארכיאולוג אינדיאנה ג’ונס, אשר תוך עלילה מסמרת שיער בת שעתיים בארצות אקזוטיות חשף אוצרות ארכיאולוגיים מופלאים. האמת היא שמחקר ארכיאולוגי אמתי אורך הרבה יותר משעתיים, אך הוא מעלה אוצרות לא פחות מעוררי השתאות מאלו שעלו על המסך הגדול.
להתרשמות בלתי אמצעית מגילויי השנים האחרונות בחפירות בית שערים הצטרפו ‘עמיתים לטיולים’ אל חופרת האתר רונה אביסף בגבעת שייח אברק, תחת צילו של האלון הענק הגדל בחצר מבנה הבזיליקה (בין שאר הדברים שלמדנו עלתה גם השאלה: האם ייתכן שמבנה זה שימש בתקופת המשנה למשכן הסנהדרין?). נראה כי גם האלון כמונו מעמיק את שורשיו אל המורשת של ארצנו.
רונה פותחת את סקירתה בציינה כי את החפירות בבית שערים מנהלת ד”ר עדי ארליך מטעם מכון זינמן לארכאולוגיה באוניברסיטת חיפה, שרונה עצמה משמשת סגניתה מזה העונה הרביעית, וכי הן מתרכזות בחפירת שטחה של העיר בית שערים שאליה סמוך בית הקברות המפורסם. רונה ממשיכה וסוחפת אותנו אל ההיסטוריה של המקום הנזכר לראשונה בידי יוסף בן מתתיהו כשטח אחוזה שהוענק לברניקי (נכדתו של הורדוס ומאהבתו של טיטוס), התפתחותה כעיר קטנה בראשית התקופה הרומית וגדילתה העצומה לאחר הבאת רבי יהודה הנשיא לקבורה כאן. יהודים מכל העולם שחפצו לדור לעולמים בסמוך לרבי נטמנו כאן, ואכן כתובות מעידות על מנוחים שהובאו לבית שערים מצידון, פלמירה (תדמור), תימן ואף ערב הסעודית.
רונה ממשיכה לתאר את דעיכת העיר עד להיעלמות תושביה במאה החמישית לספירתם, חידוש היישוב במאה ה-13 ועד התקופה העות’מאנית. הסקירה מסתיימת באלכסנדר זייד אשר גילה את שרידי מערות הקבורה והצית מחקר ארכיאולוגי רב שנים, שהחל לפני כשמונים שנה בחפירותיהם של בנימין מזר ונחמן אביגד, אשר אנו מצטרפים אליו בשיאו.
מדריכתנו מעבירה ביננו ממצאים שעלו מעפר העיר: שברי נר הלניסטי ולצדו נר רומי שמור היטב ללא שריטה שעדיין ניתן לראות עליו את סימני הפיח, שרידי צמידי זכוכית מעוצבים ביד אומן, מקטרות עות’ומאניות וחרסים ממלוכים, אך תשואות התפעלות קוצרת סיכת שיער עשויה עצם.
רונה מקסימה את קהל השומעים בשפע הממצאים והגילויים וממשיכה להוביל אותנו במעלה הגבעה אל שטח אותו חפרה, וכאן היא חולקת מעט מהווי החפירה: השטח בו מתערבות שכבות מתקופות שונות קשה לפיענוח, אך בחינה מעמיקה יותר מגלה בתוך עוגת השכבות מפתן דלת כניסה לבית מהתקופה הרומית – אשר עליו נבנה בית מאוחר יותר, כנראה עקב שינויי המתאר העירוני במאה הרביעית, ומעל כולם מוטל שבר עמוד אבן ששימש לבנייה משנית בתקופה העות’מאנית. במרכז הבית מושך את תשומת לבנו בור עמוק, ששימש כמקווה או כבור אחסון וכמותו פזורים רבים באתר, בהם אף בורות כפולים המחוברים בתחתיתם.
אנו ממשיכים אל שטח נוסף בחפירה, שם מתארת רונה את מפח נפשם של החופרים, שציפו למצוא מבנים אך העלו מן האדמה כמויות עצומות של אשפה עות’מאנית (וגם הרבה שברי מקטרות בדומה לאלו שראינו), ככל הנראה אשפתם של עולי הרגל לקבר השייח. אולם בסופו של דבר נחשפו מספר אבני גזית גדולות ובעקבותיהן נחשף מן העפר מבנה ציבור שבהשוואה לבית אותו חקרנו קודם הינו בעל מידות ענק, בעל קירות גזית גדולים וריצפת אבן מסותתת. מתחת למבנה הציבור בשכבה קדומה יותר ניתן אף לראות קיר כפול מתחילת התקופה הרומית, האם זהו מבנה האחוזה של ברניקי? אולי נדע יותר במהלך עונות החפירה הבאות.
דרכנו יורדת מגבעת שייח אבריק ואנו שמים פעמינו ליישוב הכפרי בית זייד, אשר כל תושביו צאצאי השומר האגדתי אלכסנדר זייד ונושאים את שם משפחתו (איש אינו יודע איך מסתדר כאן הדוור…). בין הבתים הכפריים מובילה אותנו רונה אל חצרה של נכדת השומר, טלי זייד, לבחינה של הגילוי המדהים מהעונה הקודמת: שער העיר!
השער, הבנוי אבני גיר מסותתות היטב, נחשף רק בחציו, אך ניתן להעריך את רוחבו בכארבע מטרים ושרידי מבנה סמוך לשער מרמז אולי כי בתקופה הרומית הייתה העיר מוקפת חומה שממנה שרד מגדל השער- ואולי זהו מקור השם בית שערים?
לסיום, אנו למדים את סוד הפעלתו של כבשן חרסים עגול מתקופה מאוחרת יותר, שנחשף מטרים בודדים משער העיר ובסיסו עדיין ניצב מולנו כמו מחכה לפועלי הייצור שיחזרו מחופשתם.

קול קורא: העונה הרביעית של חפירות בית שערים יוצאת לדרך ואנחנו שמחים להזמין אתכם להצטרף אלינו לחפירות המרתקות בעירו של רבי יהודה הנשיא.
בשלוש העונות הקודמות חשפנו אזורים חדשים של העיר שכללו מבני מגורים, מערכות מים, מבנה ציבורי קדום נוסף וכן את שער העיר.

****

החפירה תתקיים בע”ה בתאריכים 27.8.17 – 28.9.17 (ה’ באלול תשע”ז – ח’ בתשרי תשע”ח).
להרשמה ולבירורים: רונה אביסף 054-9486828 rona.evyasaf@gmail.com

****

‘עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים.
הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו דוא”ל ל-
araratamit7@gmail.com עמית אררט 052-7-90.60.90

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות