סופיה: התחלה לא ידועה

הקהילה היהודית בבירת בולגריה ידעה תהפוכות וגרסאות היסטוריות שונות

הקהילה היהודית בסופיה בירת בולגריה מונה כ-4,000 איש. סופיה היא עיר יפה ונעימה, המשלבת בין חדש לישן, מחד גיסא עשירה במוזיאונים, כנסיות, גלריות, ומאידך גיסא – מרכזי בידור, בתי אוכל ומועדונים.
אתר התיירות המרכזי בעיר הוא כנסיית סופיה הקדושה, שנבנתה במאה השישית ומכאן גם שמה של העיר. בזמן השלטון העותומאני המקום הפך למסגד וחזר להיות כנסייה כאשר בולגריה קיבלה עצמאות בשנת 1908. לידה ניצבת אנדרטת החייל האלמוני.
הקהילה היהודית מאורגנת היטב ולה מוסדות חינוך, תרבות ודת. בית הכנסת המרכזי נמצא בקמפוס ענק ומרשים, השוכן במרכזה של העיר. הוא נבנה בשנת 1909 ובו 1,400 מקומות. ההיכל המרכזי בבית הכנסת משמש את הקהילה רק בחגים. אולם בימות החול ובשבתות, התפילה מתקיימת באולם בבניין צדדי.
בקומת הגג של הבניין נמצא מוזיאון יהודי המתעד את סיפורה של יהדות סופיה ב-200 השנים האחרונות, וכן גן ילדים ובית ספר יהודי ע"ש לאודר, ובו כ-500 תלמידים (לא כולם בהכרח יהודים). בנוסף, יש בית ספר של יום ראשון הנמצא בקהילה ובו לומדים עברית ויהדות.
במרכז העיר שוכן מרכז קהילתי ובו מתקיימות פעילויות תרבותיות רבות. קיימת פעילות של תנועת הנוער "השומר הצעיר" וכן תנועת "בני ברית". הקהילה מצטיינת בעזרה לזולת ובמפעלי חסד וצדקה המסייעים לנזקקים, בהם בית אבות. מזון כשר ניתן להשיג בקהילה וכמו כן בבית חב"ד שבו פעילות שונות.
ליהדות בולגריה היסטוריה יהודית עשירה ומפוארת. מתי החלה ההתיישבות היהודית בסופיה? על כך גרסאות שונות. יש הסוברים, כי היהודים הגיעו לסופיה לאחר הכיבוש הרומי וחורבן בית המקדש השני, דעה אחרת היא שיהודים נמצאים בסופיה החל מהמאה השביעית. כך או כך, על קהילה יהודית מאורגנת יש הוכחות מהמאה ה-14 גם מספרי השו"ת, בהן תשובות שנשאלו בדבר החיים היהודים. בתקופה זו היו שתי קהילות, קהילת רומיניוטי וקהילה של יהודי הונגריה, אשר גורשו מארצם בשנת 1380 והגיעו לסופיה – ולכל קהילה היה בית כנסת משלה. במאה ה-16, עם בואם של חלק ממגורשי ספרד ומגורשי פורטוגל לבולגריה, רבים מהם התיישבו בסופיה, והם הפכו לקהילה הגדולה ובעלת השפעה רבה – וכמובן גם בנו בית כנסת משלהם. באותה עת מנתה הקהילה בסופיה 2,500 יהודים. ובערים אחרות ישבו מספר דומה של יהודים בעשר קהילות נוספות.
מאוחר יותר ידעה יהדות סופיה פריחה תרבותית וכלכלית: הייתה בה מקהלת צדיקוב, תיאטרון יהודי, תזמורת סימפונית, בית חולים וגם חיים דתיים פעילים, וכיהנו בה רבנים ידועי שם. ערב מלחמת העולם השנייה מנתה הקהילה היהודית בבולגריה 50 אלף איש, מהם 30 אלף בסופיה.
במלחמת העולם השנייה לא סבלו יהודי בולגריה כשאר יהודי מדינות אירופה. במרבית שלבי המלחמה, הייתה בולגריה בעלת ברית של הנאצים. במרץ 1943 ניצלה הקהילה בסופיה מגירוש למחנות ההשמדה, אך במאי אותה שנה גורשו היהודים מסופיה לשאר ערי בולגריה.
לאחר מלחמת העולם התנהל בסופיה מאבק על הנהגת הקהילה בין הציוניים לבין הקומוניסטים. הזרם הקומוניסטי ניצח והדבר המריץ את חברי הקהילה לעלות לישראל. בין השנים 1947-1949, כ-3,000 מיהודי בולגריה עלו לישראל. בקהילה היהודית בסופיה נשארו כ-6,000 יהודים בפעילות יהודית מוגבלת ביותר.
בשנת 1967, כאשר נותקו היחסים הדיפלומטיים בין ישראל ובולגריה, מצבם של היהודים הורע. חיי הקהילה כמעט פסקו לחלוטין ולא היו רבנים ואנשי דת. לאחר שנים הוטב במקצת מצבם ועם קריסת השלטון הקומוניסטי, החיים הדתיים שוקמו, הרב בכור כחלון ז"ל מונה כרבה של בולגריה וחזרה הפעילות היהודית, וכיום מכהן כרבה של הקהילה הרב יואל יפרח. בבולגריה 5 קהילות יהודיות נוספות: פולידוב, ורנה, בורגס, ימבור, ויידן – ובחלק מהן בתי כנסת פעילים חלקית.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

חדשות התיירות

חדשות התיירות מחדשים את הטיסות לארצות הברית וממנה חברת התעופה דלתא אייר ליינס הודיעה שתחדש את הטיסות לישראל בתחילת יוני ותפעיל 4 טיסות שבועיות מניו

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »

תחת תאנתו

תחת תאנתו מאת: עמי יוגב כמה מעלות יש לה, לתאנה הבריאה הזו – הפרי היחיד כמעט ששומר באדיקות על עונה מיוחדת בשנה "התאנה חנטה פגיה"

קרא עוד »
נגישות