בין ההרים ובין הבתרים

בשנת 2018 לבריאת העולם אירעה, על פי חז"ל, ברית בין הבתרים. בשנת 2018 למניינם עולים העמיתים אל הר שיאון שבשמורת החרמון - המקום בו הובטחה הארץ לדורות

ישנן דרכים המובילות אנשים וסחורות בין יישובי האדם, וישנן דרכים הנפוצות כל כך בארצנו המחברות בין ההווה לעבר ומאפשרות ללב ללכת לרגע בעקבותיהם של אבותינו.
דרך אחת מאלו היא זו העולה אל הר שיאון אשר בחרמון, ומובילה אל מקום “ברית בין הבתרים” לנגיעה מפעימה ומרגשת בנוף ובמסורת של פרשת לך לך.
אל סיורנו אנו יוצאים ממגרש כורכר הסמוך לדרך הכניסה לכפר ראג’ר, במספר אוטובוסים שאורגנו מבעוד מועד על ידי אנשי בית ספר שדה קשת יהונתן. דרך האספלט הנוחה אשר נפתחת במיוחד על ידי הצבא לכבוד העלייה לרגל אל מקום הברית מובילה בנוחות את רכב ההסעות מעלה אל כתף ההר, כאשר תוך דקות ספורות נפרש תחתינו נופה של רמת הגולן ממזרח, עמק החולה ממערב וארץ הלבנון מצפוננו.
העלייה המהירה יוצרת אשליה של המראה המרוממת את הנפש ובמהרה אנו מביטים ממעוף הנשר אל קלעת נמרוד המתרחקת תחתינו, ואף עולים מעל לגובה ענני הנוצה המלבינים מעל ריבועי החלקות הפוריות של צפון עמק החולה.
סמוך לראש ההר אנו ממירים את מושב האוטובוס המרופד בצעדה נוחה אותה מוביל ירוחם בתוך יער בראשית של עצי אלון אשר כמה מהם בעלי גודל עצום, תוך שמדי פעם אנו זוכים להשקיף מבין הצמחייה העבותה מטה אל הנופים הפראיים של נחל שיאון הירוק תמיד, המתחתר הרחק תחתינו, ואל פסגות צפון הרמה מעברו.
בחינה של הנוף הפרוש למרגלותינו מגלה את הר אודם, חרמונית והר רם, את ציר הנפט הבולט בתוואי צפון דרום על פני רמת הגולן את קו התילים הסמוך לו, ואת עמק החולה הפורה. קשה שלא לתהות האם זה אותו הנוף בו חזה אברהם בבתרו את הקורבנות על הר זה…
שעה קלה של הליכה בנוף הקסם מביאה אותנו אל מבנה מלבני המתנשא מעל היער. המבנה השמור היטב, בעל מידות של כ-5 על 13 מטר, בנוי אבני גיר אשר ביניהן בולט טיח לבן ועבה, ומעליו 3 כיפות בצבע חום פסטל המשתלבות היטב בנוף.
הכניסה למבנה מצד צפון מתהדרת באכסדרה רחבה הבנויה תחת קשת רחבה, ותוך המבנה מגלה שלושה חללים מקושתים בעלי קירות מטויחים היטב שניכר בהן כי הם מתוחזקים ביד אוהבת.
סיור מהיר מצפון למבנה מגלה שני בורות מים, הראשון רחב ידיים ורדוד והשני צר ועמוק שאל מעמקיו מוביל גרם מדרגות. בבורות כמות מים מפתיעה בעיצומה של עונת הקיץ, אך מצבם אינו מושך למרות החום העז ואנו ממהרים להתכנס סביב מדריכנו בצלו של אחד האלונים רחבי הצמרת ללמידה על תולדות המקום.

ברית עולם
ירוחם פותח בעיצומה של מלחמת ששת הימים, בה התכנס המטה הכללי בגולן כדי להכיר את חבל הארץ שאך זה שוחרר וקציני המטה מיד הבחינו כי עדיין הסורים נמצאים מעלינו על פסגת החרמון, מצב בלתי נסבל שבשלו יצא צה”ל לכבוש את הרמה. יוזמה של מפקד חיל האוויר שיצאה עקב כינוס זה הובילה לפקודה להנחתת מסוקים על החרמון ולקביעת בעלותנו עליו. עקב בעיות גובה הפסגה (2,814 מטר מעל פני הים) נחתו המסוקים בחלקו הדרום-מערבי של ההר, ועד היום רק 7% משטח החרמון שוחרר ואילו פסגתו של הר זה נמצאת עדיין בבעלות זרה. אך למרות זאת, מדגיש ירוחם כי פסגתו הרוחנית של החרמון המצוינת במבנה המקאם מולנו נמצאת בידיים עבריות…
באומרו זאת מפנה ירוחם את מבטו ומגולל כיצד מצאו חיילי צה”ל בעזרתו של רועה ערבי את מיקומו של מקום הברית, הקרוי בידי הערבים “משהד א-טיר”, אתר המוזכר בכתבי מקובלים מצפת מלפני יותר מ-500 שנה בשמו בערבית שהיה שגור באותה תקופה כמקום הברית.
יהודים אלה שמו נפשם בכפם (המציאות הביטחונית אז לא היטיבה עם הנוסעים בדרכים) ויצאו מדי שנה ערב פרשת לך לך כשעמם ספר התורה, כדי לקרוא בו במקום בו מתואר סיפור הברית, מסורת בה אנו ממשיכים מדי שנה.
ירוחם פותח ספר תנ”ך הארוז בקפידה בתרמילו וקורא מהפרשה את סיפור מלחמת ארבעת המלכים בחמישה, בה נופל לוט בשבי ואברהם במבצע גבורה חש צפונה לשחררו “וירדוף עד דן… וירדם עד חובה אשר משמאל ( צפונה) לדמשק”. בהמשך הפרשה, לאחר המפגש עם מלך שלם, מתוארת ‘ברית בין הבתרים’ בה הובטחה הארץ לאברהם לאחר מעבר לפיד אש בין בתרי הקורבנות (זהו מקור שם המקום).
ירוחם מגלה כי למרות שבקריאה ראשונה של הכתוב ניתן להסיק כי הברית אירעה בסמוך לשחרורו של לוט באזור בו אנו נמצאים, לפי ניתוחם של חז”ל אירעה ‘ברית בין הבתרים’ בשנת 2018 לבריאת העולם, 430 שנה לפני יציאת מצרים שאירעה בשנת 2448 ,חמש שנים לפני הגעת אברהם לארץ מחרן. מדריכנו מתעמק בניתוחם של חז”ל וממשיך לבאר מהתורה ומשיר השירים מובאות העוסקות בזיהוי המקום ובחשיבותו: “כטל חרמון שיורד על הררי ציון…”, בהם הסיבה בשלה המשיך משה לאחר הכנעת האמורי צפונה לכיבוש רמת הגולן ולא פנה מיד מעבר לירדן אל הארץ המובטחת, מכיוון שהמקום בו הובטחה הארץ לאברהם הוא המפתח הרוחני לשליטה בארץ ויש לתפסו תחילה לפני ההתנחלות בארץ. עוד אנו למדים כי חצי שבט המנשה נחל את הגולן למרות שלא דרש זאת, כי הגולן בעצם הוא חלק בלתי נפרד מהארץ.

גזע עתיק
מגובהם של דברי הקודש אנו יורדים מעט אל גובה ההר ועוברים לדיון בממצאים הארכיאולוגיים שנתגלו כאן, מבנה מקאם ערבי שהוקם על ידם לציון המקום הקדוש אך תחתיו קיים מסד מהתקופה הביזנטית. היות שלא נתגלו כאן שרידי צלבים האופייניים לבניה נוצרית אנו מסיקים כי מקום זה היה מקודש ליהודים עוד בתקופת הביזנטית, ודרך המוליכה לכאן ממזרח מוסיפה ומראה על חשיבות המקום.
לסיום הרצאתו מוביל אותנו ירוחם אל לב החורש, למרגלות עץ אלון אדיר ממדים שגילו ניכר בשלושת גזעיו המסועפים ובצמרת רחבת הידיים שלו. תחת הצל הרחב של עץ זה מגלה מדריכנו כי זהו האלון העתיק ביותר בארץ, וכי הבוטנאי פרופ’ יהודה פליקס ז”ל העריך את גילו באמצעים מדעיים בכ-600 שנה, אך טען שלהרגשתו יכול להיות כי גילו מגיע לאלף שנים.
לקול מצהלות הזאטוטים המטפסים על גזעי העץ המפותלים ממשיך ירוחם ומגלה כי עץ זה שרד פגיעת ברק לפני כ-30 שנה ועדיין ממשיך לצמוח ולגדול, וכי עצי האלון והאלה בארץ ניחנו באורך חיים כמעט בלתי מוגבל המתבטא בעיקר במקומות בעלי קדושה אליהם לא מעז גרזן הכורת להגיע.
מרצנו מצר כי למרות שלפני כ-50 שנה נצפו כאן מספר פרטים של סנאי זהוב, לא השכלנו לשמרם והמין נעלם מההר, אך לאור גילוי של אחד העמיתים כי צפה לא מכבר בסנאים על גדת נחל שיאון ירוחם מתמוגג ומעלה את התקווה כי אלו יחזרו בקרוב לשכון גם כאן.
קשה להתנתק מהסיור הקסום בפסגת הר הבתרים, אך השמש המעריבה משיבה את העמיתים למסע מטה אל ביתנו בארץ הטובה – אשר הובטחה בראשונה ממש במקום זה.

‘עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים.
הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו SMS: 052-7906090

אולי יעניין אתכם:

חדשות התיירות

חדשות התיירות מחדשים את הטיסות לארצות הברית וממנה חברת התעופה דלתא אייר ליינס הודיעה שתחדש את הטיסות לישראל בתחילת יוני ותפעיל 4 טיסות שבועיות מניו

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »

תחת תאנתו

תחת תאנתו מאת: עמי יוגב כמה מעלות יש לה, לתאנה הבריאה הזו – הפרי היחיד כמעט ששומר באדיקות על עונה מיוחדת בשנה “התאנה חנטה פגיה”

קרא עוד »
נגישות