אל הים הגדול

מאת: מיכל דמסקי

מראש הנקרה ועד אכזיב: טיול שבועי לפרשת 'שופטים'

“וְאָֽנֹכִי֙ ה’ אֱלֹקֶיךָ רֹגַ֣ע הַיָּ֔ם וַיֶּֽהֱמ֖וּ גַּלָּ֑יו ה’ צְבָא֖וֹת שְׁמֽוֹ..”
בהפטרה המלווה את פרשת השבוע מזכיר הנביא ישעיהו את כוחו של האל הבא לידי ביטוי בהתנהגותו של הים – לעתים רוגע וברצותו סוער ומאיים. סיורנו השבוע ייקח אותנו אל חופי הים התיכון, וכמאמר הנביא עלינו לזכור כי כוחו של הים עלול להיות בלתי צפוי ועל כן, במיוחד עם ילדים– האחריות מוטלת עלינו ההורים לדאוג שכולם נשמעים להוראות הרחצה והפעילות כדי שנשוב הביתה בשלום.
את סיורנו נתחיל מצפון באתר ראש הנקרה, המצוי בגבולה הצפוני ביותר של מדינת ישראל. באתר נוכל להתרשם מכוחו של הים וללמוד בסרטון קצר וסיור בנקרות כיצד נוצרה תופעת הטבע הייחודית והמרהיבה. הירידה לנקרות אפשרית ברכבל האוחז בשני שיאי גינס (כך מספרים) – גם התלול ביותר בעולם וגם הקצר ביותר…
לאחר הסיור נעלה חזרה לחניון (המעוניינים יכולים לגשת לכמה רגעים לכניסה לבסיס המצוי על הגבול עם לבנון ולהצטלם עם שלטי המרחקים המצוירים על הקיר במקום) ונתחיל בנסיעה דרומה. בגן לאומי אכזיב נוכל ליהנות מרחצה באחד מהחופים היפים ביותר בארץ – במקום לגונות רדודות וצלולות עם שירותי הצלה בעונת הרחצה, ובגן הלאומי עצמו מדשאות גדולות ושטחי פיקניק מוצלים.
לאחר התרעננות ורחצה נמשיך לעבר העיר עכו, בה נוכל לסייר בין סמטאות השוק ולבקר באולמות האבירים שנבנו על ידי הצלבנים במאה ה-12 והוכרו כאתר מורשת עולמית של אונסק”ו. עכו היא דוגמא לעיר ים תיכונית ששימשה בעבר שער כניסה מרכזי לארץ ישראל דרך הים, ובה עברו סוחרים, ימאים, לוחמים ואף הרמח”ל ישב ופעל בה במאה ה-18 בקרב הקהילה היהודית שחיה במקום (בית הכנסת הרמח”ל איננו פתוח לקהל בשל שיפוצים עד אוקטובר 2018). בעיר אתרי תיירות רבים – ניתן לשלב את חלקם בביקורינו בעיר בהתאם לשעה ולרצון, אך חובה להגיע אל נמל העיר ולהשקיף ממנו דרומה לעבר העיר חיפה ומפרץ עכו המרשים ולספוג את אווירת הנמל הצבעונית.
ההרפתקנים שבינינו יכולים אפילו לשלב הפלגה מעכו לחיפה – לבעלי הרכב מעט מורכב אך ניתן לפצל ולהפליג מעכו כאשר הנהג יאלץ לוותר על ההפלגה ולהמתין לשאר החבורה בשער 5 שבנמל חיפה ומשם להמשיך יחדיו…
מעכו נמשיך דרומה בטיולנו – המעוניינים יוכלו לעצור בחופי חיפה לרחצה או טיול לאורך קו החוף בטיילת הכט, המאפשרת הליכה נינוחה מחוף דדו הדרומי ועד תל שקמונה הסמוך למרכז לחקר ימים ואגמים.
ואחרי שלמדנו לכבד את הים והתרבות האנושית העשירה שהתפתחה לחופיו, נוכל לסיים את טיולינו בסיור בעקבות בקיעת צבי הים (אֶבְקוֹעים) שמציעה רשות הטבע והגנים, וללמוד על ערכי הטבע הימיים של חופי הארץ – פעילות זו מתבצעת בשעות אחה”צ עד השקיעה וחובה להירשם באתר הרט”ג.
מידע שימושי
ראש הנקרה, באוגוסט ראשון-חמישי 8:00-18:00 שישי 8:00-16:00, כניסה בתשלום. טלפון 073-2710100
גן לאומי אכזיב וחוף אכזיב, ראשון-חמישי 8:30-17:00 שישי 8:30-16:00, כניסה בתשלום. טלפון 04-9823263
אתרי עכו העתיקה – יש להתעדכן באתר עכו העתיקה akko.org.il, האתרים בתשלום. טלפון 04-9956707/04-9956706
הפלגה עכו-חיפה בימים שני-רביעי בשעות 10:00 ו-15:00, מחיר כרטיס לכיוון אחד 30 ₪, חובה להתעדכן באתר akko.org.il בשל תנאי מזג האוויר.
טלפון 052-8888784/04-9913890
המרכז הארצי להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים, הרשמה לסיור אבקועים parks.org.il – חובה להירשם בטופס המקוון בהתאם להנחיות באתר.

הכותבת היא מורת דרך מוסמכת ורכזת קורס מורי דרך בבי”ס לתיירות
050-9208375, www.tayarut-school.co.il

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

מארצות החום אל חלוני

מארצות החום אל חלוני מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן הופעתם של גוזלי שרקרקים ירוקים בבית החולים לחיות בר אינה מאורע שמתרחש כל יום בתוך

קרא עוד »
נגישות