איך זה שכוכב אחד לבד מעז?

מאת: יפתח גץ, בית ספר שדה סוסיא

בפעם הבאה שתראו כוכב נופל, ספרו לחברים מה זה באמת

מי לא זוכר את עצמו שוכב על הגב באיזה לילה במחנה קיץ, ופתאום – "וואו, ראיתי כוכב נופל!", והוא כל כך מיוחד, כאילו אותו כוכב מסר נפשו בכוונה עבורנו. בקשת המשאלה נעשית גם אם אתה בגיל שכבר התפכחת והפסקת להאמין בפיות שיניים, פשוט 'חובה' לבקש משאלה – הרי ראית כוכב נופל.
יוצר הרעיון אולי הוא גם יוצר מיתוס הריסים הנושרים ושל נרות היומולדת הנכבים בעצימת עיניים בכוונה.
אז מהו בכלל אותו כוכב נופל שנוטע בלבבות ילדים תמימים אמונה שיגיעו אופניים חדשים?
התופעה שאנו קוראים לה כוכב נופל מתחילה באסטרואיד, גוף קטן (יחסית לכוכבי הלכת) הנמצא בתוך מערכת השמש וסובב סביבה (בנושא מערכת השמש הרחבנו במאמר מהשבת הקודמת). לאותו אסטרואיד יש מסה וממילא כוח משיכה משל עצמו. אסטרואידים וגופים רבים נעים בחלל וכשהם נכנסים לתחום כוח המשיכה זה של זה הם מתנגשים. בעקבות ההתנגשות מתפזרים חלקיקי אבק קטנים אל מרחב החלל, אותם חלקיקים נעים בחלל ואנחנו רואים אותם כאשר הם "נשבים" בתחום כוח המשיכה של כדור הארץ וחודרים את האטמוספירה. אטמוספירה היא שכבת גזים המקיפה גוף בעל כוח משיכה, כמונו.
כאשר אותו חלקיק זעיר נפגש עם האטמוספירה הוא מתלהט ונשרף לגמרי. לנו מכדור הארץ זה נראה כמו כוכב נופל. גרגר אבק זעיר ואלמוני נפגש עם האטמוספירה שלנו מתלקח, נשרף ומקבל קידום למגשים משאלות… 
השבוע, ביום ראשון, צפינו בשמי הארץ ב"מטר מטאורים" או במילים פשוטות – גשם של כוכבים נופלים. אלא שכאן התופעה קצת אחרת: אם קודם התחלנו להסביר באסטרואיד, עכשיו אנחנו מתחילים בכוכב שביט, שהוא לא מאוד שונה מהאסטרואיד, אלא שהוא עשוי בעיקר מקרח ובתנועתו הוא יוצא אחריו שובל. מסלולו סביב השמש אליפטי והשמש לא ממוקמת באמצע האליפסה, מה שאומר שלפעמים השביט קרוב מאוד לשמש ולפעמים רחוק מאוד ממנה. כשהשביט רחוק הוא קופא וכשהוא מתקרב אל השמש חלקים ממנו נמסים ונוצר שובל שנשרך אחרי השביט בסיבובו סביב השמש.
כשכדור הארץ במסלולו סביב השמש חוצה את האזור של שובל השביט הוא נמצא באזור עשיר באבק, חלקיקי אבק רבים נתקעים באטמוספירה ואנחנו מקבלים המון כוכבים נופלים או בעצם גרגירי אבק שמתלקחים ונשרפים.
אז בפעם הבאה שאתם רואים גרגירי אבק שנכנסים לאטמוספירה ספרו לחברים מה זה באמת… 

מוזמנים להירשם לקורסים החדשים של בית ספר שדה סוסיא לשנת התשע"ט.
לפרטים: 1599-507517

אולי יעניין אתכם:

היופי של אתונה

היופי של אתונה מאת: הרב יחיאל וסרמן "החיים מתנהלים על מי מנוחות", אומר חבר הקהילה בבירה היוונית ומוסיף – "יש לנו חיי קהילה יפים" בית

קרא עוד »

יאסו, קהילה

יאסו, קהילה מאת: הרב יחיאל וסרמן קהילת יהודי סלוניקי חוגגת עבר מפואר – לצד אתגרי התקופות סלוניקי היא העיר הגדולה בצפון יוון ועיר נמל חשובה.

קרא עוד »

פדובה: מהרמח"ל ועד היום

פדובה: מהרמח"ל ועד היום מאת: מאת: הרב יחיאל וסרמן עם 80% נישואי תערובת, קשה להיות אופטימי בנוגע להמשך קיומה של הקהילה היהודית בעיר האיטלקית בעיר

קרא עוד »
נגישות