קראקוב: מוקדם ומאוחר

כ-150 שרידי הקהילה המפוארת חיים כיום בעיר לצד עשרות ישראלים המתגוררים בה מסיבות שונות

קראקוב היא אחת הערים העתיקות והחשובות בפולין. בעבר היתה בירת פולין ומקום משכנם של מלכי פולין. לעיר יש גם היסטוריה יהודית עשירה, מבחינה תורנית ותרבותית, בה ישבו תלמידי חכמים והיו בה מוסדות חינוך ותרבות יהודים.
הקהילה היהודית מונה כיום כ-200 יהודים. כ-150 מהם שרידי הקהילה וצעירים שמצאו את יהדותם לאחר נפילת החומות, וכ-50 ישראלים המתגוררים בעיר. ההיסטוריה היהודית בעיר מתחילה במאה ה-11, אז הפכה קראקוב לבירת פולין, ובמאה ה-14 היא הייתה אחת הקהילות החשובות באירופה. בשנת 1495 גורשו היהודים מקראקוב לעיר הסמוכה קזימייז, שברבות הימים הפכה להיות שכונה בקראקוב, והם הורשו לחזור לעיר עצמה רק כעבור 400 שנה. בתקופה זו, זכתה הקהילה לפריחה כלכלית, תרבותית ותורנית. היהודים תפסו בה עמדות חשובות, והיו חלק בלתי נפרד מחיי המסחר והכלכלה. בקזומייז' חי רבי משה איסרליש, גדול פוסקי אשכנז במאה ה-16 שכתב את "המפה" על השולחן ערוך של רבי יוסף קארו.
במהלך השנים הקהילה גדלה והתפתחה, נבנו בה מוסדות תרבות ודת, וערב מלחמת העולם השנייה, חיו בקראקוב כ-50 אלף יהודים מתוך אוכלוסייה של רבע מיליון תושבים, והיו בה חיים יהודים תוססים, מוסדות חינוך, תרבות ודת והיו בה קרוב ל-300 בתי כנסת.
במהלך המלחמה רוכזו היהודים בגטו קראקוב, שהוקם בפרבר דרומי ברובע פודג'וזה. רבים נשלחו למחנות השמדה ובהם אושוויץ, ושם נרצחו לאחר המלחמה. הקהילה היהודית כמעט נעלמה לחלוטין, רובם של אלו ששרדו את המלחמה בחרו לשקם את חייהם במקומות אחרים, מעטים שבו לעיר והקהילה מנתה מאות בודדות של חברים, שהתקשו לשמור על מסגרת יהודית בתקופה הקומוניסטית. לאחר נפילת החומות, הצטרפו לקהילה היהודית שהייתה מורכבת רבה ככולה מקשישים גם צעירים שמצאו את שורשיהם היהודיים, וכן כמה עשרות ישראלים שהחליטו להתגורר בקראקוב כל אחד מסיבתו הוא.
כיום במרכז העיר יש מרכז קהילתי יהודי פעיל ובו פעילויות יהודיות תרבותיות. במרכז יש אולם אירועים, ספרייה ומתקיימת בו סעודות שבת וחג לחברי הקהילה. בקראקוב ניתן להשיג אוכל כשר, גם ארוחות שבת מסודרות כמובן בהזמנה מראש.
קראקוב, אחת הערים היפות בפולין, משופעת באתרי תיירות רבים ובהם הקתדרלה וארמון מלכי פולין, הנמצאים במצודת ואול. הכיכר המרכזית של קראקוב היא אחת המרשימות ביותר באירופה. בנוסף, יש בה גם אתרים יהודים רבים, ובעיקר הרובע היהודי קזומייז, ובו מספר בתי כנסת.
בית הכנסת "אייזק שול" נבנה בשנת 1638 על ידי בנקאי עשיר בשם יצחק יעקובוביץ. בזמן מלחמת העולם הוא שימש מחסן ולאחר המלחמה שוקם, כיום מתקיימים בבית כנסת תפילות והוא משמש בית חב"ד בקראקוב. תפילות מתקיימות בשבתות גם בבית הכנסת הרמ"א, שנוסד בשנת 1550 על ידי רבי משה איסרליש ומאחוריו בית הקברות היהודי בו קבור גם הרמ"א. המקום שופץ וכיום הוא פעיל בעיקר בחגים ובשבתות. בימי חול התיירים פוקדים את בית הקברות.
בשנת 1920 יסדה שרה שניירר בקראקוב את בית הספר לבנות "בית יעקב". הבניין עומד על תלו עד היום, סמוך לנהר הויסלה, ועל חזיתו שלט המעיד על הבניין.
כל האחרים נמצאים בטווח הליכה סביר. שבתות הקיץ הן עיתוי מוצלח לבקר בעיר, לחוות חוויה רוחנית-דתית וגם תיירותית.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

נחל חזורי: זורמים עם האתגר

נחל חזורי: זורמים עם האתגר מאת: צוות אתר נלך www.nelech.co.il מסלול מאתגר למיטיבי-דלג שאינם חוששים להירטב חל חזורי-נחל גובתא-בניאס הוא מסלול למיטיבי לכת בדרום החרמון,

קרא עוד »

האגם בנחל אורן

האגם בנחל אורן מאת: צוות אתר נלך www.nelech.co.il במצוקים הירוקים של הכרמל, מנוחה עם מים וירוק בעיניים בנחל אורן, לאחר הגשמים, נוצר לו אגם עונתי

קרא עוד »
נגישות