עטים על העיט

עיט זהוב מחושמל אינו מראה מרהיב. מזל שנמצא מי שיחוש לעזרתו בזמן

בעודו נוסע בסמוך לישוב פצאל שבבקעת הירדן, הבחין פקח רשות הטבע והגנים בדורס מרהיב מוטל על הקרקע. הציפור היפה שכבה שרועה בסמוך לעמוד חשמל של קו מתח גבוה. רק כשהתקרב הבחין כי מדובר בעיט זהוב, דורס יפהפה מרשים ומיוחד. העיט היה מבועת ולא זז, תוך דקות אחדות הפקח כבר היה בדרכו לבית החולים לחיות בר של הספארי ורשות הטבע והגנים.
בשקט ובשלווה, מבלי להלחיץ אותו, החלה ד”ר אריאלה רוזנצוויג לבדוק את העיט. הוא כמעט לא זז, רק השמיע קולות שנשמעו כקולות בכי. לא היה ספק שהוא סובל מאוד. כנפו השמאלית הייתה פגועה באופן קשה מאוד והיה ברור כי מדובר בהתחשמלות.
מאז אמצע שנות ה-90 החלה חברת החשמל למגן עמודי חשמל וקווי מתח כדי למנוע את התחשמלותם של הדורסים הנדירים ברחבי הארץ. בפרויקט מיוחד שנקרא “פורשים כנף”, המשותף לרשות הטבע והגנים, החברה להגנת הטבע וכאמור חברת חשמל, הותקנו אמצעי מיגון על אלפי עמודי חשמל הממוקמים בנקודות שהוגדרו על ידי רשות הטבע והגנים כבעייתיות ומסוכנות לדורסים החולפים באזור.
לאורך השנים טופלו בבית החולים עשרות דורסים שהתחשמלו, אולם מספרם בשנים האחרונות פחת. עם זאת עדיין קיימים לא מעט עמודי חשמל לא ממוגנים וכשדורס גדול ממדים עומד על עמוד כזה ופורש כנפיו, הוא עלול לגעת בשתי נקודות חשמל חשופות, לסגור באמצעות גופו מעגל חשמלי ולהתחשמל.
כדי לאזן את מצבו הקשה, קיבל העיט הזהוב בשלב הראשון טיפול תומך שכלל מתן נוזלים, משככי כאבים ואנטיביוטיקה. לאחר מכן עבר סדרת צילומים וככל שנבדק ונבחן יותר כך התברר כי מצבה של כנפו השמאלית חמור מאוד. נראתה פגיעה קשה מאוד ברקמות, כוויות ובצקת קשה.
ברגע שנוצרת פגיעה בכלי הדם נוצר נמק ולכן העיט החל לקבל טיפול תרופתי מקומי לטיפול בפצעים שנוצרו וזריקות תת עוריות שבהן חומר ניסויי שאמור לשקם ולבנות מחדש את כלי הדם והרקמות.
אבל כולם הבינו שהטיפול צריך לעלות מדרגה, לכן העיט נלקח על ידי אריאלה למרכז הרפואי הווטרינרי של אייל נחמיאס בעמק חפר. מדובר במרכז רפואי מתקדם עם מכשור חדשני ובין השאר יש בו גם תא לחץ – כזה שבו מטופלים אנשים שנפגעו כתוצאה מטביעה, שריפה או פגיעות נוספות.
היתרונות הטיפוליים של אוויר בלחץ גבוה התגלו לראשונה בשנת 1900, אז התברר כי מטופלים עם הפרעות בזרימת מחזור הדם חשו טוב יותר כששהו בגובה פני הים מאשר כשהיו בהרים, שם לחץ האוויר נמוך יותר. השיטה התפתחה ונמצא שהיא מועילה מאוד לטיפול בפצעים מסובכים, בפגיעות קרינה ועוד. העיט הזהוב סבל מחלק מאותם תסמינים זרימת הדם הלקויה והפגיעה הקשה ברקמות עלולה לגרום לנמק חמור ולכן הוחלט לשלבו בטיפול שנמשך בכל פעם כשעה.
בתוך תא הלחץ חמצן נישא אל רקמות הגוף, בעיקר באמצעות ההמוגלובין שבתאים האדומים. העלאת רמת החמצן ברקמות מעודדת יצירת כלי דם חדשים, מזרזת ריפוי של פצעים ואפילו תורמת ליצירת רקמת עצם חדשה. כמו כן, הרמה הגבוהה של החמצן מסייעת לגוף להתגונן מזיהומים הנגרמים על ידי חיידקים אנארוביים, שמתקיימים בסביבה נטולת חמצן.
העיט שלנו כבר עבר שני טיפולים בתא הלחץ, ההחלמה איטית וכואבת. המטפלים מקפידים על סביבה שקטה, על החלפה קבועה של חבישות שכוללות את מריחת משחת המשושית לסיוע בפגיעות עור ועיטוף בגזות עם וזלין כדי למנוע הידבקויות
העיט הזהוב נחשב לאחד הדורסים הגדולים והנדירים ביותר בישראל. הוא צעיר ואנחנו מקווים שכוחו יעמוד לו במסע ההחלמה הקשה הזה ובעתיד יוכל לשוב אל הטבע. עד אז, יש לקוות כי גם קו המתח באזור פצאל ימוגן ואף דורס לא ייפגע ממנו בעתיד.

אולי יעניין אתכם:

הוורוד הוורוד הזה

מתי בפעם האחרונה תהיתם לגבי כשרות הפלמינגו? מאת: הרב אורן דובדבני יוצאים לספארי? נדבר על כשרות הפלמינגו! למה זה חשוב? כי זה מעניין וגם כי…לפעמים

קרא עוד »

מליחה כהלכה

מליחה כהלכה מאת: הרב אורן דובדבני כמה שלבים שונים מבטיחים שתהליך ההכשרה משיג את התוצאה הרצויה המדור דן בעבר לא מעט בשאלות השחיטה, והפעם נייחד

קרא עוד »

שוקדים על הכשרות

שוקדים על הכשרות מאת: הרב אורן דובדבני מהמרציפן ועד הרוזטה – סוגיות הלכתיות סביב תוצריו של העץ הממהר לפרוח לפני כולם השקדייה עודנה פורחת והגיע

קרא עוד »
נגישות