היינו כחולמים – בנתיב הבילויים בגדרה

תהליך ההתחדשות המתמדת של רחוב הביל"ויים במושבה הדרומית משלב מבנים ישנים שעברו שימור, לצד גלריות ובתי קפה עדכניים. סיור חדש בניחוח ישן ומשובח

“ושערים ועדיתים והגדרה גדרתים” יהושע ט”ו, ל”ו
את סיורנו הפעם אייחד למושבת הבילויים גדרה, ולחתן בר מצווה אחד – יובל יפה המקסים, נצר למשפחה שורשית מאוהבי הארץ, בן ליואל ונורית יפה – שהחליט לרגל המאורע לחזור אחורה בשנים בעקבות הביל”ויים מייסדי המושבה. טקס בר המצווה של יובל התקיים דווקא בבית הכנסת העתיק ישורון, שהוקם במאה ה-19 על ידי הבילויים, וזאת כהמשך לאירוע בר המצווה של אחיו ברק שהתקיים בבית הכנסת שבמקווה ישראל. השהות בבית הכנסת אפפה אותי ואת משתתפי השמחה בהילת קדושה, הרגשה מרוממת של חזרה להיסטוריה בת עשרות רבות בשנים. עם סיום הטקס שבנו וצעדנו להנאתנו בנתיב הראשונים, ברחוב הבילויים המשנה צורה וצבע במהירות, לצד שימור חלק מהמבנים הישנים של החולמים מייסדי המושבה.
בשנת 1880 החליטה חבורת סטודנטים מהעיר חרקוב שברוסיה לעלות ארצה, בעקבות גל פוגרומים שפקד אותם. ההתחלה של תנועת הבילויים לא הייתה סוגה בשושנים: החבורה הגיעה לארץ ב-1882, מתוך רצון להקים מושבה חקלאית דמוקרטית. אנשי הישוב הישן וחובבי ציון התנגדו ליוזמתם ופעילותם בטענה שהם מתפקרים. לחבורה היה אופי חלוצי ציוני עם שאיפה לעלות לארץ. נרכשו עבורה קרקעות בהיקף 3,000 דונם, ובנר שני של חנוכה, 14 בדצמבר 1884, החלו יוזמתם וחלומם לקרום עור וגידים. החיים בגדרה לוו בקשיים, וכישלונות חקלאיים (בגידול זיתים וטבק) היכו בהם. גם השלטון העותומאני וערביי קטרה, הישוב הערבי הסמוך, לא טמנו ידם בצלחת…
• את סיורנו התחלנו במוזיאון לתולדות גדרה והבילויים, בביתו של ד”ר משה מינץ, שנמנה עם חברי תנועת הבילויים, דמות קוסמופוליטית ומשכילה. בשנת 1922 חזר למושבה כרופא ילדים. את ביתו בנה בסגנון ניאו קלאסי, מקושט באורנמנטים ופיסולים, בקירותיו של הבית קישוטים פריזאיים, פני דמויות, פרחים ומטפחות אבן, מבנה מוגבה משאר הבתים. גרם מדרגות מקדם את הבאים בשערי הבניין כארמון מפואר. הבית עבר שימושים רבים: ספרייה,מרפאה, בית חולים צבאי, גן ילדים, בניין המועצה – ולבסוף בשנת 1985 שופץ ושונה ייעודו כמוזיאון לתולדות גדרה והבילויים בו מוצגת סיפורה של המושבה. המוזיאון מציג תצוגת כלי חקלאות, חדר בעלי מלאכה ועוד. במוזיאון ניתן ללמוד באופן חווייתי את סיפור הביל”ויים והקמתה של המושבה גדרה.
• לתחנתנו הבאה פנינו דרומה, מרחוב פיינברג לרחוב שכביץ, לביתו של לוינסון. ממולנו מתנשא בצמוד לרחוב בית בדמוי טירה שבפתחו מוצב שומר, מעין אחוזה כפרית ובה מתנשא צריח קטן. את הבית הקים לוינסון, ממייסדי תנועת הביל”ויים. בעבר המבנה שימש כבית פאר של המשפחה, וכיום משמש למעון לחינוך מיוחד.
• ציון הדרך הבא הוא תערוכת הפסלים של האמן יומה שגב. שגב החל את עיסוקו בשנת 1970, כתחביב של עבודה בכלי ריתוך. העסוק מתחביב הפך עד מהרה והתפתח בקצב מהיר, לאמנות – תוך שימוש בחומרים שונים, גרוטאות ברזל, חלוקי נחל, פיסול בעץ, חמר סינטטי, צמיגים וכל חומר נוסף שעורר אצלו גירוי אמנותי. סיור בגן הפסלים הוא חוויה מעצימה בפני עצמה, מסקרנת ומקרבת ליכולת היצירתית בעלת המעוף של הפסל. הכניסה חינם.
• נמשיך לאורך הרחוב מערבה, ומולנו “בית הכנסת המרכזי גדרה ישורון”. תחילתו של בית הכנסת בצריף שנבנה מלוחות עץ בשנת 1888,ולידו היה תלוי פעמון המושבה, בוקר וערב נשמעו צלצולי הפעמון המבשר את התחלת הפעילות היומית וסיומה. צלילי הפעמון ליוו את התושבים לאירועים, לאסיפות חברים, לשמחות, ללוויות ולאזהרה בשעת סכנה.
רק בשנת 1912 נבנה בית כנסת הקבע ישורון, ששימש מבנה צבור יחידי ומרכזי בשכונה. כיום המבנה עבר שימור ופועל כבית כנסת מרכזי בגדרה. בכניסה לבית הכנסת מקדם את פנינו שער זכוכית מרהיב, בצדו מוטבע סמל המדינה ומסביב מוטבע הפסוק “כי ביתי בית תפילה ייקרא לכל העמים”.
הכניסה לחלל המרכזי משרה על הבאים אווירה מיוחדת. מהתקרה משתלשלות מנורות גדולות המאירות את החלל. תפסה את עיני מנורה בדמות קרוסלה בה משובצים סמלי 12 שבטי ישראל, ובמרכזה סמל מגן דוד בגוון תכלת, זאת על רקע תקרת התכלת המעצימה את מראה יופיו של בית הכנסת. חלונות בית הכנסת קשתיים, עשויים מוויטראז’ים בצבעים שונים ומעניקים חן למקום. מהצדדים בקומה השנייה ממוקמת עזרת הנשים, ובמעקות סביב משובצים סמלי מגן דוד.
• נמשיך מספר צעדים לבית הספר הראשון ולמגדל המים, שנמצא מאחורי בית הכנסת. בבית הספר שולבו תוכני לימוד המשלבים ערכים לאומיים לצד השכלה כללית.יוסף ותקין, ממנהיגי תנועת הפועלים, היה מורה בבית הספר הביל”ויי בגדרה. מול בית הספר עמד מגדל המים שנבנה בשנת 1935,לגובה 16.5 מטר, אשר שימש גם כעמדת שמירה, עמדת קשר וגם סליק נשק לעת מצוא.
• צריף “משפחת סברדלוב” היה אחד מששת הצריפים הראשונים האותנטיים שהוקמו בשנת 1887 במושבה. הצריף מציג את החיים בעבר. הוא עבר שיפוץ ושימור ובו ניתן להיחשף למוצגים ולמסמכים מראשיתה של גדרה ותנועת הביל”ויים.
כיום רחוב הביל”ויים בתהליך התחדשות מתמדת, ומהווה אתר תיירותי מושך והיסטורי המשלב את המבנים הישנים והמקוריים שעברו שימור, לצד אלה האחרים ששינו ייעוד. פעולות אלה הפכו את הרחוב למקור משיכה תיירותי להקמת גלריות אמנות, בתי קפה וחנויות במגוון רב. חנויות בוטיק של מעצבים, חנויות למתנות וחפצי נוי, בתי קפה ומסעדות ששמותיהם משמרים לא אחת את השימוש בשפה העברית.
עבורי הייתה זו חוויה מרוממת, לצעוד בנתיב הביל”ויים שחלמו והצליחו להקים את המושבה למרות הקשיים הרבים שפקדו אותם. לראות בעיניים ולחוש ברגליים את העבר – הישן, ההיסטורי והנוסטלגי לצד ההווה החדש והמתפתח ברוח העבר, אלה המשתלבים והמשתרגים זה בזה, עתיק חדש ומתחדש. מהם נלמד ונעשה.

איפה אוכלים?
אחרי ששאפנו את אויר הביל”ויים מומלץ לסיים באתנחתא קלה בקפה בראשית. המסעדה בניצוחו של השף יוגב לוי, דור שני בגדרה: “התשוקה למטבח התחילה בין הסירים והמחבתות של סבתא נגה וסבתא ראשל. במהלך השנים התנסיתי והעזתי לשנות מתכונים במטבח של אמא .מהר הבנתי שהכיוון האמתי שלי בחיים הוא אוכל”… שותפו לעסק, אמיר בר-אורן, אף הוא תושב גדרה שפתח לי צוהר למסעדה המזמינה. המסעדה הוקמה בשנת 2015 ושוכנת במבנה ישן שבו התגוררה משפחת אברהם פרנקל, שעלה מסיביר לגדרה ב-1912 ובנה את ביתו הגדול במושבה, בית שכבעליו ניחן בתכונה של נתינה והכנסת אורחים. המבנה עבר שיפוץ ועיצוב ברוח התקופה, תוך שמירה על אווירה נוסטלגית מושכת.
המסעדה מציעה מתכונים שונים, מנות חדשניות לצד מנות קלאסיות ומובחרות תוך ישיבה בחצר, בחדר VIP או באחת המרפסות הצופות לנוף המרהיב אל עבר השדות הירוקים.
טל’ 054-7994009
אוכלים: מסעדת “בראשית”-כשר נייד 0547994009

יואב יאיר מורה דרך מוסמך: yoavyair@walla.com, 053-2503512

אולי יעניין אתכם:

שפיים ונהנים

שפיים ונהנים מאת: איציק רחמים מנצלים את ההפוגה שבין הגשמים לרכיבה אל דיונות שפיים-געש נראה שכל מערכות הגשם לאחרונה מתקבצות לסופי השבוע. טוב לחקלאים, למשק

קרא עוד »

הבוקרים הצעירים

הבוקרים הצעירים מאת: איציק רחמים בוקר, לילה ובוקר נוסף ברכיבה חגיגית ומרהיבה בנופי נחל צין ושדה בוקר דומה שאין מקום מיוחד, עוצר נשימה, בראשיתי ומרגש

קרא עוד »

אדום על גלגלים

אדום על גלגלים מאת: איציק רחמים סינגל כלניות חגיגי לרגל פסטיבל דרום אדום הדרום פורח באדום – מרבדים מרבדים אדומים של כלניות בכמה אתרים: כיסופים,

קרא עוד »
נגישות