קהילה על המים

יהודי ונציה-איטליה ידעו ימים יפים. גם היום הם משמרים את הגחלת

ונציה שוכנת בצפון מזרח איטליה, בלגונה אשר לשפך הנהר פו לחוף הים האדריאטי. היא אחת מיעדי התיירות הפופולריים ביותר בעולם ובכל שנה פוקדים אותה כ-20 מיליון מבקרים. בעיר מתגוררים רבע מיליון תושבים, רובם בעיר מסטרה, ומיעוט קטן במרכז ההיסטורי של ונציה הבנוי על יסודות מכלונסאות עץ שנבנו על 118 איים המקושרים על ידי 400 גשרים.
עדויות ראשונות על יהודים בונציה יש במאה ה-11. לראשונה הותר ליהודים להתגורר בעיר בשנת 1366. מאוחר יותר החלה הגירה של יהודים מן המזרח הקרוב ומגרמניה לונציה. גירוש ספרד ופורטוגל הביא לעיר יהודים רבים, ומספרם הגיע ל-4,000. במאה ה-16 הם קיבלו את זכויות התושבים והוקם הגטו המפורסם.
הגטו בונציה הוא רובע המגורים היהודי מהעתיקים בעולם. מקור השם אינו ידוע, אך הוא נבע כנראה מכך שבסמוך לגטו היה בית יציקה ובאיטלקית – גטו. האפיפיור פיוס הרביעי השמש בשנת 1526 בפעם הראשונה במילה גטו לתיאור רובע יהודי סגור, והביטוי הפך למונח רווח לכל רובעי היהודים באירופה.
היהודים השתלבו יפה בחיי המסחר, למרות שחיו בגטו, שכן היו רשאים לעזוב את הגטו בבוקר ולשוב אליו רק לקראת ערב. מעמדם היציב והמכובד הביא לעיר יהודים רבים וזו הייתה תקופה של שגשוג ליהדות ונציה, בסוף המאה ה-18 כבש נפוליאון את ונציה וליהודים הותר לשוב ולהתיישב בכל חלקי העיר.
ערב מלחמת העולם השנייה התגוררו בעיר כ-2,500 יהודים. במהלך השנים 1943-1944, גורשו כ-250 יהודים למחנות ההשמדה ובסיום המלחמה היו בעיר כאלף יהודים, רובם באזור מסטרה על החוף.
בקהילה היהודית בונציה-איטליה רשומים כיום 430 יהודים, רב הקהילה הוא הרב ד"ר מינו שלום בחבוט. בעיר יש שמונה בתי כנסת אך רק שלושה מהם פעילים (חמישה סגורים). בית הכנסת הגרמני הוא העתיק מבין בתי הכנסת ונבנה ב-1528. בתקופת הקיץ התפילות נערכות בבית הכנסת הספרדי. בימי החורף התפילה היא בבית הכנסת לוונטי. בכל בוקר בקיץ ובחורף יש תפילה בקומה הראשונה של בית הכנסת הלוונטי "מדרש רמח"ל", אך לא תמיד יש מניין. בשנה שעברה השתתפתי בשבת בטקס בר מצווה לנער תושב העיר וזו הייתה חוויה רוחנית מיוחדת, ובכלל שבת במרכז ההיסטורי של ונציה יש בה "נשמה יתרה".
היהודים מתגוררים בכל רחבי העיר ואין אזור מוגדר בו מתגוררים יהודים. במרכז הקהילתי, הנמצא ברובע ההיסטורי של העיר, יש פעילות תרבותית קבועה. לקהילה יש מוזיאון יהודי פעיל וחשוב, בית אבות המשמש גם כבית מלון ומסעדה. מזון כשר ניתן למצוא בעיר בשפע, קיימות גם מסעדות כשרות – זו של הקהילה וזו של חב"ד המפורסמות יותר, מסעדת "גם-גם". קיים תלמוד תורה הפעיל ביום ראשון ובו לומדים כ-40 ילדים.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

שתולות מתחת לאף

שתולות מתחת לאף מאת: קרן חמיאל גיחה לכמה משתלות מומלצות למבקרים, בשבוע של ט"ו בשבט ובכל זמן אחר לכבוד ט"ו בשבט ומזג האוויר החורפי, בילוי

קרא עוד »

אלף שמשות זוהרות

אלף שמשות זוהרות מאת: חרות לוביץ', בי"ס שדה עפרה אי אפשר לצלוח סתיו ישראלי בלי לבקר את הפרחים המבשרים טוב בצהוב. טיול חלמוניות לנחל שילה,

קרא עוד »
נגישות