כשהפיל אוהב ת'פילה

הכירו את ורדה ומותק, זוכי מדליית הזהב לזוגיות פילית ארוכת ימים

ורדה ומותק הם אחד הזוגות הבולטים ביותר בספארי. השנה הם יציינו 56 שנות זוגיות, חתונת הזהב כבר מאחוריהם והעתיד, כך נראה, עדיין לפניהם.
הכל התחיל לפני 60 שנה. ורדה נולדה בסינגפור בקיץ 58′. כיום היא אחת הפילות הקשישות ביותר בעולם והיא חולקת חצר עם מותק מאז נפגשו בגן החיות של תל אביב כשהיא הייתה בת 4, והוא בסך הכל בן שנתיים. מותק הגיע שנה אחריה לגן החיות, גם הוא מסינגפור.
אין ספק שמדובר באחד הקשרים הארוכים ביותר שנודעו בספארי וגם בגני חיות אחרים. מדובר בזוג מיוחד במינו שבמשך שנות חייהם קרו לא מעט פרשות מסעירות, אבל שום דבר לא קטע את הקשר המיוחד.
שנות ה-60 היו מעט קשות: כך למשל, בשנת 1966, כאשר מותק היה רק בן 6, שכח המטפל שפינצקי שהגיע שנים אחדות לפני כן מפולין את השער פתוח ומותק יצא בריצה לכיוונו והטיח את גופו אל הקיר. המטפל מת.
ילדים כתבו מכתבים לגן החיות בהם בקשו לא להמית את הפיל הסורר, אך טענו שיש להחליף לו את השם ל”רגזן”, “נקמן”, “רצחני”. מנהל גן החיות של תל אביב באותה תקופה החליט שלא לעשות זאת ומותק נשאר מותק.
קצת לאחר מכן, ורדה בת ה-8 סבלה מעצירות קשה והיה ממש חשש לחייה. היא הייתה במצב קשה עד שהוחלט לעשות לה חוקן. אחרי שהמצב שב לקדמותו, כולם נשמו לרווחה ומותק וורדה יכלו להתפנות לבניית השושלת המפוארת שלהם.
שנות ה-70 התנפנפו להן כמו החדק שלה ברוח. אלו היו השנים שבהן ורדה ומותק החלו להתבגר, הם כבר לא היו פילונים קטנים והגיע הזמן להביא צאצאים לעולם. לקראת ראשית שנות ה-2000 הם כבר הביאו 11 צאצאים משותפים!!
במהלך השנים עוד נקבות הצטרפו אל העדר, אך אף אחת לא תפסה את מקומה הנכבד של ורדה.
מדי פעם נולדו למותק צאצאים מאותן נקבות, אבל אף אחת מהן לא הביאה אתו לעולם כל כך הרבה ילדים.
עד היום, מדובר בזוג הפורה ביותר בכל גני החיות באירופה.
בעבר, אם אחת הנקבות התקרבה למותק קצת יותר מדי, ורדה מיהרה לחצוץ בגופה בינה לבין הנקבה האחרת. לרוב היא הצליחה ולכן למותק נולדו רק מעט גורים מהנקבות האחרות.
בשבוע שעבר, לרגל ט”ו באב, המטפלים החליטו לפנק את הזוג הוותיק בזר ענפים גדול ובענף גדול אליו חיברו גמבות בשלל צבעים. הם זרקו את הזר לפילים ואלו זללו בהנאה רבה יחד עם כל המשפחה.
אין ספק שמדובר באהבה בלתי מנוצחת. המטפלים מספרים שיש ימים שמותק קצת כועס ומסרב לצאת מבית הלילה אל החצר וורדה פשוט נשארת לידו עד שיירגע ויצא. בימים קרים, השניים מאחדים חדק לחדק, מתקרבים זה לזו ומחממים זו את זה בגופם. אנחנו מאחלים להם עוד הרבה שנות בריאות משותפות.

אולי יעניין אתכם:

שא נא עיניך

שא נא עיניך מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל גבעת ארטיס שבבית אל ממוקמת במקום שהוגדר בתנ”ך “שער השמיים” – אך היא בהחלט מציעה תצפית נפלאה

קרא עוד »

מדבר, לא מה שחשבתם

מדבר, לא מה שחשבתם מאת: שבתאי שירן, מורשת הגליל מחולות צבעוניים לגבי מים רוחשים בגבי ימין ועין ירקעם קְצָת דָּרוֹמָה לִבְאֵר-שֶׁבַערוּחַ בַּמִּדְבָּר נוֹשֶׁבֶת,שְׁבִיל לָעֲרָבָה יָרַד.

קרא עוד »
נגישות