כי הנה החושך יכסה ארץ

מאת: אחוה פרנקל, מדריכה בבית ספר שדה סוסיא

מופעי הירח מכתיבים את לוח השנה שלנו. מה אנחנו יודעים עליהם?

למה לא כל יום שבת ראש חודש? שבת זו היא שבת ראש חודש, ולכן חשוכה היא השבת, אך מדוע?
את דרכנו כעם התחלנו בנדודים במדבר, ללא חקלאות ובלי תלות ישירה בשמש, בניגוד לעמים המיושבים, שלוח השנה שלהם הוא לוח שמשי שמתייחס רק לעונות השנה. וכך, על אף שבמשך הזמן גם אנחנו “התבייתנו” והפכנו בורגנים, גם בַּנו כֵּעַם עוד נותרו שרידי נוודות ומדבר (בהקשר של לוח השנה),ומפליא לראות כי רוב חגינו הם חגי “ירח מלא” באמצע החודש.
כדי לנסות להבין את מופעיו השונים של הירח, נשתמש בתרשים הבא:

I-השמש- היא מרכז מערכת השמש שלנו, השמש עומדת במקומה באופן קבוע וסביבה נעים כוכבי הלכת ואחד מהכוכבים הוא כדור הארץ.
II- כדור הארץ הוא כוכב הלכת השלישי במערכת השמש (אחרי חמה ונגה), עליו אנחנו חיים.
לכדור הארץ שתי תנועות עיקריות שמתרחשות בו זמנית בכל רגע, אך בקצב שונה.
כדור הארץ מסתובב כל הזמן סביב עצמו וכל סיבוב לוקח לו יממה והוא מסתובב סביב השמש דבר שלוקח לו שנה.
III- הירח- הוא מעין לווין טבעי של כדור הארץ, הוא מסתובב סביב ציר (דמיוני כמובן), ציר שמקיף את כדור הארץ. לירח לוקחת הקפה סביב כדור הארץ כ28 ימים, הנקראים גם ירח ימים- חודש. יחד עם כדור הארץ, מקיף הירח את השמש סיבוב שכאמור עורך שנה.
לירח אין אור משל עצמו, ולולי השמש, הירח היה בלתי נראה לעינינו הקטנה על פני כדור הארץ.
השמש היא כמו פנס גדול, וכאשר היא מאירה על הירח , הירח מחזיר את אורה, ורק צד הירח הפונה לשמש יהיה מואר. בינתיים על כדור הארץ, מתוך הצד המואר של הירח, יראה רק החלק המואר הפונה גם לכדור הארץ. כך:

במצב הזה, כאשר הירח במהלך סיבובו הקבוע סביב כדור הארץ מגיע ל”עמידה” בין השמש לבין כדור הארץ, השמש מאירה על צידו האחד, בעוד הצופה מכדור הארץ, רואה בדיוק את צידו השני.

מופע כזה של ירח, כאשר הירח בלתי נראה לנו, נקרא “מולד”, והוא מופיע בראש חודש, עת הירח החדש נולד. בשלב הזה למשל, ניתן לראות שהצופה מכדור הארץ יכול לראות חצי עיגול של הירח, כיוון שהירח כבר לא עומד בין כדור הארץ לבין השמש.


ככה יראה הדבר במהלך הרבע הראשון והרבע האחרון של החודש- בחצי הדרך בין ראש חודש- כיסויו, לבין אמצע החודש, עת הירח מלא. ובאמצע הדרך בין הירח המלא לבין הכיסוי הבא של הירח- ראש החודש הבא.
כאן נוכל לראות כיצד כאשר מתקדם הירח בסיבובו הקבוע. עד שכדור הארץ נמצא בין הירח לבין השמש, צד הירח הפונה לשמש הוא גם הפונה לכדור הארץ וכך , לנו, הצופים
מכדור הארץ, מופע הירח הוא שלם, מלא. ימים של אור גדול על כדור הארץ, לילות שלמים של ירח מלא..

על אף החושך נשמח כי אנחנו בזמן של הפטרות נחמה ונשמח בחגים הקרבים ובאים, חגים של כסה חגים של עשור וגם חגים של אור.
“לא יבוא עוד שמשך וירחך לא יאסף כי ה’ יהיה לך לאור עולם ושלמו ימי אבלך” ישעיה ס,כ

בית ספר שדה סוסיא מזמין אתכם להירשם לסדרת הסיורים החדשה לשנת תשעט, לפרטים 1599507517

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות