הנוסחה של משה רבנו

כיצד אפשר להימנע מגורלן של אימפריות קמות ונופלות?

לסינים יש סבלנות: הם עם עתיק בסדר גודל של בני ישראל פחות או יותר, וכשהם לוקחים על עצמם משימה הם לא משאירים אבן על אבן עד שהם משיגים את מבוקשם. יש להם זיכרון של פיל וסבלנות של צייד עטלפים בפפואה ניו-גיני. ולכן כשהחליטו לקחת על עצמם את המשימה של חקר ההצלחה של הציוויליזציה המערבית, הם השקיעו בזה כספים ומשאבים רבים ופרק זמן מחקר ארוך מכרגיל, כשהשאלה העומדת על סדר היום היא: מהו סוד הכוח של המערב?
אם אתם סקרנים מה גילו המדענים וההוגים הסינים, תצטרכו לחכות לסוף המאמר.
לאחרונה יצאו כמה וכמה ספרים שמנסים להתחקות אחר תופעה הפוכה – הרס הציוויליזציות, מדוע יוון קרסה, מה קרה לרנסננס באיטליה, מה גרם לרומא הגדולה לקרוס. ואני מוסיף – מה יגרום חלילה לממלכת ישראל לקרוס: האם זה החרם האירופי או הכלכלה, החברה הישראלית או האיום האיראני.
בפרשתנו, משה רבינו מתריע מפני הקושי הגדול העומד בפני בני ישראל בכניסתם לארץ ישראל. האם זה אויבים מסביב, האם זה ייבוש ביצות, מחירי הדירות, יוקר המחייה?
“הִשָּׁמֶר לְךָ פֶּן תִּשְׁכַּח אֶת יְקֹוָק אֱלֹקיךָ …פֶּן תֹּאכַל וְשָׂבָעְתָּ וּבָתִּים טֹבִים תִּבְנֶה וְיָשָׁבְתָּ. וּבְקָרְךָ וְצֹאנְךָ יִרְבְּיֻן וְכֶסֶף וְזָהָב יִרְבֶּה לָּךְ וְכֹל אֲשֶׁר לְךָ יִרְבֶּה [..] וְהָיָה אִם שָׁכֹחַ תִּשְׁכַּח אֶת יְקֹוָק אֱלֹקיךָ וְהָלַכְתָּ אַחֲרֵי אֱלֹקים אֲחֵרִים וַעֲבַדְתָּם וְהִשְׁתַּחֲוִיתָ לָהֶם הַעִדֹתִי בָכֶם הַיּוֹם כִּי אָבֹד תֹּאבֵדוּן”.
משה רבנו מגלה פה תופעה מדהימה: ההליכה במדבר היתה משחק ילדים לעומת הכניסה לארץ. בארץ ישראל החשש הוא לא מהעוני אלא מהעושר, הבעיה היא לא בחוסר הביטחון אלא בביטחון יתר, לא במצוקת דיור אלא ברווחת הדיור, לא ביוקר המחיה אלא בשפע אינסופי.
ההוגה והמתמטיקאי ברטראנד ראסל כתב בספרו “ההקדמה להיסטוריה של הפילוסופיה המערבית”:
“הסיבה לדעיכתה של הרנסנס באיטליה שתרם לעולם כה רבות במדע, במסחר ובאמנות הייתה השפע. עם השפע העכבות המוסריות נעלמו כלא היו, דבר שהוביל לפרץ יצרתיות ויזמות ועל כן הרנסנס, אבל זניחת המוסר והערכים גבתה מחיר קשה. היא גרמה לחברה להיות פחות מאוחדת, פחות מוסרית, דבר שגרם לסיום התקופה ולדעיכתה של איטליה. וכך גם היוונים הרומאים…”
אז מה עושים עם גלגל ההיסטוריה הזה? כיצד שומרים על העם ועל הציוויליזציה?
משה רבנו אומר, מצאתי את הנוסחה שתשאיר את עם ישראל בשיא בכל הזמנים בסולדריות חברתית ומוסרית, ועדיין תגרום לו להיות עם יצירתי ויוזם.
הנוסחה היא לקיחת אחריות אישית: לדעת מאין באנו – מהי ההיסטוריה שלנו, מהי הזהות שלנו, לאן אנחנו שואפים. מהן אמות המידה המוסריות שלנו והנחלת משמעות שנמצאת מעבר לזמן. נוסחה זו יכולה לעזור לנו לשרוד את הגלגל האכזרי הזה של שקיעה וזריחה של אומות ועמים.
רק אמונה באלוקים תוביל אותנו להיות מוסריים כשכולם מסביב כפופים למוסר רלטיבי. רק אמונה באלוקים גורמת לנו לענווה אל מול הכל-יכול, רק אמונה באלוקים ובמוסר הנביאים תגרום לנו לפעול למען עתיד רחוק יותר ברמה הלאומית.
חייבים להחזיר את אלוקים למשוואת המשחק ההיסטורי על מנת לשרוד.
נחזור לידידינו הסינים, איתם התחלנו:
שנים רבות חקרנו את הדבר, הם אומרים לעורך העיתון הדיילי טלגרף:
“בהתחלה חשבנו שזה היה הרובים, היה לכם נשק יותר מפותח משלנו העם הסיני, אבל כשחקרנו לעומק ראינו שזה יותר מזה וזה יכול להיות המערכת הפוליטית שלכם שלא היתה קיימת אצלנו. לאחר עוד שנות מחקר גילינו שזה נובע מהמערכת הכלכלית של המערב, אבל ב-20 שנה האחרונות הגענו למסקנה מרחיקת לכת וסופית שזה חייב להיות הדת שלכם עליה נבנתה הציוויליזציה המערבית ובעיקר על ערכים נוצריים-יהודיים. הבסיס החברתי-תרבותי המושתת על ערכי ספר הספרים והחוקים אפשרה את הנסיקה של הקפיטליזם והדמוקרטיה המערבית”.
משה רבנו כבר אומר לנו, החברה שלכם בארץ תהיה חזקה ומוצלחת כחוזק האמונה שלכם באל וההליכה בדרכיו. רק אמונה תמנע נפילת החברה בארץ ישראל המאותגרת משפע רב ומנוחיות מרבית.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

אל המרחב הביוספרי

אל המרחב הביוספרי מאת: יואב יאיר זו בדיוק העונה: ביקור בגבעת הרקפות ואנדרטת הקיבוצים ברמות מנשה גם הפעם גיחה אורבנית פחות אל הטבע הסובב אותנו:

קרא עוד »
נגישות