בוקרשט, הגירסה הכשרה

המטייל הדתי ימצא בבוקרשט לא רק אתרים יהודיים והיסטוריים – אלא גם תנאי אירוח מפנקים בהשגחת כשרות מוקפדת

רועה הכבשים המאושר, “בוקור”, שהדהים בנגינתו ונתן את שמה של העיר בוקרשט, היה מאושר לראות את התיירים הרבים הפוקדים את העיר והמדינה. גם המטייל הדתי זוכה לעדנה יתרה בימים אלה: מסעדה כשרה למהדרין, מלונות פאר ובתי כנסת פעילים עושים את הביקור בעיר ובמדינה טוב הרבה יותר. נוסיף לכך את העובדה שקווי הטיסה למדינה ואליה מישראל מרובים (כולל חברת ישראייר) וזמן הטיסה קצר (שעתיים ועשרים) – וקיבלנו חופשה מושלמת.
במרחב רומניה וסביבה אתרים יהודיים רבים. קבר “הפלא יועץ” בסיליסטרה, בתי כנסת מפוארים והרשימה רבה. כל אלו לצד אתרי זיכרון רבים לקהילה הגדולה שחיה פה לפני השואה – גם אותם נפקוד. חשוב מאד לשלב בין בית המלון, אוכל כשר ואפשרות לסיור מודרך. בלעדיו המציאות נראית אחרת.
אחרי ההקדמה – נצא לדרך.

זיכרון וקדושה
שעתיים ורבע טיסה מישראל ואנו נוחתים בשדה התעופה של בוקרשט.
מעבר מהיר בין שתי תרבויות, ואנו תרים אחר החיים היהודיים כאן. קהילת בוקרשט נוסדה, לפי ההשערה, בערך לפני כ-400 שנה. אחרי גירוש ספרד, הצטרפו ליהודי המדינה והעיר גם יהודים מספרד שהגיעו לכאן דרך תורכיה והחל משנת 1550 יש ממצאים על הימצאותם של יהודים פולניים, אבל הרוב היו יהודים ספרדיים. הם סיפקו כסף, הלוואות, סחורות לנסיכים, לאצילים ולאחרים, והודות לכך נהנו מחסות הנסיכים שהיו תלויים כל הזמן בשער התורכי.
רבע שעה נסיעה ואנחנו במרכז בוקרשט, במלון שמיקומו 7 דקות ברגל מבית הכנסת של חב”ד ועשר דקות מבית הכנסת הגדול קורל וחמש דקות מהרובע העתיק מאפשרים הליכה רגלית לכל אתר דתי ויהודי.
עשר דקות מהמלון עם המסעדה הכשרה (ליד כיכר האוניברסיטה) מצוי המוזיאון היהודי (סגור כרגע עד החגים), בית הכנסת הגדול של הקהילה שאינו פעיל עוד ומשמש כמוזיאון השואה (כניסה ללא עלות). חשוב לבקר אם כי אין הסברים בעברית. דקות ספורות משם בית הכנסת הגדול קורל.
במרחק קצר משם אנדרטת השואה לזכרם של 280 אלף יהודי רומניה שנרצחו בשואה, הכוללת עמוד זיכרון חלוד היוצר את המילה “יזכור” בכל אחד משלביו עם פינות בצדו, למצבות שמהוות אבן זיכרון למה שהיה כאן עוד ואיננו.
גם עברה הלא רחוק של בוקרשט מצוין כאן ברחבי העיר. בית העיתונות החופשית (בית הניצוצות לשעבר), כיכר ההפיכה (בניגוד למהפכה שמונהגת בידי ההמון, כאן הייתה הפיכה) שהביאה בסופו של דבר לנפילתו של רודן רומניה צאושסקו, בית הגסטפו שעכשיו הוקם מעליו בית זכוכית, ארמון הרודן (המבנה השני הגדול בעולם) ועוד.
“אותנו מעניינת הזהות היהודית והתרבותית של רומניה”, אומר לנו צבי אשר מחברת מונה טורס המארגנת חבילות תיירות למדינה.
אבל תגיעו לרומניה ולא תיסעו לציון הקבר של רבי אליעזר פאפו, “הפלא יועץ”? במסגרת הטיסה והמלון, ניתן לארגן טיולי יום הן להרי הקרפטים והן לציון הקבר.
עלינו על הרכב של חברת שלמה סיקסט (שלא גובה תשלום למי שמצהיר שהוא שומר שבת), ויצאנו למעבר הגבול עם בולגריה. בדרך עוברים בכפרים שנעצרו עם הזמן. בחצר הבית הם מגדלים את כל צורכיהם. בכניסה לבית קן חסידות. על קידמהאולי לא שמעו, אבל על הכנסת אורחים – בהחלט. חמימות ולבביות יוצאת דופן כשאפילו ציידו אותנו בעגבניות ובפירות שהם מגדלים.
אחרי שעתיים עולים עם הרכב על המעבורת ואחרי רבע שעה אנחנו בבולגריה. מעבר גבול, ביקורת דרכונים ונכנסו לביקור בציון קברו של בעל “הפלא יועץ” חמש דקות ממעבר הגבול.
סיפורו של רבי אליעזר פאפו בעל הספר פלא יועץ, מופלא וקדוש. ימים אחדים לפני שנפטר בחול המועד סוכות, פקדה מכת דבר קשה את בולגריה ואת בני הקהילה היהודית. בי”ט בתשרי אסף ה”פלא יועץ” את היהודים בעירו ואמר להם כי המחלה לא תיעצר אלא אם יתנדב לשלם על כך בנשמתו. ואכן למחרת האסיפה ואמירת דברים אלו, נפטר ובו ביום פסקה המגפה הקשה.
בספרו האחרון שחיבר לפני פטירתו כתב בעל ה”פלא יועץ” שכל שיבוא להשתטח על קברו אחרי פטירתו, אחרי שקודם לכן יטבול במקווה, ייפקד בדבר ישועה ורחמים בכל משאלות לבו. שומר המקום מצייד אותנו בלא שום תמורה במגבות, פותח את החימום במקווה הטהרה שבמקום ומאפשר תפילה של קדושה במקום.
שחר קהת, המדריך שלנו מחברת “גו ויילד”, מייעץ לנו לחזור הפעם דרך הגשר לבוקרשט ואחרי שעתיים וחצי כולל מעבר הגבול חזרנו עם ערב לבירת רומניה לתפילות מנחה וערבית.

לפנק, לפנק
המיזם החדש בעיר, במלון המפוארInterContinental , היא המסעדה הכשרה במלון המופעלת בשיתוף חב”ד רומניה. המסעדה, שלה כשרות למהדרין בהשגחת הרב נפתלי דויטש – חב”ד רומניה, מופעלת בשיתוף פעולה עם חברת התיירות ‘מונה טורס’ והיא תעבוד במתכונת כשרה לטובת הקהל הישראלי המסורתי והדתי.
הארוחה הכשרה למהדרין במלון – עשירה: סלטים, מרקים, דגים, עופות ותוספות ומנות קינוחים. המסעדה פועלת בימים ראשון ועד חמישי בהגשת ארוחות פרווה בוקר צהרים וערב.
בימי שישי מוגשת ארוחת בוקר בלבד, בשבת ארוחת בוקר ארוזה, כשאת ארוחות השבת תוכלו לקבל דרך בית חב”ד רומניה, בקומה הראשונה של המלון, במקום בו שכן בית הקולנוע של צ’אושסקו.
כל 257 החדרים כאן כוללים מרפסת עם נוף של העיר, ריהוט אלגנטי, טלוויזיה בכבלים, מיני בר, ותמורת תשלום נוסף תוכלו לקבל אינטרנט אלחוטי ואינטרנט קווי.
מי שמחפש תפילות סדירות, כאמור בבית הכנסת “ישועה טובה” של חב”ד ישנה תפילת שחרית ב-8:15 ומנחה וערבית ב-20:30. בבית הכנסת “קורל” שחרית ומנחה ב-7.
במרכזה של העיר פארקים רחבי ידיים ומים. עוד אפשרות טובה לטייל בינות למבנים האדירים מתקופתו של הרודן.
לא פלא שהרועה הדהים את שומעיו במגינה שהביאה רבים לבוקרשט. ובסוף, כמו בשירו של יהורם גאון, “מה טוב לנדוד אך טוב יותר לחזור”.

אולי יעניין אתכם:

שתולות מתחת לאף

שתולות מתחת לאף מאת: קרן חמיאל גיחה לכמה משתלות מומלצות למבקרים, בשבוע של ט”ו בשבט ובכל זמן אחר לכבוד ט”ו בשבט ומזג האוויר החורפי, בילוי

קרא עוד »

מתגלגלים אחרת

מתגלגלים אחרת מאת: קרן חמיאל ב”עידן אופן” שבקיבוץ רבדים משכילים לייצר מגוון חוויות לקהל רחב במיוחד     נפתח בגילוי נאות: מרוב הפעמים שכבר הייתי

קרא עוד »

הסודות של יסודות

הסודות של יסודות מאת: קרן חמיאל סיור חקלאי ושלל אטרקציות במושב השיתופי-חרדי “חוכמה גדולה היא עבודת האדמה.” רבי אברהם אבן עזראלכבוד חודש שבט ממשיכים באווירה

קרא עוד »
נגישות