בארץ לא זרועה

מאת: מיכל דמסקי

טיול שבועי לפרשת 'עֵקֶב' בעקבות המסע במדבר

“וְזָכַרְתָּ אֶת-כָּל-הַדֶּרֶךְ, אֲשֶׁר הוֹלִיכְךָ ה’ אֱלֹקיךָ זֶה אַרְבָּעִים שָׁנָה—בַּמִּדְבָּר… כִּי ה’ אֱלֹקיךָ, מְבִיאֲךָ אֶל-אֶרֶץ טוֹבָה… אֶרֶץ אֲשֶׁר אֲבָנֶיהָ בַרְזֶל, וּמֵהֲרָרֶיהָ תַּחְצֹב נְחֹשֶׁת…”
בפרשה השבוע חוזר על עצמו תיאור המסע הארוך שעברו בני ישראל במדבר עד הגיעם אל רגע הכניסה לארץ המובטחת. הפרשה מדגישה את קושי ההליכה במדבר לעומת הארץ הטובה הממתינה להם – הסיור השבוע מוקדש אף הוא למדבר, לטובת כל הנוסעים לבלות בחודשי הקיץ באילת. לרוב, הנסיעה איננה נתפסת כחלק מהטיול אלא פשוט כ’משהו שחייבים לעשות’ כדי להגיע ליעד במהירות ועם כמה שפחות ריבים בין הילדים (קצת כמו מסעם של בני ישראל הממורמרים והנוחים להתרגז…) אבל הפעם – הדגש הוא על הדרך!
לפני שנצא לדרך חשוב לציין – לא את כל ההמלצות המופיעות בטור השבוע ניתן לעשות ביום אחד – אך מכיוון שלכל חופשה יש גם מוצאי חופשה, אפשר לתכנן עצירה בחלק מן האתרים בהלוך דרומה לעבר אילת, ואילו את חלקם הנותר במהלך הנסיעה חזרה הביתה… ומה שלא הספקנו השנה, נשמור לשנה הבאה.
התחנה הראשונה שנעצור בה בדרכנו דרומה תהיה באר שבע- בירת הנגב, ולצד התרעננות ותדלוק, נכנס אל מרכז העיר הישנה וניסע אל המרכז להנצחת חיילי אנז”ק בבאר שבע, שם נוכל ללמוד בדרך חווייתית על קרב הפרשים שבו נכבשה העיר במלחמת העולם הראשונה במרכז ייחודי מסוגו שנחנך לפני כשנה בלבד, במסגרת חגיגות 100 השנים לשחרור העיר מידי הטורקים.
מבאר שבע נמשיך בנסיעה דרומה על כביש 40 לכיוון שדה בוקר, שם נוכל לבקר הן בצריף של פולה ודוד בן-גוריון בקיבוץ עצמו והן בקבר המשותף המצוי במדרשת שדה בוקר ובו מרפסת תצפית לעבר נחל צין וחוד עקב. כדי למתוח שרירים מהנסיעה נרד לכיוון גן לאומי עין עבדת, בו נוכל לעשות מסלול מעגלי קצר וקל לעבר המפל.
נמשיך על כביש 40 לעבר מצפה רמון – עיירת מדבר שחווה תנופת פיתוח תיירותית מרשימה. לפני שנתחיל בירידה לעבר מכתש רמון כדאי לעצור ליד מרכז המבקרים של רשות הטבע והגנים ע”ש אילן רמון – במידה שהזמן מאפשר ניתן להיכנס למרכז לסיור עצמאי של כשעה (בתשלום) או לצעוד לעבר מרפסת התצפית התלויה מעל למכתש ומאפשרת מבט אל נוף קדומים מרהיב של המכתש על שלל צבעיו.
מכתש רמון עצמו מציע מגוון רחב של אפשרויות: עצירה במחצבה המשוקמת לצד הכביש למילוי בקבוקי חול צבעוני (יש להצטייד מראש בבקבוקים), הליכה למנסרה המפורסמת או נסיעה בציר צבעי הרמון החדש שנחנך לאחרונה.
מצפון לעיר נמצא פארק תמנע אשר באבניו ברזל ומההרים בו חצבו נחושת כבר לפני אלפי שנים, והגדילו לעשות זאת המצרים לפני כ-3,500 שנים. בפארק מגוון רחב של מסלולים, חלקם רכובים וחלקם משלבים הליכה, כמו גם מרכז מבקרים חדש ושלל פעילויות, ובמיוחד מומלצות פעילויות של תצפיות כוכבים ללא זיהום אור הקיים בסביבה עירונית.
ולאוהבי הלכת נמליץ גם על מסלול שבהחלט מתאים למשפחות בקניון האדום – זהו מסלול שמאפשר הצצה קצרה וידידותית לאופיים של הרי אילת העשויים אבן חול אדומה שצבעה נובע מריכוזי הנחושת שבסלע – אכן הררי נחושת… המסלול מצריך העזרות בידיות וסולמות המקובעים בסלע, והינו מעגלי.

מידע שימושי
המרכז להנצחת חייל אנז”ק בבאר שבע, ראשון-חמישי 9:00-16:00 טלפון 08-6205004
צריף בן-גוריון, ראשון-חמישי 8:30-16:00 שישי וערבי חג 8:30-14:00, כניסה בתשלום. טלפון 08-6560469
גן לאומי עין עבדת, ראשון-חמישי 8:00-17:00 שישי וערבי חג 8:00-16:00, כניסה בתשלום (במקום מתחם להשארת כלבים). טלפון 08-6554418, 08-6555684
מרכז מבקרים מכתש רמון, ראשון-חמישי 8:00-17:00 שישי וערבי חג 8:00-16:00, כניסה בתשלום בתיאום מראש! טלפון 08-6588691
פארק תמנע, בחודשי יולי-אוגוסט 8:00-13:00 בימי שלישי סיורי שקיעה מודרכים 17:00-20:00 בתיאום מראש! כניסה בתשלום. טלפון 08-6316756
הקניון האדום – מסלול פתוח ללא תשלום, יש לטייל עם מפת סימון שבילים בלבד ולהצטייד ב-3 ליטר מים לאדם, המסלול אינו מתאים לעגלות.

הכותבת היא מורת דרך מוסמכת ורכזת קורס מורי דרך בבי”ס לתיירות
050-9208375, www.tayarut-school.co.il

אולי יעניין אתכם:

הוורוד הוורוד הזה

מתי בפעם האחרונה תהיתם לגבי כשרות הפלמינגו? מאת: הרב אורן דובדבני יוצאים לספארי? נדבר על כשרות הפלמינגו! למה זה חשוב? כי זה מעניין וגם כי…לפעמים

קרא עוד »

מליחה כהלכה

מליחה כהלכה מאת: הרב אורן דובדבני כמה שלבים שונים מבטיחים שתהליך ההכשרה משיג את התוצאה הרצויה המדור דן בעבר לא מעט בשאלות השחיטה, והפעם נייחד

קרא עוד »

שוקדים על הכשרות

שוקדים על הכשרות מאת: הרב אורן דובדבני מהמרציפן ועד הרוזטה – סוגיות הלכתיות סביב תוצריו של העץ הממהר לפרוח לפני כולם השקדייה עודנה פורחת והגיע

קרא עוד »
נגישות