באו לריו

על הקהילה היהודית בריו-דה ז'נרו – מהיפות בערי העולם

את שמחת תורה השנה חגגתי בקהילת בר-אילן בריו דה ז'נרו, יחד עם הקהילה וסטודנטים רבים שהגיעו מכל רחבי ברזיל. בליל החג יצאו מאות חוגגים עם ספרי תורה בלווי משטרתי ותחת אבטחה כבדה לרחובותיה המרכזיים של קופה-קבנה, לא הרחק מהחוף המפורסם.
ריו דה ז'נרו היא ללא ספק אחת הערים היפות ביותר בעולם. העיר ידועה באתרי תיירות הרבים שבה. הר סוכר, הר קורקובדו ופסל ישו שעליו, חופי הים קופה-קבנה, לבלון ואיפנמה, יער טיזוקה ועוד. מיליוני תיירים מבקרים בה מדי שנה.
כיום בברזיל חיים כ-120 אלף יהודים ומתוכם 25 אלף בריו-דה ז'נרו. ההערכה, כי כאלפיים איש מתוכם משתייכים לקהילות האורתודוקסיות. שני ריכוזים יהודים גדולים בעיר, הריכוז האחד בקופה-קבנה והשני בטיזוקה. מבחינה היסטורית, יהודים התגוררו תחילה בטיזוקה ושם היו שני בתי ספר יהודיים – הרצליה ותלמוד תורה, אשר במהלך השנים התאחדו. מאוחר יותר הם התאחדו עם בית ספר "בר-אילן" בקופה-קבנה. במהלך השנים רבים עקרו לקופה-קבנה, אחרים עלו לישראל וכיום מתגוררים בטיזוקה אלפי יהודים בלבד וחלק קטן מהם אורתודוקסי. הקהילה הגדולה היא בקופה-קבנה, בה נמצא גם בית ספר "בר-אילן" ובו 500 תלמידים מגן ועד תיכון. ארבעה בתי כנסת שהגדול בה "מוריה בר-אילן", שוכן במתחם בית ספר והמנהיג הרוחני הוא הרב נתנאל ציפל, בוגר ישיבת "כרם ביבנה". בית הכנסת נוסף הוא קהילת יעקב, בראשותו של הרב שטאובר, ובית הכנסת השלישי הוא "בית-אל", בראשותו של הרב אברהם שרם. בעיר מוסדות תרבות, ארגונים ציוניים ותנועות נוער ציוניות והגדולה היא תנועת "בני עקיבא".
יהודים הגיעו לברזיל מיד עם גילויה בשנת 1,500 על ידי ספן פורטוגלי – פדרו קאביאל. בשנת 1497 הוציא מלך פורטוגל דון מנואל צו המורה להטביל לנצרות בכפיה את כל היהודים ואלו הפכו להיות נוצרים חדשים, בעת גילוי פורטוגל יהודים רבים ניצלו הזדמנות זו לעבור אליה. מאוחר יותר, התווספו אליהם יהודים נוספים והקהילה היהודית הראשונה נוסדה. בשנת 1642 היתה "צור ישראל" בעיר רסיפה על ידי הרב יצחק אברהם. במאה ה-17 הפכה ריו דה ז'נרו להיות המרכז היהודי הראשי של המהגרים מפורטוגל.
לאחר מלחמת נפוליאון הגיעו גם יהודים מרחבי האימפריה העות'מנית. מאוחר יותר, ערב הפרעות ברוסיה, הסופות בנגב – גם משם הגרו יהודים לברזיל. ובשנת 1,900 מנתה הקהיל היהודית בברזיל 1,200 יהודים. זרם המהגרים היהודים ממזרח אירופה גדל ובשנת 1918 עמד מספרם על 5,000. מהגרים יהודים הגיעו גם מתורכיה ומארצות הבלקן ולאחר עליית היטלר לשלטון הגיעו גם פליטים מגרמניה. ובין מלחמות העולם, עמד מספרם על 5,000 יהודים. מאוחר יותר אליהם נוספו יהודים מהונגריה, לאחר המהפכה ממצרים ואף מקובה. בסאו פאולו נמצא הריכוז היהודי הגדול בברזיל. מספרם מוערך ב-60 אלף, עשרות בתי כנסת ומספר גדול של בתי ספר יהודים. קהילות נוספות נמצאות גם בין היתר בערים: כסיפה, פורטו, אלגרו, בל, הריזונטה ובצפון ברזיל בלם ומנאוס.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות

אולי יעניין אתכם:

אל ארצי.

עין תות, שבע אחיות וצינור חצוב בסלע – סיור תנ"כי מהישוב בית אל למעלה מכמש, ושאלת מיליון הדולר: איפה היא בית אל המקראית? קום והתהלך

קרא עוד »

מה אסור לפספס בפריז

אל תפספסו בפריז מאת: עדי.א מפארק יצחק רבין לנקודה היהודית בלובר. נקודות חן בבירה הצרפתית תיירותמרכז פומפידו הוא אחד המבנים הייחודיים ויוצאי הדופן בנוף של

קרא עוד »

טיפ טיפה מזל

טיפ-טיפה מזל יוצאים חמשוש מאת: איתי וגשל טיפים קטנים ונקודות שוות שכדאי להכיר לקראת עונת הטיולים הגדולה פינת חמד חבויה בשטח המושבה מגדל. בריכה גדולה

קרא עוד »
נגישות