משתבח עם הזמן

גיחה חגיגית ליקב שדות בשדה יעקב שבעמק

בבוקרו של יום שלישי פעמים כי טוב הצפנתי למושב שדה יעקב שנוסד בשנת 1927 – הנושא את שמו של מייסד תנועת המזרחי, הרב יעקב ריינס. השנה מלאו למושב 90 שנה להקמתו.
המושב הדתי נוסד בידי עולים ממזרח אירופה, חלוצים ועובדי אדמה. הישוב עבר דרך חתחתים ארוכה עד להקמתו במקום הקבע במערב עמק יזרעאל הפורה עם הנוף עוצר הנשימה. שוטטתי בין בית הכנסת הנוסטלגי, מגדל המים ההיסטורי הנישא אל על, קריית החינוך, סניף בני עקיבא, הרפתות הבודדות שנותרו עדיין במושב וההרחבה הקהילתית שבוצעה לפני מספר שנים עם קליטתן של כ-70 משפחות חדשות.
פני היו מועדות לטקס ברית המילה של נכדי שיר, במרפסת “יקב שדות” בהנהלתו של מר רועי לוי בן המקום. עליתי על המרפסת העשויה דק והבטתי מסביב בנוף הקסום שובה לב של העמק. מצפון השקפתי לעבר יד לאלכסנדר זייד שנמנה על אגודת השומר שהוקם ב-1906 ופסלו הצופה למרחקים על שמירת אדמות העמק, ממערב הרי הכרמל הירוקים ובאחת הפסגות הזדקר לו אתר “המוחרקה” – שהמסורת מייחסת לו את נס אליהו הנביא מול אחאב מלך ישראל ונביאי הבעל. מדרום צומת תשבי, תל יקנעם החשוף, המושבה יקנעם ומעליה העיירה יקנעם שמתפתחת דרומה בקצב מואץ, ממזרח כפר יהושע ע”ש יהושע חנקין גואל אדמות העמק וברקע טסה לאיטה רכבת העמק המחדשת ימיה כקדם בין חיפה לבית שאן. כל זה מחזה מיוחד שאופייני רק למדינתנו הקטנה והיפה.
יקב שדות במושב שדה יעקב במערב העמק נמצא בין יקנעם לצומת אלונים. נטוע בין הכרמים והגפנים הירוקים, שורות סדורות ירוקות למרחוק ונוגעות כפסע במאגר מים קרוב. מרפסת היקב משקיפה על הכרמל והעמק. יקב שדות נוסד בשנת 2012 ונמצא במשק משפחת לוי אשר נרכש בראשית שנות ה-80 על ידי אבי המשפחה זאב שגדל בתל אביב וסיים לימודי חקלאות. המקום מעניק תחושה מרוממת המשלבת ניחוחות של יקב בוטיק מזמין דוגמת יקבים בעולם. בקו הייצור יינות מזני ענבים ייחודיים, דוגמת יין לבן חצי יבש מזן מוסקט קנלי, אדום מקסים מענבי סירה ויין קינוח בסגנון פורט פטיט-סירה שיושן 48 חודש בחביות עץ אלון. היקב מוגדר כ- estate winery, שמשמעותו ייצור יין רק מכרמים השייכים ליקב והמקיפים אותו.
יקב שדות 0528446228, כשר

יואב יאיר, מורה דרך מוסמך.
yoavyair@walla.com, 053-2503512

אולי יעניין אתכם:

ניגונים וקדושה בצפת

ניגונים וקדושה בצפת | טיול בשבוע / כתב וצילם: קובי פינקלר ניגונים וקדושה בצפת אווירה, ריחות, סגולות והרבה קדושה יש בצפת, אחת מארבע ערי הקודש.

קרא עוד »

אל הגולן, אל הדובדבן

אל הגולן, אל הדובדבן תמונה אחת שווה / יואב ערמוני ראשית האביב, הקורונה בסביבה אבל כבר לא ממש מורגשת והימים ימי קטיף דובדבנים בגולן. זה

קרא עוד »

בין שפן להרדוף

בין שבין שפן להרדוף בהובלת זאב שפירא, טיולי יום שישי בהר חברון / הדרכה: ד”ר חזי הורן ונועם שפירא / כתיבה וצילום – ירון בוצר כרמל ישנם

קרא עוד »
נגישות