מורה דרך

טיול מעגלי למיטיבי לכת - אלון מורה ורכס הר כביר

“וַיַּעֲבֹר אַבְרָם בָּאָרֶץ עַד מְקוֹם שְׁכֶם עַד אֵלוֹן מוֹרֶה וְהַכְּנַעֲנִי אָז בָּאָרֶץ”
הטיול החל מהשער של הישוב אלון מורה, כאשר התחלנו לצעוד מערבה עם שביל הביטחון. לאחר כ-10 דקות הליכה נפרדנו מהשביל והתחלנו לרדת לכיוון הערוץ, התמזגנו עם הוואדי והתחלנו לטפס לכוון הר כביר. לאחר טיפוס מייגע קלות, הגענו לתצפית הדרומית של הר כביר בה ניתנה סקירה גיאוגרפית-היסטורית-תנ”כית על המרחב, ועל הישוב אלון מורה והמאבק להקמתו. הזכרנו את החברים מגוש אמונים ואת רוה”מ מנחם בגין ז”ל. הבאנו את הפסוקים מפרשת לך לך שבה מוזכר הישוב אלון מורה וביצענו תצפיות על רכס הגדעונים: גבעות איתמר-חוות חקלאיות והישוב איתמר, בית פוריק-אגוזי פרך, עמק בית דג’ן, סלם היא שלם, דיר אל חטאב היא מינזר העצים הכרותים, עזמוט, שכם, הר גריזים והר עיבל. הישובים ברכה, יצהר – שייח סלמאן אל פרסי המזוהה עם הר צלמון, ראס טבור – סיפור אבימלך ומשל האטד.
המשכנו עם חברינו ציון גלעד על השביל המוביל לתצפית הצפונית וקיבלנו הסבר על החפירה הארכאולוגית בהר עיבל – ומציאת מזבח יהושע ע”י הארכאולוג פרופ’ אדם זרטל ז”ל.
המשכנו למרפסת הצפונית – מצפה לונץ, ע”ש תא”ל יוסף לונץ, ידיד ההתיישבות ומושל שכם בזמן הקמת הישוב. הזכרנו את ציון שייח’ בילאל, המואזין הראשון של מוחמד.
סקירה גיאוגרפית ממזרח למערב – ציינו את דרך מבוא השמש בפרט ואת הדרכים הקדומות בארץ ישראל בכלל – דרכי אורך ורוחב, דרכים בין לאומיות ופנים ארציות, ציינו את 4 התנאים להקמת ישוב בתקופות הקדומות: ביטחון – מקום גבוה שולט על סביבתו, מים – מקורות מים בסביבה מעיינות נחלים בורות, שטחי חקלאות – לקיום ומסחר וקרבה לדרכים ראשיות – דרך מבוא השמש ודרך ההר, הלא היא דרך האבות.
סקרנו את הנוף – רכס טמון, הר גדיר, הר בזק נחל ועמק תרצה, תל תרצה המקראית אחת מבירות ממלכת ישראל לאחר הפילוג לפני העיר שומרון – סבסטיה.
פרעה – בסמוך לתל תרצה שנחפרה ע”י רולאן דה וואו כומר צרפתי חוקר מיקרה וארכאולוג שחפר וחקר את קומראן והמגילות הגנוזות, טובס היא תבץ המקראית.
לאחר מנוחה נעימה בהר כביר המשכנו מזרחה כ- 5.5 ק”מ עד לחוות פורת יוסף – סקאלי. בדרך חלפנו ועצרנו במצפה אילן, בביתו של יששכר יוסף ובחוות נחלת יוסף.
לאחר מנוחה המשכנו מחוות סקאלי לכיוון מערב, טיפסנו על השלוחה הסמוכה עד שהגענו לכיפת האלון, משם ירדנו וחזרנו אל השביל המוביל לעין כפיר ולנקבת מים שמגיעה עד לנביעת המעיין – נקבה מתקופת התלמוד באורך 50 מ’, שם סיימנו את הטיול שעה לפני המועד המתוכנן.
בה” זכינו ביום הזה לראות נקייה ולטבע איכותי.

‘עמיתים לטיולים’ – אוהבים וחוקרים את ארץ ישראל ברגליים.
הפעילויות בד”כ חינמיות, להצטרפות שלחו דוא”ל ל-araratamit7@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

חדשות התיירות

חדשות התיירות מחדשים את הטיסות לארצות הברית וממנה חברת התעופה דלתא אייר ליינס הודיעה שתחדש את הטיסות לישראל בתחילת יוני ותפעיל 4 טיסות שבועיות מניו

קרא עוד »

משלוח של 10 טון

מה גורם לארבעה קרנפים לעבור דירה, ומהו היעד הקריר שבו יקבעו את מושבם? מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן 19 שנה חלפו מאז הגיעה טנדה

קרא עוד »

תחת תאנתו

תחת תאנתו מאת: עמי יוגב כמה מעלות יש לה, לתאנה הבריאה הזו – הפרי היחיד כמעט ששומר באדיקות על עונה מיוחדת בשנה “התאנה חנטה פגיה”

קרא עוד »
נגישות