הזמן הצהוב

רמת הגולן, גבעת הראל, אגם ירוחם: מסע מצפון לדרום בעקבות פריחת החלמוניות

מרבדים של צהוב מול העיניים הם מתכון בדוק לשיפור במצב הרוח – על אחת כמה וכמה בתקופה נטולת חגים וחופשות רשמיים. זה הזמן ליטול לנו את החופש הנדרש – ולצאת להתרשם מכוחו של הטבע להעלאת המורל.
החלמונית היא גיאופיט (צמח בעל פקעת) ממשפחת הנרקיסיים שעונת פריחתו בסתיו, לרוב מאמצע חודש אוקטובר עד אמצא נובמבר – לפי האזורים השונים.
האזור הראשון בו בד”כ ישנם דיווחים על פריחתן של החלמוניות, ביחד עם סתוונית התשבץ, הוא השמורה ברכס בשנית במזרח הגולן, שם ניתן בין הסלעים להבחין בשילוב הסגול-צהוב המופלא של שני צמחים אלו, ועם הנוף הנהדר האזור מושלם ממש.

אזור רכס בוקר בדרום, היה האזור השני בו דווחה פריחת החלמוניות והיא נמצאת בשיאה בימים אלו של תחילת חשוון.

איך מגיעים?
נוסעים על כביש 40 לכיוון דרום, כשהכיוון הכללי הוא חוות זית המדבר (ניתן למצוא ב-WAZE) הסמוכה לצומת חלוקים – קצת אחרי צומת משאבים. לאחר שפנינו מהכביש לכיוון החווה ניסע כחצי ק”מ ונחנה בזהירות סמוך לשער החווה. לאחר שנחנה נסתכל צפונה (כשהחווה נמצאת משמאלנו) ונראה על הרכס מולנו שני שבילי עפר, ומשמאל לשמאלי שבהם נראה מתחת לרכס שני מקבצים של ירוק. אנו נצעד לכיוון הימני שבהם. נצעד לכיוון הימני עם שבילי העפר שבמרחב עד הרכס שמולנו – רכס בוקר, וככל שנתקרב אליו נבחין בקווי המתאר שלו ובעץ שיטה ענף. המרחק מהחניה לעץ הינו כ-1.5 ק”מ.
לאחר מנוחה קצרה בצילה של השיטה נצעד לכיוון השלט הירוק המכריז על היותו של האזור שמורת טבע, ונראה שביל מסומן היטב באבנים על הדופן של הרכס משמאלנו. לאחר כ-200 מטרים נבחין בחלמוניות הראשונות. החלמוניות פורחות על כל המדרון שמשמאלנו והמראה ממש מרהיב: כשנראה מערה משמאל לשביל נדע שאנו קרובים לקצה האזור בו פורחות החלמוניות במקום זה ונחזור לרכב.
אם כבר נמצאים באזור של רכס בוקר, מומלץ להמשיך ולנסוע עוד כ-20 דקות לכיוון ירוחם (כשיוצאים לכביש 40 פונים ימינה ובצומת חלוקים שמאלה) – וקצת לפני העיר לפנות שמאלה לפי השילוט של חלמוניות ירוחם. באזור זה עדיין לא דווחה השנה פריחה של חלמוניות.
לאחר שפנינו שמאלה עם השילוט לחלמוניות ירוחם ניסע כ-200 מ’ ונחנה בחניון מוסדר. ומכאן נלך כחצי ק”מ עם סימון שבילים כחול עד שנגיע לפנייה שמאלה, לגיא עם סימון שבילים שחור. בגיא זה ובגיא המקביל אליו (במפת סימון שבילים השביל מסומן כשביל 15161) ישנה פריחה יפה של חלמוניות בעונה. ניתן גם להמשיך עם הסימון הכחול לכיוון של אגם ירוחם שסמוך אליו, שם ישנו עוד מקבץ פריחה של חלמוניות, ובדרך גם להיחשף למראות גיאולוגיים מרהיבים. סמוך לירוחם ישנה פריחה יפה של חלמוניות גם בנחל שועלים.
גם במרכז הארץ ישנו אזור אחד גדול של פריחת חלמוניות – פריחה בו החלה וצפויה להגיע לשיא לקראת אמצע חשוון – ליד גבעת הראל.

איך מגיעים?
נוסעים לכיוון צומת שילה ובצומת פונים ימינה לכיוון גבעת הראל. בכניסה לישוב ניסע לפי השילוט למצפור אברהם (ע”ש אברהם גביש הי”ד) ונחנה ליד המצפור. לאחר שנהנה מהנוף המרהיב שנפרס מהמצפור, נרד בשביל האדום התלול (מומלץ מאד להגיע עם נעליים) ולאחר צעידה של כחצי ק”מ נגיע אל מתחת לסלע גדול אשר בשביל המוביל אליו ובאזורו מרוכזת פריחת עשרות רבות של חלמוניות.
ואם כבר הגעתם לגבעת הראל, אולי תרצו לנצל את ההזדמנות לבקר מזבח עתיק עם ארבע קרנות.

איך מגיעים אליו?
נוסעים לכיוון בית הכנסת של הישוב. חונים בסמוך אליו ומשם צועדים בירידה שמאלה לכיוון הבית עם הגג הכחול – כ-10 מ’ ממנו בהמשך השביל מצד ימין ניתן לראות את המזבח. התיארוך של המזבח לדעת החוקרים הוא לתקופה הישראלית (התקופה שבין התנחלות השבטים בארץ לחורבן בית ראשון).

ברמת הגולן – ישנו אתר המשלב פריחה מדהימה של חלמוניות, נוף מרהיב לכנרת ומעיין.
המקום נמצא מתחת לקיבוץ מבוא חמה. מהכניסה לקיבוץ נתחיל להקיפו מצד ימין וקצת לפני שנפנה שמאלה בפעם השנייה, נעצור בצד ליד המצפור והתותח הוורוד. מכאן יורד שביל סמוך לקו המצוק וממש קרוב למצוק נראה את פריחת החלמוניות.
גם במקום זה נראה פריחת סתווניות במקביל ומאמצע נובמבר נמצא גם את הרקפות הראשונות של העונה, שנוהגות להקדים כאן את זמנן. אם נמשיך בשביל כ-400 מ’, נגיע לעין שוקו – מעיין קטן בעומק של כמטר עם נוף מרהיב. עין שוקו שופץ ע”י חבריו של מתן גדרי הי”ד (שהיה קרוי ‘שוקו’ בפי חבריו), שנפל במרדף אחר מחבלים בחברון, לזכר חברם.

עוד מסלולי טיול, אטרקציות ומקומות נופש ניתן למצוא באתר שלנו. www.nelech.co.il
רוצים לספר לנו על מקום מעניין או אטרקציה מיוחדת? מוזמנים לכתוב לנו: editor.nelech@gmail.com

אולי יעניין אתכם:

שתולות מתחת לאף

שתולות מתחת לאף מאת: קרן חמיאל גיחה לכמה משתלות מומלצות למבקרים, בשבוע של ט”ו בשבט ובכל זמן אחר לכבוד ט”ו בשבט ומזג האוויר החורפי, בילוי

קרא עוד »

מתגלגלים אחרת

מתגלגלים אחרת מאת: קרן חמיאל ב”עידן אופן” שבקיבוץ רבדים משכילים לייצר מגוון חוויות לקהל רחב במיוחד     נפתח בגילוי נאות: מרוב הפעמים שכבר הייתי

קרא עוד »

הסודות של יסודות

הסודות של יסודות מאת: קרן חמיאל סיור חקלאי ושלל אטרקציות במושב השיתופי-חרדי “חוכמה גדולה היא עבודת האדמה.” רבי אברהם אבן עזראלכבוד חודש שבט ממשיכים באווירה

קרא עוד »
נגישות