מנגינת החיים

רק מעטים יודעים מה עומד מאחורי המשיכה המוסיקלית של עו"ד מנשה אליאס, לשירת הפיוטים

ארמון האמיר פאעור בפארק עורבים, צילום: ד"ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיוויקי
ארמון האמיר פאעור בפארק עורבים, צילום: ד"ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיוויקי

בימים אלה יצא לאור אלבום מרגש של פיוטים ולחנים חדשים, פרי יצירתו של עו”ד מנשה אליאס איש כפר סבא, פייטן ומלחין שזה תקליטו השני. אחרי “אגדלך” יוצא עכשיו “יחיד רם” הכולל בתוכו שירים ופיוטים במסורת ספרד וירושלים, מבוצעים על ידי החזנים והפייטנים הדגולים משה חבושה ודוד שירו ובניהולו המוסיקאלי של אוריאל כהן.
רק מעטים יודעים מה עומד מאחורי המשיכה המוסיקלית של עו”ד אליאס, שנמנה עם יוצאי איראן ובמיוחד עם היצירה “אל חי רם” הכלולה בתקליט החדש.
במלחמת יום הכיפורים, כאשר מנשה הצעיר לחם בשורות יחידתו ברמת הגולן ונקלע למארב סורי, הטנקים והזחל”מים של צבא האויב גלשו כבר לצומת ווסט (צומת האמיר).
ארמון האמיר פעור הוא מבנה חרב גדול הנמצא ברמת הגולן בצומת וואסט על כביש 959.
הארמון היה שייך לאמיר מחמוד אל פעור, ראש שבט אל-פאדל שהתיישב ברמת הגולן ובעמק החולה במאה ה-19.
האמיר בנה ברמת הגולן ארמון קיץ גדול במקום שהיה מרכז התיישבות השבט (וואסט בערבית – מרכז). המקום נכבש במלחמת ששת הימים וכל אנשי השבט נמלטו לסוריה.
ארמון הקיץ משולב היום ב”פארק עורבים”. מהגן נשארה בריכת שכשוך קטנה. צמוד אליו גן פסלים מבזלת. בצומת וואסט הסמוך הוקם ב- 2011מרכז תיירות.
היה זה ממש בשעות הראשונות של הקרב. מנשה עוד הספיק “לחטוף” תפילת מנחה של יום כיפור, כשמפקדו גדעון הולנד צעק עליו “מה אתה מבזבז זמן על הספר הזה, האויב בפתח”. הוא אפילו לא ידע איך לקרוא למחזור שמנשה החזיק בידו.
הולנד היה גם זה שהציל את חייו של מנשה, כאשר קיבל פגיעה הישירה ורסיס של הארטילריה הסורית “חתך” את העורק הראשי באזור הגולגולת. הולנד הסתער עליו, חסם בידו את קילוח הדם, חבש אותו עם חולצה שהוריד מגופו וכך הצליח לייצב את מצבו ולהעבירו אל התאג”ד. כל הדרך אל נקודת איסוף הפצועים ולבית החולים, מלמל מנשה, שהיה עדיין בהכרה את מילות הפיוט “אל חי רם”.
בבית החולים מנשה נאבק על החלמתו משך חודשים רבים. מה שהציל אותו היה מכשיר מיוחד שיהודֵי צרפת שיגרו לארץ והיה בו כדי לשלוף את הרסיס שנתקע בעורק הראשי. אבל מה שמנשה משוכנע שהצילו באמת, הוא אותו פיוט שהתנגן במוחו.
גם הולנד התרשם מחוויית המלחמה ועבר תהליך רוחני לאור ההתמודדות הקיומית שעברה עליו, שם, בתוככי תופת המלחמה ברמת הגולן. ואכן, הוא הפך לרב באחת מראשי חסידות ברסלב בארץ.
מנשה המשיך בלימודי משפטים, הפך לעורך דין וחבר מועצת עיריית כפר סבא לשעבר, אבל חיידק הניגון שהציל את חייו לא עזב אותו. הוא ממשיך להלחין מאות פיוטים וכיום הוא עוסק במתן גוון מוסיקאלי למאות שיריו של רבי יהודה הלוי, ריה”ל.
התקליט החדש נותן ביטוי לירי מאוד מסוגנן במסורת הספרדית-ירושלמית וניגוניו כבר מתקבלים בבתי הכנסת הספרדיים ואפילו חדרו לכמה מהאשכנזים.
ביום כיפור האחרון נזכר מנשה באותה טראומה שהמוסיקה עזרה לו להתגבר עליה.

אולי יעניין אתכם:

מלכת השרון

טעמים בשוק, מעפילים בקולנוע ומלטשות יהלומים בלתי נשכחות. ההיסטוריה המפוארת של נתניה פוגשת את המטיילים של היום עיר היהלומים, חבצלת השרון – את הכתבה הזאת

קרא עוד »

מארצות החום אל חלוני

מארצות החום אל חלוני מאת: שגית הורוביץ, ספארי רמת גן הופעתם של גוזלי שרקרקים ירוקים בבית החולים לחיות בר אינה מאורע שמתרחש כל יום בתוך

קרא עוד »
נגישות