הקהילה היהודית במאלמו– שבדיה

בקהילה פעולות תרבות יהודית וקיים סניף של תנועת "בני עקיבא" כמובן, יש בית חב"ד, המנוהל על ידי הרב קלסמן

מלמו, העיר השלישית בגודלה בשבדיה, הוא עיר נמל בדרום שבדיה, ושוכנת בפינה של הים הבלטי על מצר ארסונד, בין קופנהגן בדנמרק ומלמה בשבדיה מחבר גשר ארסונד, שאורכו 16 ק"מ.
בעיר מתגוררים כשלוש מאות אלף איש ומתוכם אחוז גבוה של מהגרים מוסלמים, אשר הגיעו לעיר בשלושים השנים האחרונות. מלמה היא אחת הערים באירופה המובילות בקליטת פליטים ובהתאם גם במספר התקריות האנטישמיות המתרחשות בעיר.
הקהילה היהודית במלמה מונה כיום כארבע מאות משפחות בלבד, בבניין הקהילה המאובטח ושמור נמצאים משרדי הקהילה. אולם, אירועים ומטבח וכיתות לימוד לבית ספר של יום ראשון בו לומדים כארבעים ילדים בגילאי 6 – 14.
ביקרתי בעיר ובקהילה היהודית לפני כחודש שוררת בה תחושה של אי ודאות, בניין הקהילה מאובטח היטב וכך גם גן הילדים השוכן בו. בית הכנסת היחידי בעיר הוא מבנה יפה ומרשים והוא שוכן במרכז העיר. אך מנין יש בו רק בשבתות וחגים.
במלמה אין בית ספר יהודי, אך יש גן ילדים ובו כ- 20 ילדים, בית ספר של ראשון (חדר) פועל פעם בשבוע ומשתתפים בו כ- 40 ילדים בגילאי 6 – 14. בקהילה פעולות תרבות יהודית וקיים סניף של תנועת "בני עקיבא" כמובן, יש בית חב"ד, המנוהל על ידי הרב קלסמן.
רב הקהילה הוא הרב משה כהן, צעיר ישראלי, שגדל והתחנך בישראל וגם בארה"ב, אשר הגיע עם משפחתו לעיר לפני כשנה, הוא עושה את מיטב מאמציו לקרב את המשפחות לקהילה ולחיים הדתיים –רוחניים שלה להגדיל את מספר המשתתפים בתפילות, להביא פעולות תרבות- יהודית ולהרחיב את מספר המשתתפים.
יהודים התגוררו במלמה כבר בתחילת המאה הקודמת ומספרם היה כמה מאות. במהלך השנים הוא גדל והגיע לאלף, הגידול המשמעותי במספר היהודים בעיר הייתה לאחר מלחמת העולם השנייה כאשר הובאו רבים מניצולי מחנות ההשמדה לעיר, ובה בנו את ביתם.
פרדי גלברד, נשיא הקהילה היהודית בעיר ,יליד שטוקהולם, הגיע למלמה לפני ארבעים שנה ומספר על ימים יפים יותר שידעה הקהילה היהודית בעיר, בשנות ה- 70 התגוררו בעיר כשלושת אלפים יהודים רובם ניצולי מחנות ההשמדה, חיי הקהילה היו תוססים, והייתה פעילות יהודית תרבותית וציונית.
בעשרים שנה האחרונות, נמצא מספר חברי הקהילה בירידה מתמדת. התהליך החל בשנות התשעים, כאשר הגירה מוסלמית מסיבית הגיעה לעיר, הצעירים שנולדו וגדלו בעיר עזבו אותה חלקם עבר לשטוקהולם הבירה, חלקם עלה ארצה והנותרים התפזרו במקומות שונים. והמבוגרים החלו לעבור לעולם שכולו טוב. מאוחר יותר ההורים הלכו בעקבות הילדים ולאורך כל הזמן תושבים חדשים לא הגיעו כך שהקהילה מוצאת את עצמה היום עם מספר נמוך של משפחות חברות בקהילה.
הקהילה מתחבטת על המשך דרכה, היא עושה את כל מה ביכולתה לשמר את הקהילה ולחזק אותה בנסיבות הקיימות, על עתידה ימים יגידו.

הכותב הוא חבר ההנהלה הציונית וראש המערך לשירותים רוחניים בתפוצות.

אולי יעניין אתכם:

חייל ומשורר

חייל ומשורר

חייל ומשורר טיול קצר בשישי / שבתאי שירן, מורשת הגליל חַיָּלִים אַלְמוֹנִים הִנְנוּ, בְּלִי מַדִּים, וּסְבִיבֵנוּ אֵימָה וְצַלְמָוֶת. בגיל 18, בשנת 1925, עלה אברהם שטרן

קרא עוד »

בשבילה גיבורים עפים

בשבילה גיבורים עפים טיול צפוני בשביל המייסדים של מטולה, המושבה היפהפייה באצבע הגליל שידעה לא מעט דמויות מופת הדרך בכביש 90 המקשרת בין ראש פינה

קרא עוד »

בעין הלבנה

בעין הלבנה הדריך וכתב: יצחק אריאל | יזם והפיק: עמית אררט | צילומים: דר' זאב רוטקוף קריאות שמחה וצהלה וקפיצות למים הקרים בשעה 23:00 בלילה

קרא עוד »
נגישות