ספר התורה של השר אריאל

סגירת מעגל מקהילה יהודית נכחדת בפולין ועד לכרם שלום בעוטף עזה

שר החקלאות אורי אריאל נולד בעפולה ליצחק אריאל, יליד גרמניה ממייסדי קיבוץ טירת צבי בעמק בית שאן, ולנעמי, ניצולת שואה, ילידת פביאניצה בפולין, שסיפור חייה הוא שיקוף של החושך שירד על יהדות מזרח פולין. משום כך, כאשר ביקר בכפר הרא"ה אצל הרב אברהם קריגר ובמכון שהוא מנהל, מכון "שם עולם" – הבוחן התמודדויות דתיות, רוחניות, ערכיות, מוסריות והומניות אל מול קלגסי הנאצים וכן בשאלתה זהות היהודית ושמירת צלם האדם, התרגש מאוד וכמובן קשר זאת להיסטוריה אפופת הערפילים שעברה על אמו.
השיחה המרתקת עם הרב קריגר כבר הסתיימה, כשלפתע נזכר הרב להראות פריט נוסף בגנזך המכון. הסיר רדיד שעטף חפץ כבד, ולפתע נתגלה ספר תורה עם מעיל מהוה שנראה היה כי עבר טלטולים רבים. האב קריגר סיפר לשר כי חילץ את הספר מעיירה בפולין.
"מה שמה?" התעניין אריאל.
"פביאניצה", השיב הרב.
אורי אריאל נדם לכמה דקות. ניכר היה שנשימתו נעתקה. כשהתאושש, פנה אל הרב ולחלוחית בזווית עיניו.
"זו העיירה של אימא שלי, זה כנראה השריד האחרון מקהילה מפוארת שהייתה שם".
אורי הבטיח לרב שהוא יתקן את הספר הזקוק להגהה ולשיפור, יוסיף לו אביזרי קישוט וינסה למצוא מקום ראוי והולם לספר היקר והנדיר שהיה כשלעצמו בן יותר ממאה שנה.
כמה ימים אחרי שהספר תוקן והיה ראוי לקריאה בבתי הכנסת, ביקר השר ביקור עבודה בכרם שלום. כֶּרֶם שָׁלוֹם הוא קיבוץ בחולות חלוצה השייך למועצה אזורית אשכול ומשתייך לקיבוץ הארצי. המתיישבים, אותו קיר מגן אנושי שעוטף את מדינת ישראל ומונע מן המחבלים לחדור פנימה, שטחו בפני השר את בקשותיהם לגבי נושאי חקלאות, פלחה, רפת, השקיה ולול. לפתע העלו בקשה מסוג שונה לחלוטין.
"אין לנו כאן בית כנסת, הימים הנוראים מתקרבים, יש בינינו רבים שרוצים לעשות את ימין הדין והרחמים בבית תפילה", כך טענו. "אין מבנה מיוחד שישמש את המטרה הזו, אבל ייעדנו את המועדון באופן זמני כדי לארח את תפילות החג.
סידורים יש, שופרות יש, חסר לנו ספר תורה".
אורי אריאל החמיץ פעימה בליבו. הוא ידע כי בביתו שבכפר אדומים, מצוי ספר שנדמה כי אין ראוי ממנו כדי להכניסו למקדש המעט, כשדווקא אנשים לכאורה רחוקים מעולמה של היהדות מבקשים עתה את עזרתו. זאת ועוד – במשפחת אריאל מנהג קבוע לכתוב ספרי תורה ולהקדישם למקומות נצרכים, כך למשל יעקב עמנואל בן דודו של אורי אריאל, כתב ספרי תורה לכבוד כל אחד מילדיו ותרם אותם לבתי כנסת שאין ידם משגת לרכוש ספרי תורה משלהם.
השר סיפר להם על הספר, על היותו שריד מעולמה של אמו המנוחה, הזמין אותם לבוא אליו ולקבלו.
במפגש בבית אריאל אליו הגיעו נציגי כרם שלום, לא היה מישהו שלא חיבק את הספר בהתרגשות. מעבר לסמליות היהודית של ספר שבא מקהילה יהודית שנכחדה, העיתוי של מסירתו ערב יום הכיפורים, היה לו משמעות נוספת ואורי שיתף את הקיבוצניקים הדרומיים במראות ממלחמת יום הכיפורים בה נלחם בצפון סיני, לאחר ששרת בפלס"ר 7. גם כאן עלה מפלס האמונה ברגעים הקשים האלה, ספר התורה היה לו מקום של הזדהות ותוכן בתוך המלחמה הקשה הזו.
ביום הכיפורים האחרון, קראו מתוך הספר העתיק במועדון כרם שלום והחברים ולוחמי צה"ל מן האזור חשו שהם סוגרים כל כך הרבה מעגלים.

אולי יעניין אתכם:

על החירות

על החירות מאת: הרב אורי איינהורן, כפר שמריהו בעולם בו האדם ניצב במרכז, החירות אינה אלא אחיזת עיניים במגילת העצמאות האמריקאית, שנוסחה ברובה ע"י תומאס

קרא עוד »

גלות מנטאלית

גלות מנטאלית מאת: הרב אורי איינהורן, כפר שמריהו קל להוציא את בני ישראל ממצרים – אבל קשה להוציא את מצרים מבני ישראל לאחר שיוצא משה

קרא עוד »
נגישות